1 Editat de cristianalexandru (2010-03-26 14:27)

Subiect: coridoras balnav ??

am vazut de ieri ca un sanitar ar fi neinregula d.p.d.v, al aspectului : varfurile inotatoarei dorsale sunt franjurate si de o culoare alb-laptoasa (parca ar fi putrede), iar portiunea de deasupra capului, de aceeasi culoare si parca ar sta sa se cojeasca, ceva pareri k eu habar nu am, va multumesc

nu-tzi pune mintea cu omul prost, pentru ca e odihnit

2

Re: coridoras balnav ??

exact un pic mai sus de unde ai deschis tu topicul nou.. era o chestie sticky, pusa acolo ca sa fie citita de cei care posteaza. era valabil si pt tine..
citez din ea:

precizati urmatoarele:

-specia pestului  bolnav

-celelalte specii din acvariul dumneavoastra

- configuratia acvariului si componentele lui.

-descrieti cat mai bine si cat mai detaliat comportamentul pestelui bolnav

-eventual postati si poze

-specificati felul mancarii si ce fel de tratamente ati mai aplicat pana acum.

orice sfaturi date in lipsa acestor date ne absolva de orice vina. multumesc de intelegere

deci pana nu pui astea nu prea avem cum sa te ajutam..
nici linkul nu merge.

dar ca o parere la prima vedere.. cory sunt cei mai rezistenti pesti pe care i-am intalnit eu vreoadata, trec de boli, de ciclari, de apa proasta, fara sa ii influenteze prea mult.. daca tu ai reusit sa ai cory bolnavi.. eu zic ca e ceva serios in neregula cu acvariul tau..

oricum compleateaza datele de mai sus ca sa te ajutam.

3 Editat de cristianalexandru (2010-03-26 14:26)

Re: coridoras balnav ??

ok, revin:
- specie afectata: corydoras palleatus (femela, acum 5 zile a depus, si mai nou am pui smile, varsta 1 an si 7 zile)
- colegii de "apartament": scalari, gurani, xipho, raphael cat fish, ramirez
- configuratie: acv. 120 l, f. extern JBL e700, incalzitor 150w, lumina - 3 x 36w, plante: echinodorus, lotus, vallisneria.
- rezultatul testului de apa(26.03.2010) - no3 - pana in 50mg/l
                                                          - no2 - 0 mg/l
                                                          - gh - 14 d
                                                          - kh - 6 d
                                                          - ph - 4.6

- comportamentul: peste vioi, serveste toate mesele cu aceeasi pofta pe care o avea si pana acum, nimic bizar in comportamentul acestuia
- hrana: jbl - novo granule (color si pleco)
                  - gala fulgi
                  - krill fulgi

- poze nu am reusit sa fac (k nu sta) dar postez filmulet (sper sa mearga)

http://www.flickr.com/photos/48602086@N06/

nu-tzi pune mintea cu omul prost, pentru ca e odihnit

Re: coridoras balnav ??

ceva pareri

nu-tzi pune mintea cu omul prost, pentru ca e odihnit

5 Editat de Lucia (2010-03-26 23:41)

Re: coridoras balnav ??

Eu una te pot ajuta doar cu cateva idei pana intra cineva avizat.

In general speciile de sanitari sunt mai pretentioase.
Adica sunt sensibile la sare, verde de malachit si tripaflavin.

Atunci... ce poti face tu... Pregateste-ti un acvariu spital, fiindca poate ca va fi cazul...

Uite si un link de jbl hospital :

http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perp … alleryId=2

Nu seamana cu nimic de acolo?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: coridoras balnav ??

sa stii k m-am uitat, dar se pare ca ar avea si o ciuperca si pinrot, pt daca te uiti pe filmuletul care l-am postat, se vede si inotatoarea dorsal afectata si partea de deasupra ochilor (iar combinate dau c-am acest lucru).
m-am documentat putin si dpdv al meu ar trebui sa-l tratez si cu furanol si cu ektol fluid, voi ce parere aveti(apropo, l-am scos din acvariu si il tin separat)

nu-tzi pune mintea cu omul prost, pentru ca e odihnit

7 Editat de Lucia (2010-03-27 00:08)

Re: coridoras balnav ??

Si mie mi s-a parut la fel, dar trebuie vazut ce contin acele doua medicamente, si in cazul in care contin substante interzise, cautat alternativa.
Ma uit... si revin...


Am revenit...
La Furanol substanta activa este Nifurpirinol... este un antibiotic foarte puternic...
Mie mi-a fost frica sa-l folosesc, dar pt fishulica al meu (un carasel) am facut-o...

Daca te decizi sa-l tratezi, musai sa faci tratamentul in acvariu separat fiindca nifurpirinolul distruge si bacteriile bune din acvariul comunitar si evident din filtru.

Echivalentul de la firma Sera se cheama Baktopur Direct.

Mare grija!

Trebuie sa respecti instructiunile intocmai!

Sau mai asteapta pana mai intra cineva...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: coridoras balnav ??

am patit si eu la fel mai demult....e din cauza apei...este acida.fa repede un schimb de apa ca il pierzi

9 Editat de robertino (2010-03-27 00:33)

Re: coridoras balnav ??

Incearca sa-l tratezi separat o saptamana cu Sera Omnipur.La mine a dat rezultate cand o parte din scalarii mei au avut aceeasi problema.Chiar daca simptomele dispar dupa cateva zile sa nu intrerupi tratamentul.

10

Re: coridoras balnav ??

cristianalexandru A scris:

ok, revin: - specie afectata: corydoras palleatus (femela, acum 5 zile a depus, si mai nou am pui smile, varsta 1 an si 7 zile) - colegii de "apartament": scalari, gurani, xipho, raphael cat fish, ramirez - configuratie: acv. 120 l, f. extern JBL e700, incalzitor 150w, lumina - 3 x 36w, plante: echinodorus, lotus, vallisneria. - rezultatul testului de apa(26.03.2010) - no3 - pana in 50mg/l - no2 - 0 mg/l - gh - 14 d - kh - 6 d - ph - 4.6 - comportamentul: peste vioi, serveste toate mesele cu aceeasi pofta pe care o avea si pana acum, nimic bizar in comportamentul acestuia - hrana: jbl - novo granule (color si pleco) - gala fulgi - krill fulgi - poze nu am reusit sa fac (k nu sta) dar postez filmulet (sper sa mearga) http://www.flickr.com/photos/48602086@N06/

cred ca ph pe care il ai in acvariu este extrem de mic vis a vis de speciile de pesti pe care le ai tu!din cate stiu ideal este undeva intre 6,8 - 7,2!

11

Re: coridoras balnav ??

Cred ca a gresit...poate 6,4 a vrut sa scrie.

Re: coridoras balnav ??

este adevarat am gresit este 7.6 ph

nu-tzi pune mintea cu omul prost, pentru ca e odihnit

13

Re: coridoras balnav ??

am si eu un  coridoras are burta umflata colegi sunt scalari si guppy
stiti cumva ce are

14

Re: coridoras balnav ??

catalinx A scris:

am si eu un  coridoras are burta umflata colegi sunt scalari si guppy
stiti cumva ce are

Ar fi mult mai usor sa pui o poza, sa spui cati litri are acvariul, ca temperatura, cu ce ii hranesti?

Poate fi o banala constipatie care se trateaza usor, in cazul asta cu 2 zile de post, sau o infectie bacteriana... acuma trebuie vazut...

La cat timp schimbi apa?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

15

Re: coridoras balnav ??

apa o schimb la saptamana 20,30%.temperatura 21-22 si mancare le dau fulgi de la tetra am 80 de litri

16

Re: coridoras balnav ??

mersi pt sfaturi dar din pacate a murit:(:(:(:(:(:(:(((

17

Re: coridoras balnav ??

catalinx A scris:

mersi pt sfaturi dar din pacate a murit:(:(:(:(:(:(:(((

Imi pare foarte, foarte rau... sincer.... sad sad sad

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.