1 Editat de bogdan666 (2010-03-28 19:36)

Subiect: guppy

daca incepe sa stea cate o femela cu coada in sus (adica nu-si mai poate mentine echilibrul) e boala sau pur si simplu urmeaza sa moara ?? si mai am o nedumerire, daca sta un guppy suparat la cateva zile moare. nu am adus pesti din alta parte s-a intamplat pur si simplu doeodata.
si daca sunt boli cu ce se poate trata ??

2

Re: guppy

treaba cu coada in sus am avut si eu. nu stiu daca este boala cert este ca dupa ce mi-a fatat la 3 zile a inceput sa stea asa. in 3 zile sa dus. insa am mai avut una care tot asa statea insa si-a revenit fara nici un tratament.

3

Re: guppy

Poate fi o problema cu vezica inotatoare... de acolo isi regleaza ei echilibrul.

Cel suparat... nu poate fi decat daca e bolnav... dintr-o anumita cauza. Nu??

... sau poate ca au ajuns la o anumita varsta....

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

4

Re: guppy

Bogdane explica-mi si mie cum iti dai tu seama ca un peste este suparat sau e vesel! wink

Re: guppy

pentru ca nu are coada desfacuta (voalata) si inoata pe loc. si cand e vesel...e bine tongue

Re: guppy

am observat la cativa care au murit ca au cateva pete maronii la gura. cum se poate trata ciuperca asta ?

7

Re: guppy

o poza ceve? sau un link unde sa vedem buba ???

Re: guppy

o sa incerc sa fac niste poze dar am dat imprumut aparatul

9

Re: guppy

Bogdane pana ceti vine aparatul no sa mai ai pesti in acvariu:P oricum aici la seini a dat gripan iei:lol: