1

Subiect: Creveti.

Saptamana trecuta am achizitionat niste creveti red chery pentru ca mi se par fascinanti. Din pacate insa trebuie sa ii tin intr-un acvariu separat pentru ca am niste molly in acvariul mare si ma tem sa nu ii priveasca ca pe cina.Acum imi pare rau ca am luat asa multi. Sotzul meu e foarte dezamagit de treaba asta si isi doreste niste creveti mai mari (red cheryy nostri au in jur de 1.5 cm) pe care sa ii putem tine in acvariu fara probleme si pe care sa nu se chinuie foarte mult sa ii vada. Avand in vedere ca nu pot sa dau acum 150 pe un Yamato Numa Ebi, ce altceva imi puteti recomanda?

2 Editat de robertino (2010-04-02 03:47)

Re: Creveti.

Atyopsis moluccensis
Sunt de marimea celui din poza...

Mai multe detalii aici : http://www.acvariidevis.ro/nevertebrate … shrimp/660

Eu i-am cumparat cu 14 lei bucata parca...deci pretul e ok.

3

Re: Creveti.

Cu molly nu cred ca rezista nici Atyopsis moluccensis.

4

Re: Creveti.

Sa stii ca mulineza mea e foarte cuminte, nu cred ca s-ar lua de ei la 12 cm. Problema este unde as putea sa gasesc asa ceva.

5

Re: Creveti.

Timi A scris:

Cu molly nu cred ca rezista nici Atyopsis moluccensis.

tin sa te contrazic. am un/o molly si 2 creveti red cherry si pana acum nu au interactionat.

6

Re: Creveti.

Depinde de cat de turbata este mulineza. Eu de exemplu am avut o femela de xipho careia de doua saptamani i se pusese pata pe mulineza si o batea de ii sareau capacele. Pana la urma am dat-o ca imi strica linistea in acvariu. Insa nu toti  pestii sunt la fel. Banuiesc ca au si ei probleme de personalitate ca si restul animalelor.

7

Re: Creveti.

acvariu 25l
2 molly ballon..
aprox 60 red chery pui..
totul e ok..

Re: Creveti.

Timi A scris:

Cu molly nu cred ca rezista nici Atyopsis moluccensis.

La mine nici macar scalarii nu ii baga in seama. Pe Red Cherry ii ataca instant, daca nu stau pititi in plante.

Re: Creveti.

caramela A scris:

Sa stii ca mulineza mea e foarte cuminte, nu cred ca s-ar lua de ei la 12 cm. Problema este unde as putea sa gasesc asa ceva.

Vad ca locuiesti in Galati. Acolo nu stiu unde ai putea sa gasesti, dar in Bucuresti sunt in Coralis, vreo 14 lei bucata si in Hornbach, 27 lei parca, oricum aproape dublu.

10

Re: Creveti.

Incearca cu crevetii Amano. Astia sunt maricei, buni la controlul algelor si nu sunt asa de scumpi. Fost posesor de asa ceva. Recomand vreo 6 la 50 litri, dar se poate si mai multi.