161

Re: Sa ma prezint...

Frumos Andi,imi place prima etapa!Good job!Asortat si asezat bine,dar... lol  ...la ce naiba iti trebuie termometrul ala?Temperatura e oricum ghidata dupa mediul ambient din camera,daca tineai discusi te intelegeam  lol ....si nu gasesti o varianta de a masca filtrul? Te implor incearca ca strica mult!Evident cel mai bine ar fi sa il maschezi cu un......hang on  lol Si inca ceva ,ar fi super sa schimbi anubiasul cu unul "petite" ,frunza mica ar arata mai cool acolo in fata...parerea mea,fara intentia de a-ti strica bucuria acvariului  :sok  :noroc

162

Re: Sa ma prezint...

narcis.b A scris:

Frumos Andi,imi place prima etapa!Good job!Asortat si asezat bine,dar... lol  ...la ce naiba iti trebuie termometrul ala?Temperatura e oricum ghidata dupa mediul ambient din camera,daca tineai discusi te intelegeam  lol ....si nu gasesti o varianta de a masca filtrul? Te implor incearca ca strica mult!Evident cel mai bine ar fi sa il maschezi cu un......hang on  lol Si inca ceva ,ar fi super sa schimbi anubiasul cu unul "petite" ,frunza mica ar arata mai cool acolo in fata...parerea mea,fara intentia de a-ti strica bucuria acvariului  :sok  :noroc

Da, ai dreptate observatiile sunt pertinente....o sa incerc sa remediez cat de curand, am fost cam ocupat in ultimul timp, dar cu prima ocazie voi mai gradinari.
Multumesc de aprecieri  :noroc

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

163 Editat de Andi66 (2010-07-04 21:59)

Re: Sa ma prezint...

Setup nou!

Am facut ceva schimbari in acvariul mic. Am adaugat cateva plante: Cryptocoryne Parva, Pogostemon Helferi, Lilaeopsis brasiliensis. Am incercat sa maschez filtrul cat de cat, nu stiu daca am reusit sau nu, sa-mi spuneti voi....
Neonii rosii au cam crescut, asa ca s-au mutat in acvariul mare. Le-a luat locul o gasca de 9 Microrasbora Galaxy foarte jucausi de care sunt incantat si ca sa nu fie singuri am adus si otocinclus din celalalt acvariu pentru ca acolo am luat 2 SAE.
Au mai aparut 2 x Sun Snail si 2 x Neritina Natalensis, iar gasca de creveti sa mai intarit cu exemplare noi: 4 x Cardinia Gracilirostris (Pinocchio Shrimp) si 4 x Cardinia Denticulata Sinensis (Red Armor Shrimp) care s-au acomodat instant cu restul de creveti....
Atasej si cateva poze cu toate ca nu reusesc sa pozez mai de aproape si sa iasa clar, in consecinta lipsesc din poza melcii si otocinclus care au iesit jenant de neclare.....

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

164

Re: Sa ma prezint...

bv man !
frumos acvariu ai  :sok   :acv

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

165

Re: Sa ma prezint...

Mai Andi e frumos  big_smile  dar nu ti se pare ca e putin dezordonat,haotic?!..parca prea multe plante sunt inghesuite acolo ..cel putin eu asa il vad din poze  :-O

166 Editat de Andi66 (2010-07-05 12:51)

Re: Sa ma prezint...

bogdivaio A scris:

Mai Andi e frumos  big_smile  dar nu ti se pare ca e putin dezordonat,haotic?!..parca prea multe plante sunt inghesuite acolo ..cel putin eu asa il vad din poze  :-O

Eu stiu ce sa zic ?.....ma mai gandesc.... :smoke

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

167

Re: Sa ma prezint...

Gusturile nu se discuta
Mie imi place

168 Editat de Lucia (2010-07-05 12:55)

Re: Sa ma prezint...

Mie mi se pare verde si funny cu atata viata in el! smile
Momentan plasa ii strica putin din aspect, dar stiu ca se va remedia... smile

Tu ai un verde frumos in acvarii ... sau asa mi se pare mie...

Multa sanatate si bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

169

Re: Sa ma prezint...

Lucia A scris:

Mie mi se pare verde si funny cu atata viata in el! smile
Momentan plasa ii strica putin din aspect, dar stiu ca se va remedia... smile

Tu ai un verde frumos in acvarii ... sau asa mi se pare mie...

Multa sanatate si bucurii! smile

Multumesc mult Lucia.
Intotdeauna o mare doamna.... smile

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

170

Re: Sa ma prezint...

frumos andi suces am si eu o intrebare ce lampa este aia si la ce distanta de acvariu este. cu respect

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

171

Re: Sa ma prezint...

Lampa este - Wave Solaris Freshwater 9 Watt/6500K si are sistem de prindere pe marginea acvariului. Are un sistem de reglaje, o tin putin inclinata spre spate, sunt 7cm in spate si 2cm in fata.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

172

Re: Sa ma prezint...

k multumesc mult andi

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

173

Re: Sa ma prezint...

Pentru putin....am vrut lampa Dennerle dar m-am ales cu asta, care nu este nici pe departe mai prejos  :sok

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

174

Re: Sa ma prezint...

mai bogdane nu e deloc haotic acvariul !este foarte frumos aranjat !
felicitari !
ai facut o evolutie uimitoare de cand esti pe forum !
o intrebare !
cum ai putut sa mentii saggitaria !
eu mi-am luat si nu a fost buna de nimic !
imi pare rau de banii dati degeaba neutral
am bagat si fier !chiar nu pot sa inteleg !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

175

Re: Sa ma prezint...

aqua A scris:

mai bogdane nu e deloc haotic acvariul !este foarte frumos aranjat !
felicitari !
ai facut o evolutie uimitoare de cand esti pe forum !
o intrebare !
cum ai putut sa mentii saggitaria !
eu mi-am luat si nu a fost buna de nimic !
imi pare rau de banii dati degeaba neutral
am bagat si fier !chiar nu pot sa inteleg !

Lasa-ma Raducule  cu ochiul tau avizat  lol  lol  lol  ...spor la  :smoke

176

Re: Sa ma prezint...

sti !daca scriai in cuvinte faceai si o rima tongue

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

177

Re: Sa ma prezint...

:smoke  :smoke  :smoke  :smoke  :smoke  :smoke  :smoke

178

Re: Sa ma prezint...

aqua A scris:

sti !daca scriai in cuvinte faceai si o rima tongue

Sa sti ca ai dreptate  ^:)^ ...pacat ca am scris in cifre si hiroglife egiptene  :stupid

179

Re: Sa ma prezint...

bogdivaio A scris:
aqua A scris:

sti !daca scriai in cuvinte faceai si o rima tongue

Sa sti ca ai dreptate  ^:)^ ...pacat ca am scris in cifre si hiroglife egiptene  :stupid

lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol  :smoke  :smoke  :smoke  lol  lol  lol  lol

180 Editat de Andi66 (2010-08-03 20:50)

Re: Sa ma prezint...

Salutare dragilor,

Asa cum v-am obisnuit din cand in cand mai trebaluiesc prin gradini si cateodata le mai si nimeresc (de cele mai multe ori nu), lasand la oparte faptul ca sunt un fotograf de c...o. Deci sa incepem cu inceputul. In acvariul mare evenimentele sau succedat astfel:
* perechea de Black Molly ma potcovit cu aprox. 20 pui din care au reusit doar 15 sa ajunga la marimea de cca. 1cm;
*pentru acest fapt a trebuit sa astept 2 saptamani ca sa raresc plantele, acestea reprezentand un bun ascunzis pentru pui;
*am reusit sa mai schimb din pesti, asa ca acum am ramas cu Paracheirodon innesi, Hyphesobrycon herbertaxelrodi, Hemigrammus erythrozonus (adica neoni de toate culorile), pereche Black Molly, pereche Xiphophorus Helleri, pereche Corydoras Aeneus, pereche SAE;
*achizitie de plante noi, Cryptocoryne, Riccia, Moss, Staurogyne, Cabomba Caroliniana etc. (se pot vedea si in poze);
*aceeasi Pomacea carora li sa alaturat un Sun.
Sigur am uitat ceva, dar nu-i nimic imi atrageti voi atentia... hmm

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771