1

Subiect: Xipho turbat

Am o femela de xipho pe care acum o saptamana am depistat-o cu o ciuperca. Dupa ce a stat  in carantina o saptamana, am reusit sa o vindec si am introdus-o in acvariul mare. Atunci am observat ca  a devenit incredibil de agresiva cu toti pestii, in special cu puii de molly si chiar cu femela de molly pe care o fugareste prin tot acvariul si o ciupeste. Inainte de boala era foarte pasnica si nu avea probleme cu nimeni. Nu imi dau seama care pot fi cauzele schimbarii atat de radicale de comportament, si habar nu am ce sa ii fac sa o calmez.

Re: Xipho turbat

pai daca inainte era bolnava iti dai seama ca nu avea chef sa alerge pe nimeni..acum daca se simte bine alearga de nebuna...e un peste destul de activ

3

Re: Xipho turbat

O am de 6 luni si s-a imbolnavit saptamana trecuta. Si pana atunci era activa numai ca nu alerga sa ii omoare pe ceilalti. A facut 3 randuri de pui pana acum si chiar si cand era gestatnt ii tolera pe masculii de guppy care o alergau prin tot acvariul. Acum s-a schimbat situatia.

4

Re: Xipho turbat

este posibil ca tratamentul sa fi avut reactii adverse.

Re: Xipho turbat

schimbai o leaca habitatu pune mai multe plante sa nu se gaseasca tot timpu cu peste pe care ii bate ia daca pana acuma a stat singura i se pare ca ceilalti pesti o ataca

6

Re: Xipho turbat

Ce reactii adverse ca nu am pus nici un medicament, am tinut-o doar la temp mai ridicata. Zilele astea scap de pleco si o sa incerc sa plantez acvariul mai mult poate se linisteste. Ma dispera ca e asa isterica, nu vreau nici sa o dau ca e foarte frumoasa maimutza.