Subiect: Puii de guppy

Salut...
Am un acvariu de 60L si urmatoarele specii de pesti: 6 Guppy (2 femele 4 baieti) , 3 sanitari, 3 Molly albi (din care unul molly ballon), 2 xifo si vreo 20 guppy pui pe care ii tin separat...

Acum puii au marime vreo 1.5 cm.

Nu stiu ce sa fac.... Sa ii las in acvariul mare?

Astept raspuns... Multumesc

2

Re: Puii de guppy

atat timp cat sunt mai mari decat pot fi inghititi de ceilalti participanti ai acvariului poti sa ii introduci linistit.

3

Re: Puii de guppy

Pot sa pun si eu o intrebare pls? smile Astazi am gasit un pui du guppy in acvariul comunitar desi de o luna eu nu mai am guppy in acvariu.. Are cam 1 cm cu tot cu coada si e foarte vioi. L-am scos imediat din acvariu, am pus apa din acvariul comunitar intr-un acvariu de 15l care il aveam prin casa si o plantuta plutitoare ca sa fie.. i-am dat de mancare niste pulbere de la petshop (first bites) si am asteptat.
Intrebarea mea este daca e bine sa il las singur in acvariu pana creste mai mare sau ar trebui sa ii pun o maternitate in comunitar? Nu am incalzitor decat unul in acvariul mare, filtru in asta mic nu pot pune ca e prea puternic.. Care ar fi cea mai buna solutie?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

4

Re: Puii de guppy

nu trebuia scos din acvariul comunitar! acum l-ai decalit,devenise un luptator lol glumesc, ai facut foarte bine, lasa-l separat pana mai creste un pic. de tinut fiind mic si doar unul il poti tine in martenitate in acvariul comunitar.

5

Re: Puii de guppy

sa acum daca tot e vorba de puisori am facut un experiment. pe 7 martie mi-a fatat o guppy in jur a 20 de pui. i-am adunat pe toti si i-am pus in acvariu de crestere ( 10 litri ) .a doua zi cand ma uit in acvariu mare vad doi puisori bine mersi. si m-am gandit sa ii las acolo sa vedem ce se intampla. si acum dupa aproximativ 2 saptamani si 2 zile cei doi din acvariu mare sunt aprope dublu fata de cei din ''cresa'' si deja incep sa se coloreze pe alocuri cu negru. precizez ca cei din cresa au fost hraniti cu praf in timp cei din acvariu mare au mancat ce au mai prins de la cei mari ( in acvariu mare am 3 xifo  si 3 guppy, un mascul la 2 femele la ambele ''echipe'') mai astept inca o saptamana si o sa intre toti in acvariul mare pentru ca deja sunt destui de marisori pt  a nu mai fi mancati de colocatari,cati mai raman dupa ce impart amicilor.

6 Editat de allexya (2010-03-24 00:47)

Re: Puii de guppy

Wow Rambo Guppy.. big_smile

Poate au crescut mai mult pentru ca aveau mai mult spatiu.. A fost un risc pana la urma tongue Eu inca ma minunez cum e posibil sa apara pui asa din senin avand si destui pesti, facand si schimburi dese de apa.. apare gigel astazi inotand de zor. uitati o poza cu The Survivor. io personal habar nu aveam ce specie era, am presupus doar ca e vivipar.... am mai arata poza si mi s-a spus ca e guppy tongue

Deci e ok daca ma duc sa cumpar o maternitate nu? Ma gandeam ca asa beneficiaza si el de filtru si de incalzitor, se intalneste cu prietenii la o sueta ceva tongue

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

7

Re: Puii de guppy

daca vrei sa il tii in acvariu mare faci o mini inventie. iei un bidon de 2 litri ii tai partea superioara, il gauresti bine bine cu un ac incins facand multe gaurele in restul de sticla ramas. apoi in partea superioara atasezi un carlig sau un sistem de prindere si il bagi pe rambo acolo. asa o sa fie mereu in conditiile acvariului mare si o sa aiba de toate.

8 Editat de bogdivaio (2010-03-24 01:04)

Re: Puii de guppy

nu are rost sa tai sticle sau altele de genu..arat pur si simplu odios,inestetic...cumperi o maternitate(fatatoare) interioara cu ventuze si ai terminat...nu te costa mai mult 15 ron

asa arata:
http://www.jbl.de/factmanager/factmanag … 0000_2.jpg

9

Re: Puii de guppy

da, la alea ma gandeam si eu, am vazut ca sunt ieftine. Puiul meu s-a culcat pe o frunza de planta plutitoare ( am o Hydrocotyle careia i s-a rupt o tulpinita si am pus-o in acvariul mic). Il mai las pana maine cand ma duc la cumparaturi. Mancare continui ci first bites?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

10

Re: Puii de guppy

Rambo nu doarme....vegheaza! lol:lol::lol:

11 Editat de bogdivaio (2010-03-24 01:10)

Re: Puii de guppy

mancare sa-i dai cam de 3-4 ori pe zi in cantitati foarte mici cat sa manace el rapid,nu in execes!..mancarea sa fie cat mai diversificata si de granulatie cat mai mica(pentru puiet) sau o maruntesti tu cu degetele inainte sa-i dai sa manace...nu sunt pesti pretentiosi deci sunt sigur ca te vei descurca de minune..bafta!

12

Re: Puii de guppy

Pai asta o sa imi devoreze gurami cand o sa il pun in acvariu, il fac peste comunal, il imprumut la lume ca sa iasa pesti vanjosi si curajosi! lol:lol:

Am dat astazi cat un varf de scobitoare, este foooarte fina mancarea, a mancat el de zor. Apa trebuie sa o schimb des? zilnic eventual?

Sper sa traiasca! sa se faca un gup mare big_smile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

13

Re: Puii de guppy

am propus solutia aia ca ultima alternativa, pana isi ai maternitatea. big_smile cand nu ai incotro faci si din astea.

14

Re: Puii de guppy

Puiul meu astazi nu prea mai inoata, sta pe frunze si sa din coada rapid. Ma duc sa vad daca ii gasesc maternitate.. Are vreo problema sau e normal sa leneveasca asa?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

15

Re: Puii de guppy

....ti-am spus ca l-ai decalit! wink

16 Editat de allexya (2010-03-24 14:37)

Re: Puii de guppy

acum ca e linistit se face couch potato lol:lol::lol:  sta si leneveste toata ziua. las ca am luat maternitate si il pun cu guramii alaturi wink sa se intretina impreuna

Aaaaa am luat maternitatea JBl 3 in 1, am zis ca va trebui sa profite si fata molly de ea dat fiind ca are ditai burta. Dar..cum se fixeaza? Pluteste..?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: Puii de guppy

Astazi de dimineata am facut un mic experiment... putin cam riscant dar a trebuit sa stiu... Am scos 3 pui de guppy si i-am pus in acvariul mare ... V-am spus ca am specii pajnice de pesti(guppy, xipho, molly si sanitari).

Pana la ora 18 sunt in viata .... As putea spune ca experimentul a reusit...

Va voi tine la curent cu evolutia pestilor....

18

Re: Puii de guppy

oau ce experiment! lol:lol:,inca asa ceva nu am crezut ca e in stare cineva sa faca lol:lol::lol:..PENIBIL!

19

Re: Puii de guppy

bobicatalin A scris:

Astazi de dimineata am facut un mic experiment... putin cam riscant dar a trebuit sa stiu... Am scos 3 pui de guppy si i-am pus in acvariul mare ... V-am spus ca am specii pajnice de pesti(guppy, xipho, molly si sanitari). Pana la ora 18 sunt in viata .... As putea spune ca experimentul a reusit... Va voi tine la curent cu evolutia pestilor....

...asa au zis si cei de pe Titanic!

20 Editat de pelly67 (2010-03-24 21:18)

Re: Puii de guppy

bogdivaio A scris:

oau ce experiment! lol:lol:,inca asa ceva nu am crezut ca e in stare cineva sa faca lol:lol::lol:..PENIBIL!

bai frate dar rau mai esti!....asa va sa zica....aia cu postari multe o zic aiurea?