21

Re: ancistrusi

ancistrusi cu un minim de conditii se inmultesc mai ceva ca guppy. insa trebuie un pic mai multa rabdare. insa nu e greu.

22 Editat de polar bear (2010-04-02 16:44)

Re: ancistrusi

am observat ca un ancistrus(cel mai mare)este teritorial.cand vine celalalt ancistrus pe piatra(mijlociu ca marime) ancistrusul cel mare il bate ca sa zic asa.de fapt il impinge foarte tare peste tot pana cand pleaca de pe piatra.cel mai mic are putina gena de albino si cred ca este femela.ea nu este "izgonita" de catre ancistrusul despre care zic ca este mai agresiv.el pare sa o apere.sta toata ziua impreuna cu ea unul langa celalalt,pe langa cel mijlociu care sta in compania pestelui hoplo.
stiu ca sunt prea mici ca sa le stiu sexul dar cred ca am 2 masculi si o femela.ancistrusii,sunt de fel teritoriali/agresivi?credeti ca se poate intampla ceva grav in vitor?

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: ancistrusi

e lasa,nu mai conteaza.
as avea alta intrebare(se pare ca am transformat topicul in unul dedicat ancistrusilor):
vreau sa inlocuiesc pietrisul cu nisip fin.nisipul nu este facut din scoici sfarmate,ci din pietricele.o pietricica este egala(sau char mai mica) cu un milimetru.poate sa dauneze ancistrusilor?sau la hoplo?
motivul:ma gandeam ca decat sa cumpar pietris pot sa-l iau pe gratis.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.