1

Subiect: Va place sa cititi?

Daca da, spuneti-mi si mie o carte pe care ati citit-o voi si v-a marcat.

Aveti o carte de care va amintiti cu drag si pe care a-ti recomanda-o?

Am sa incep eu.

Aveam vreo 9 ani...
Dupa ce am lasat de-o parte "Furnica si Porumbita" si cateva povesti, m-am apucat sa citesc cu voce tare... primul meu roman... "Singur pe lume" de Hector Mallot.

E carte de aventura, cu un baietel si animalute ...

Daca n-ati citit-o pana acum, va recomand cu drag sa o faceti.
E o lectura lejera, si intr-un weekend o dati gata.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

2

Re: Va place sa cititi?

Sincer nu prea se mai citerste ca inainte.Moemntan cartile au ramas de domeniul trecutului.

3

Re: Va place sa cititi?

Imi aduc aminte cu placere de Catelul Rockford...parca asa-i spunea: viata unui conte care provine dintr-o familie ce-si vinde sufletul diavolului......la 18 ani fiecare descendent primea o punga cu monezi...fiecare moneda = 2 luni de viata .......contele afla secretele dusmaniilor.......santaj, iubire...... o carte care m-as socat prin profunzimea detaliilor in ceea ce priveste descrierea obiectelor........

exotic> please.....shut up! daca as avea timp as rontai la carti si noaptea.........

?

Re: Va place sa cititi?

eXotic A scris:

Sincer nu prea se mai citerste ca inainte.Moemntan cartile au ramas de domeniul trecutului.

adevarat....nici macar nu se mai scrie cum se scria inainte....:))

5 Editat de Lucia (2010-03-29 16:48)

Re: Va place sa cititi?

kokos A scris:

Imi aduc aminte cu placere de Catelul Rockford...parca asa-i spunea: viata unui conte care provine dintr-o familie ce-si vinde sufletul diavolului......la 18 ani fiecare descendent primea o punga cu monezi...fiecare moneda = 2 luni de viata .......contele afla secretele dusmaniilor.......santaj, iubire...... o carte care m-as socat prin profunzimea detaliilor in ceea ce priveste descrierea obiectelor........

exotic> please.....shut up! daca as avea timp as rontai la carti si noaptea.........

Te rog, daca poti sa-mi spui titlul corect sau autorul.
Suna foarte interesant..... smile

Acuma de sarbatori o sa am 2 zile libere, si chiar as profita de ele.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

6

Re: Va place sa cititi?

cred ca se referea la Lupul din umbra,de Marcia MULLER

7

Re: Va place sa cititi?

Super!

Am s-o caut...

De anul acesta am renuntat sa mai cumpar revista, N. Geographic si mi-am propus sa cumpar macar o carte pe luna.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

8

Re: Va place sa cititi?

hei....am zis cred! poate e, poate nu! tongue

9

Re: Va place sa cititi?

Dar ... tu nu recomanzi nimic? smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

10

Re: Va place sa cititi?

99% din biblioteca sunt numai carti tehnice,enciclopedii,istorice,SF sau cu tematica ostaseasca! ce ai vrea? lol

11

Re: Va place sa cititi?

SF e bun...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

12

Re: Va place sa cititi?

eu am avut mai multe carti si pe toate le-am citit de cel putin 5 -9 ori. unele din ele fac parte din biblioteca persoala alte le-am gasit  pe la diverse persoane. ceea ce recomand eu ar fi:

Robinson Crusoe de Daniel Defoe

celebra colectie western a lui Karl May ( cu Winnetou ,Old Shaternand, Old Firehand si multi altii )

celebra colectie a lui Don Pendlleton ( Executorul )

13

Re: Va place sa cititi?

daca ai timp si dispozitie iti recomand seria DUNE de Frank HERBERT, sau Poarta Timpului de Robert SILVERBERG. sunt carti destul de vechi dar sigur reeditate!

14

Re: Va place sa cititi?

Nu ma deranjeaza sa cumpar de la anticariat... ci dimpotriva, am senzatia ca am salvat cartea respectiva.

Timp.... da ... e foarte adevarat ... e mult mai putin alocat pentru citit, dar daca ma apuc de o carte... si daca nu mai mananc tot o termin de citit... smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

15

Re: Va place sa cititi?

mai aveti asa ceva in Oradea?

16 Editat de Lucia (2010-03-29 17:42)

Re: Va place sa cititi?

Da, unul mai exista si am mai gasit anticariate online.
Mai este un anticariat/site care se cheama carti private.... ro

Acolo am gasit o alta carte de suflet: Basme Japoneze- Povestea Frumoasei Hacikazuki, pe care am pierdut-o...
(Eterna poveste, o dai imprumut si n-o mai vezi)

Ca si copil radeam cu lacrimi, azi ca si adult... mi-au dat mult de gandit basmele acelea.
Daca o gasiti nu ezitati sa o cumparati! Merita! Si daca citi un basm pe zi. Sunt 3-4 pagini in format mic.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

17

Re: Va place sa cititi?

Castelul rockeford ii spune la carte...... doua volume

?

18

Re: Va place sa cititi?

Din pacate pe google nu-mi da indicii...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

19

Re: Va place sa cititi?

Iar pt exotic .... The game o carte despre viata unui "fustangiu" cu tehnici de agatat femei .......de bamboo lol:lol::lol::lol: cartea are dincolo de subiect (cei drept cam usor) o multime de esente .... cartea este doar in engleza sau asa am dat eu peste ea

?

20

Re: Va place sa cititi?

Lucia A scris:

Din pacate pe google nu-mi da indicii...

Se poate eu am citit cartea acum 14 ani si era cam veche.... Am imprumutat cartea cuiva si nu o mai am..... Este singura carte de care-mi pare rau .......

?