1

Subiect: Proiect terariu

Va salut.
De mai mult timp (cam 4 ani) ma tot gandesc la un terariu, dar nu unul obisnuit, ci unul cu plante, plante carnivore, posibil broste de copac (daca gasesc), insescte, salamandre sau reptile care rezista intr-un mediu umed.
La dimensiuni inca nu m-am gandit, dar stiu ca vreau sa-l fac cu sticla de 4mm, vreau ca fundalul sa imite scoarta copacilor, lumina inca nu stiu ... cred ca 4 T8 18-20w Day Light.
Daca stie cineva unde gasesc plante carnivore, broaste, etc, sa scrie aici, si daca se poate sa-mi dati si niste siteuri unde gasesc info despre achipamentele necesare.
Va multumesc.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

2

Re: Proiect terariu

Alex N. A scris:

Va salut.
De mai mult timp (cam 4 ani) ma tot gandesc la un terariu, dar nu unul obisnuit, ci unul cu plante, plante carnivore, posibil broste de copac (daca gasesc), insescte, salamandre sau reptile care rezista intr-un mediu umed.
La dimensiuni inca nu m-am gandit, dar stiu ca vreau sa-l fac cu sticla de 4mm, vreau ca fundalul sa imite scoarta copacilor, lumina inca nu stiu ... cred ca 4 T8 18-20w Day Light.
Daca stie cineva unde gasesc plante carnivore, broaste, etc, sa scrie aici, si daca se poate sa-mi dati si niste siteuri unde gasesc info despre achipamentele necesare.
Va multumesc.

plante carnivore gasesti in orice hipermarket la raionul plante...reptile ,daca ai in oras gasesti la zoo mania iguane si serpi

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

3

Re: Proiect terariu

Merci.
Reptile am gasit, dar nu am gasit broaste ... stie cineva un site care vinde animale exotice?
Multumesc.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

4

Re: Proiect terariu

Alex N. A scris:

Merci.
Reptile am gasit, dar nu am gasit broaste ... stie cineva un site care vinde animale exotice?
Multumesc.

nu stiu sigur daca gasesti in romania broscute din alea haioase smile
ia si tu niste broaste raioase de prin gradina lol

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

5 Editat de Alex N. (2010-03-29 01:35)

Re: Proiect terariu

lol lol lol
Nu am broaste in gradina doar hrana pentru ele ...
Asta caut eu: 
http://www.greenfrogadventures.com/images/Fauna/Green-Tree-Frog.jpg
http://farm1.static.flickr.com/64/167105293_6c12af1c97.jpg

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

6

Re: Proiect terariu

Ceva de genu vreau sa iasa ...
http://sea.emporioaqua.by/wp-content/uploads/2009/11/paludarii022.jpg
sau
http://www.plantedtank.net/images/articles/paludarium/8.jpg

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

7 Editat de aqua (2010-03-29 01:55)

Re: Proiect terariu

Foarte foaaaaartee indrazneata a doua idee...insa iti dai seama cat de greu se poate face....e mult mai usor sa faci un terarium decat un acvariu deoarece in terrariun nu trebuie sa fierbi lemnul sau pietrele...dar sa combini acvariu cu terrarium...e ceva strasnic..
e foarte frumoasa broscuta..o stiu...eu zic sa te bagi si la iguane dar cred ca sunt cam scumpe...

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

8

Re: Proiect terariu

si eu am in plan un terrariu mai mic unde nu am de gand sa bag ceva exotic dar o broscuta ,o calugarita sau un guster chiar miar placea smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

9

Re: Proiect terariu

in materie de  insecte,uite ce iti sugerez...dar nu cred ca se gaseste

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

10

Re: Proiect terariu

sau...dar ai grija ca asta ar putea sa zboare smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

11

Re: Proiect terariu

Iguanele se fac prea mari ... scumpe nu sunt, gasesc si la 150lei, nu stiu ce sa zic de calugarite ..... posibil sa mai apara modificari .... ma voi apuca de citit si de cautat animale/plante.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

12 Editat de aqua (2010-03-30 17:45)

Re: Proiect terariu

in mateie de plante carnivore,cred ca singura pe care o sa o gasesti este aceasta:Venus Flytrap
ai grija...sunt cazuri in care vaneaza si broaste

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

13

Re: Proiect terariu

sa sti ca iti sugerez asa:daca nu gasesti reptile si alte animale exotice,poti sa pui in terrarium si reptile care se gasesc la noi in romania...de exemplu,Gusterul.are un colorit foarte frumos,poate sa fie si albastru dar se prinde cam greu...il hranesti cu lacuste..ai putea incerca si cu serpi de casa...dar mi se pare ca'cresc cam mari...eu nu glumesc acuma smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Proiect terariu

da,eu stiu in Constanta un magazin de animale exotice.au taranture,serpi care nu cresc mult,de diferite culori,lacuste,greieri,ect

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

15

Re: Proiect terariu

Aqua se gasesc mai multe plante carnivore .... legat de guster, sunt aproape imposibil de prins, sunt foarte rapizi (am incercat acum 3 ani sa prind unul de 40-50cm) ...
Pentru inceput voi face un terariu (40x30x35, Lxlxh, sticla de 4mm) pentru un gecko(inca nu stiu specia pe care o voi lua), asa ca fac vivariul/paludariul la anu.
Cam in 2-3 saptamini fac terariul(acvariul), nu ma grabesc cu animalutul, vreu sa iau unul cat mai ieftin.
Va tin la curent 

Stima

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

16

Re: Proiect terariu

Alex N. A scris:

Aqua se gasesc mai multe plante carnivore .... legat de guster, sunt aproape imposibil de prins, sunt foarte rapizi (am incercat acum 3 ani sa prind unul de 40-50cm) ...
Pentru inceput voi face un terariu (40x30x35, Lxlxh, sticla de 4mm) pentru un gecko(inca nu stiu specia pe care o voi lua), asa ca fac vivariul/paludariul la anu.
Cam in 2-3 saptamini fac terariul(acvariul), nu ma grabesc cu animalutul, vreu sa iau unul cat mai ieftin.
Va tin la curent 

Stima

Ok...ai grija cu geko ca in perioada de imperechere face mult zgomot

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

17

Re: Proiect terariu

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=VUWQFF0RJN4&NR=1[/youtube]
nu am putut rezista...acest film e super tare

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

18 Editat de Alex N. (2010-03-31 09:55)

Re: Proiect terariu

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=O7eQKSf0LmY[/youtube]

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

19 Editat de catag (2010-03-31 12:05)

Re: Proiect terariu

Vezi ca prin aprilie este o expozitie cu vanzare la Budapesta si acolo o sa gasesti la preturi mult mai mici decat la noi, si mai multe tipuri de geko sau alte reptile, insecte, tarantule.

20

Re: Proiect terariu

Alex eu zic sa nu bagi si insecte in terrarium...de ce ?...pai ce faci tu este mai mult un lant trofic salbatic decat un terrariu..tu vrei sa bagi si insecte dar si plante carnivore ...pai iti da seama ca nu o sa iasa frumos...mai ales ca terrariumul va fi acoperit,tu nu vei putea hrani plantele carnivore si nu o sa poata intra muste acolo....deci trebuie sa hranesti fiecare planta in parte...e indraznet ce vrei dumneata sa faci dar iti spun sigur ca nu iti rezista mult..

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise