1 Editat de Lucia (2010-03-31 11:23)

Subiect: Test apa / problema nitrati

Azi am facut si eu un test de apa... (pana acum masuram doar PH-ul..

Fiind benzi de la JBL

Valorile sunt:
NO3 - 25-50
NO2 - 0
GH4 - 7
KH - 3
PH - 7,2-7,6

Din cate am citit pana acum am o problema cu nitratii (inseamna ca de acolo si algele) si o problema cu duritatea carbonatului.

Oare ma puteti ajuta, sa-mi dau seama ce se intampla?

Duritatea m-am gandit sa o rezolv cu... o scoica..
Mai ales ca tocmai mi-am introdus primii melci, 7 Pomaceea, in acvariu...

Schimb de apa fac o data pe saptamana cca. 30-50l.
Cum se nimereste...

Bazin 250 l, 4 carasei, 7 melci, 23 grade C constant (inclusiv la schimb), niste anubias, inca o planta cred ca accorus  si cam atat...

Am uitat sa mentionez, ca 2 neoanele sunt: T8 Hagen Aqua Glow de 40w fiecare...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

2

Re: Test apa / problema nitrati

Merci frumos!...
Oricum mai fac sapaturi... eu as vrea sa descopar cauza...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

3 Editat de robertino (2010-03-30 22:27)

Re: Test apa / problema nitrati

Nitratii intre 25-50 nu este chiar mult. Aceeasi valoare o am si eu in conditiile in care acvariul e destul de plantat, dar si mai aglomerat cu pesti. La tine din cate inteleg sunt mai putine plante, care sunt consumatoare de NO3, deci e normal sa ai valoarea asta mai ales daca au trecut cateva zile de la ultimul schimb de apa.
In legatura cu algele, cat timp este lumina aprinsa zilnic ?

4

Re: Test apa / problema nitrati

Programul acopera 10 ore pe zi.
Se aprinde la 8:20 se stinge la 13:00
Se aprinde la 15:30 se stinge la 20:00

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

5

Re: Test apa / problema nitrati

Lucia A scris:

Azi am facut si eu un test de apa... (pana acum masuram doar PH-ul..

Fiind benzi de la JBL

Valorile sunt:
NO3 - 25-50
NO2 - 0
GH4 - 7
KH - 3
PH - 7,2-7,6

Din cate am citit pana acum am o problema cu nitratii (inseamna ca de acolo si algele) si o problema cu duritatea carbonatului.

Oare ma puteti ajuta, sa-mi dau seama ce se intampla?

Duritatea m-am gandit sa o rezolv cu... o scoica..
Mai ales ca tocmai mi-am introdus primii melci, 7 Pomaceea, in acvariu...

Schimb de apa fac o data pe saptamana cca. 30-50l.
Cum se nimereste...

Bazin 250 l, 4 carasei, 7 melci, 23 grade C constant (inclusiv la schimb), niste anubias, inca o planta cred ca accorus  si cam atat...

ai valori cam aiurea...
Valorile sunt:
NO3 - 25-50.... marisor ?????
NO2 - 0 bun
GH 4 - 7 ...4 sau 7? pare bun
KH - 3 mic?????
PH - 7,2-7,6 la limita buna?????
maine daca ai timp intreaba-l pe Radu. iti poate interpreta corect valorile si sa iti dea o solutie buna

6

Re: Test apa / problema nitrati

Multumesc frumos!

Si mie imi par foarte ciudate.... de-aia am si scris aici..

M-am uitat pe site la JBL si ca si pe prospect recomanda niste solutii/preparate de-ale lor..
Dar, o cauza exista... si aia as elimina-o..

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Test apa / problema nitrati

Poti incerca sa faci pauza mai mare, de 4 ore, sa reduci timpul de iluminare la maxim 9 ore pe zi, cel putin pana scapi de alge si sa mai rupi din frunzele care sunt afectate rau de alga.
La mine a dat rezultate...nu imediat, dar in 2-3 saptamani a fost vizibila treaba.

8

Re: Test apa / problema nitrati

cum ai aflat valorile?

9 Editat de Lucia (2010-03-30 22:52)

Re: Test apa / problema nitrati

pelly67 A scris:

cum ai aflat valorile?

Cu testul 5 in 1 de la JbL

Scuze.. dar n-am observat mai repede ca mi-ai raspuns...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

10

Re: Test apa / problema nitrati

robertino A scris:

Poti incerca sa faci pauza mai mare, de 4 ore, sa reduci timpul de iluminare la maxim 9 ore pe zi, cel putin pana scapi de alge si sa mai rupi din frunzele care sunt afectate rau de alga.
La mine a dat rezultate...nu imediat, dar in 2-3 saptamani a fost vizibila treaba.

Da-s cam putine ... si napadite de tot... astept neritinele sa-si faca treaba...

Si azi a fost sotul meu la magazinul de nevertebrate din Cluj si i-au zis ca intr-o luna vor veni...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

11

Re: Test apa / problema nitrati

acum nu stiu.. poate ca e un motiv ca nu are nimeni pistia in acvarii cu carasi.. dar incearca cu pistia..
anubiasii nu trebuie pusi in lumina directa, ca se umplu de alge.. o sa ma mai gandesc la niste plante..

p.s. vad ca mi-ai urmat sfatul cu pomacea.. sunt un fel de carasi si ei.. si se fac si ei mari.. eu am unul mai mare decat o minge de ping pong si inca creste..

12

Re: Test apa / problema nitrati

Plantele nu sunt in lumina... (asa cred)
Neonele sunt centrate, iar anubiasii sunt cumva in colturi...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

13 Editat de bogdivaio (2010-03-31 00:14)

Re: Test apa / problema nitrati

Fiind benzi de la JBL

Valorile sunt:
NO3 - 25-50
NO2 - 0
GH4 - 7 -
KH - 3
PH - 7,2-7,6

Kh e bine sa-l aduci pe la 4 sau peste daca vrei sa ai mai mare succes la plante..poti face asta astfel:poti baga bicarbonat de sodiu o lingurita la 100l iti va creste kh cu o unitate, iar gh va ramane acelasi sau poti baga CaCO3 tot o lingurita la 100l si gh va creste impreuna cu kh tot cu o unitate.

NO3 trebuie adus undeva pe la valoarea de 10 - cum faci asta:sifonezi bine substratul de dejectii scotand astfel 50 % apa; si pui la loc 20-30% cu un furtun mai subtire .... si apoi , maine, mai completezi si diferenta de inca 20 %..fa schimburi mai dese de apa cateva zile si fa iara testul sa vedem ce si cum

Gh e bine ca este peste 5

NO2 - 0 - asta buna

Ph - pare destul de bun

P.S Radu sunt curios tu ce parere ai despre aceste valori tongue

14 Editat de catag (2010-03-31 00:59)

Re: Test apa / problema nitrati

NO3- schimba 50% si se aduce cam pe la 10-15 si dupa 3 zile mai schimba 25% sa scazi sub 10 chiar spre zero pentru ca nu ai un acvariu plantat

NO2- ok

Gh 7 e ok pentru carasi si melci

temperatura 23 pentru carasi mi se pare un pica mare ai putea scadea la 20, 21 grade

Ph poti sa il lasi asa sau sa il scazi pana pe la 7

kh daca il aduci la 5 ar fi chiar optima concentratia de carbonati, cu un ph de 7 ; iar daca il lasi asa ph-ul ar trebui sa cresti la 10-11 kh , si ar fi chiar foarte greu deci mai bine scazi ph-ul
(daca adaugi bicarbonat de sodiu sa sti ca cresti si ph-ul nu numai kh asa ca grija cu solutiile si e doar temporara treaba ca la primul schimb de apa e la fel (ar trebui sa stim si valorile de la robinet))

Algele eu zic ca le ai de la no3 mare si po4 sigur mic sau 0, nu ai plante cu crestere rapida (pentru a consuma no3-ul, poate si lumina desi ma indoiesc si clar lipsa co2-ului (kh 3 si ph-ul pe care il ai ajunge la o concentratie foarte mica de co2 pe langa 2-3 ppm in loc de 15 cat ar fi normalul (ideal))).

15

Re: Test apa / problema nitrati

am ajuns sa vorbim de co2 in acvariu cu carasi

lucia, sunt mai multe solutii
http://www.aquaria.co.za/shop/index.php … 8530782c56
si mai e un material filtrant care reduce nitratii, dar imi scapa numele acum..

16

Re: Test apa / problema nitrati

cred ca te referi la acesta : http://www.juwel-aquarium.de/en/nitratentferner52.htm nitrat removal

17

Re: Test apa / problema nitrati

aparent si acela este bun.
eu vorbeam de asta http://homepets.ro/jbl-de-jbl-nitrat-ex … p-355.html

18

Re: Test apa / problema nitrati

Eu unu vorbesc de co2 in orice acvariu in care sunt plante si probleme de alge.

19

Re: Test apa / problema nitrati

Va multumesc frumos tuturor!

Fiindca azi noapte n-am putut dormi... daca n-am facut bine testul?... daca l-am tinut pre mult?... daca am citit prea repede, prea tarziu?.... Offf

Nu m-am linistit si am mai facut un test azi dimineata.
Valorile sunt dupa cum urmeaza:

NO3 - 25
NO2 - 0
GH4 - 4-7
KH - 3
PH - 6,8-7,2

Sunt putin schimbate...

Aseara testul a fost facut in jurul orei 19:40.
Azi dimineata l-am facut la 8:20.

Cred ca e normal sa apara oarecare diferente intre seara si dimineata..

Da! E clar cand ajung acasa azi voi testa si apa care o am pregatita in bidoane la declorinat...
Probabil ca un factor important este sursa apei.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

20 Editat de Lucia (2010-03-31 11:16)

Re: Test apa / problema nitrati

Avatar A scris:

cred ca te referi la acesta : http://www.juwel-aquarium.de/en/nitratentferner52.htm nitrat removal

Asta il aveam in acvariul mic, in ala de 54 fiindca era chiar de la firma Juwel...
Poate de-asta acolo n-am avut chiar asa probleme cu algele...
Mai aparea cate un punctulet mic pe geam.. dar care se indeparta usor, dar adevarul este ca n-au "inflorit" niciodata algele in el...

Ciudat este ca acum... nu apar green spot algae...

Iar green beard algae, am citit ca se dezvolta in acvariile sarace in CO2.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.