21

Re: care ati incercat tablete de co2 ???

sece4u20 A scris:

am mai descoperit ceva. eu o tineam jos unde e cam rece si nu cam isi face treaba. acum am mutat-o pe un scaun sa vedem ce se intampla.
inca nu se vad bulele in apa incearca sa o impinga insa sunt prea rare bulele aproximativ una la 3 secunde. maine cred ca prear din nou reteta si o pun in sticla de 2 litri.

temperatura in locul in care ai sticla trebuie sa fie in jurul a cca.20 grade, altfel reactia este incetinita sau chiar nula. la bomba de la jbl rezultatele se vad dupa ca.12 ore de la activare, asa ca trebuie sa ai un pic de rabdare.

22

Re: care ati incercat tablete de co2 ???

Cand mi se termina butelia,pana o incarc ,activez rapid,sticla ce zace prin balcon,o bomba ,e drept ,fara gelatina,imi doresc presiune mai mare si in cca2 ore ampresiune in ea

23

Re: care ati incercat tablete de co2 ???

treaba asta cu bomba este cam frectie la piciorul de lemn sau o solutie aleasa temporar. finalul este tot butelia! insa orice chestie practicata duce la intelegerea fenomenului in sine si mai ales la aplicarea corecta ulterior. totul se reduce la finante daca vei dori sa ia un super acvariu, adica sa fi hotarat sa cheltui ceva banisori, daca nu din compromisuri nu iese nimic sau mai bine zis te amagesti singur. in momentul cand ajungi pe mana unui "juriu" fara resentimente iti dai seama ca de fapt esti pe nicaieri!

24 Editat de narcis.b (2010-04-05 00:41)

Re: care ati incercat tablete de co2 ???

pelly67 A scris:

treaba asta cu bomba este cam frectie la piciorul de lemn sau o solutie aleasa temporar. finalul este tot butelia! insa orice chestie practicata duce la intelegerea fenomenului in sine si mai ales la aplicarea corecta ulterior. totul se reduce la finante daca vei dori sa ia un super acvariu, adica sa fi hotarat sa cheltui ceva banisori, daca nu din compromisuri nu iese nimic sau mai bine zis te amagesti singur. in momentul cand ajungi pe mana unui "juriu" fara resentimente iti dai seama ca de fapt esti pe nicaieri!

Cat se poate de corect,vremea bombelor si a substraturilor home made a apus de multisor timp.Acvaristica nu e un hoby ieftin,clar!

25

Re: care ati incercat tablete de co2 ???

si pana la urma mi-am dat seama unde gresesc.
1 sticla e prea mare
2 ca difuzor am indesat un filtru ,insa din lipsa de presiune gazul nu putea impinge coloana de apa.

acum am montat  un burete pe furtun si incepe sa se miste ceva ceva.

maine reiau totul in sticla de 2 litri,poate obtin presiune mai mare.

26 Editat de narcis.b (2010-04-05 22:15)

Re: care ati incercat tablete de co2 ???

Incearca sa adaptezi furtunul de CO2 la teava de evacuare a filtrului(ca banuiesc ca ai unul)indreapta jetul un pic in jos,efectul va fi mai bun decat cu piatra de aerat sau ceva asemanator. Cand trebuie sa folosesc,si eu tot de 2,5l am,continutul total reprezinta 2/3 din volum

27

Re: care ati incercat tablete de co2 ???

a inceput mai an badita traian...... la numarator bulele ies la 2 secunde insa in acvariu ies si la 20 de secunde,nu mai am pus nimic in capatul furtunului pt ca nu imi mergea. treaba este alta: bula este cam marisoara si merge asa pana sus unde sta cat de cat se face micuta apoi se sparge are vrun efect,plantele au timp sa isi ia co2, sau numai plimb co2 prin acvariu si ii dau drumu prin camera ???

oricum de saptamana viitoare trec la jbl co2 complet. sau co2 complet vario.

28

Re: care ati incercat tablete de co2 ???

bine stiu asta . pt ca co2 sa se disipeze cat mai bine bula trebuie sparta chiar de la baza acvariului in bule mici si fine. insa nu stiu daca are efect daca iese bula asa mare si sta un pic pe luciul apei unde se vede ca se micsoreaza apoi cand ajunge la aproximativ 1/3 din marimea ei initiala se sparge. asta nu stiu daca se micsoreaza inainte de a se sparge se ''dizolva'' in apa sau in aer ???

Re: care ati incercat tablete de co2 ???

Probabil ca cea mai mare parte in aer, acea pelicula subtire din care e format balonasul de la suprafata apei comunica excelent cu atmosfera si se aeriseste bine.

Fii natural !

30

Re: care ati incercat tablete de co2 ???

Bai fratilor avezi rabdare, ce le tot frecati atat sticlele, le strangeti, le tot mutati, au facut altii inaintea dumneavoastra cam toate experimentele si metodele posibile. Lasa-ti sticla ferita de frig, fara nici un robinet inchis pe traseu si dupa un timp intre 1 si 24 ore o sa aveti reactie si flux de co2.

Re: care ati incercat tablete de co2 ???

Bine spus scifficus! pana la urma drojdia isi face treaba si consuma zaharul...nu conteaza marimea vasului, ca e cu un litru mai mult sau mai putin.
Eu am avut rezultate excelente astfel:
-turnat 1 cana de zahar in sticla de 2.5 litri
-turnat 3 cani de apa robinet
-turnat jumatate de cub drojdie dizolvata in 3 linguri de apa
Nu am amestecat deloc si in maxim 3-4 ore sticla statea sa explodeze (tine aproape o saptamana jumate).

Bafta la gatit !!!

Fii natural !