1 Editat de allexya (2010-04-03 17:53)

Subiect: ramirez ciudat

Buna, am si eu o problema cu ramirezul meu. Se tot freaca de pietris, de plante, de pietre dar pe el nu vad absolut nimic. Mananca, pare ok la exterior, nu pare a fi apatic, usor retras de vreo 2 zile, dar nu mereu, se plimba prin fata sticlei mereu.

M-am tot uitat la el daca i-a aparut ceva pe piele, daca e vreo ciuperca, nu vad nimic. Ce sa fac?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

2

Re: ramirez ciudat

As vrea sa te/il ajut din toata inima...

Cand ai facut ultimul schimb de apa?
Poate ca ii va face bine un val de apa proaspata...
Desi scarpinatul de pietris/decoratiuni in general inseamna paraziti externi, in special ichtio.

Am mai citit de un asemenea comportament cand parametrii apei nu sunt adecvati... adica inoata rapid si necontrolat cu incercari de a sari din acvariu... fiind un indiciu ca Ph-ul poate fi prea ridicat sau prea scazut.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

3

Re: ramirez ciudat

Buna Lucia, ultimul schimb l-am facut acum 2 zile. As putea sa mai schimb vreo 10l din ea in 2 zile..
M-am tot uitat la el si nu are nimic, are coloritul foarte puternic, nu are urme de rani sau "puf" pe el. Nu as stii ce sa spun ca are inafara de faptul ca deodata tasneste si se freaca de pietris. Sau il vezi ca inoata el asa...si se mai vreaca de o frunza. dar doar pe o parte, pe dreapta.

Am citit si eu aceeasi chestie sad ca nu i-ar conveni apa. ma gandesc ca ar trebui si ceilalti sa aiba un comportament asemanator.. Sau daca ar fi vreun parazit, sa apara pe ei. Dar nu au nimic.

Ramirez este Cichlida nu? Am citit ca la africane cel putin este un comportament foarte normal sa se frece de obiectele din acvariu. Poate o fi si pentru restul cichlidelor la fel? Sper...

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

4

Re: ramirez ciudat

Se poate sa ai dreptate... or fi avand si pestisorii comportamentul lor... are pereche?
Poate ca are perioada ... de dor, si daca n-are pereche... o cheama..
lol lol lol lol

Sarbatori fericite cu bucurii si muuuuultaaaaa SANATATE!
smile
Oricum n-am sa stau foarte departe de calculator...:)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

5

Re: ramirez ciudat

Neah n-are pereche... inoata solo. Nici nu ii iau ca si asa e suprapopulat acvariul, e tot ce mi-ar mai trebui tongue cred ca e singurul pe care il am singur singurel. Dar se crede neon, inoata in cardul lor, mananca cu ei, s-o vedea fluorescent ca ei si in gandului lui o zice "sunt un neon, mic mititel neon..":rolleyes:

O sa il mai supraveghez sa vad ce o mai face.

SARBATORI FERICITE TUTUROR COLEGILOR DE PE FORUM!! Multa sanatate si pestisori sanatosi la toata lumea big_smile

Sper sa ma ierte adminul pentru majuscule tongue

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

6

Re: ramirez ciudat

Da.... vezi, poate ca asta e... lol o "boala" trecatoare.... lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

7

Re: ramirez ciudat

allexya A scris:

SARBATORI FERICITE TUTUROR COLEGILOR DE PE FORUM!! Multa sanatate si pestisori sanatosi la toata lumea big_smile

Sper sa ma ierte adminul pentru majuscule tongue

nu te iert. te tin eu minte. big_smile:D:D  sarbatori fericite si tie.

ps am glumit.

8

Re: ramirez ciudat

am o mare problema cu ramirezul meu. de 2 zile zace pe fund, nu mai mananca, din toate culorile lui stralucitoare si splendide a mai ramas un negru si gri, sta numai ascuns intre plante. Sambata am facut schimb total de substrat, pentru a evita sau diminua efectele deciclarii am folosit baktozym si nitrivec. in primele 2 zile nu a avut nimic, acum vad ca este foarte apatic. acum 2 zile a inceput sa inoate anapoda, alerga fara tinta, inota "brambura" cum se zice si apoi l-a luat apatia. el are o fetita mai mica in dimensiuni care este viu colorata si foarte vesela si mancacioasa.
Nu vreau sa il pierd, ce sa fac? sad

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

9

Re: ramirez ciudat

asa arata acum 3 zile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

10

Re: ramirez ciudat

asa arata acum
http://i295.photobucket.com/albums/mm140/allexya21/acvariu/P1010031.jpg
http://i295.photobucket.com/albums/mm140/allexya21/acvariu/P1010035.jpg

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

11

Re: ramirez ciudat

stiu ca nu am sanse, mai mult ca sigur nu mai am ce sa ii fac. dar am facut schimb de apa (in jur de 5-7 l dat fiind ca sambata a fost ultimul schimb si relativ mare datorita modificarii din temelii a acvariului) si voi pune niste fishtamin in apa diseara, degeaba as pune in mancare pentru el pentru ca nu mananca. am sa oun iar niste mancare congelata, poate il tenteaza.
nu vreau sa ma resemnez inca desi daca se innegreste este de rau. am citit si cazuri cand a supravietuit dupa schimbul de apa.
daca cineva stie mai bine.... astept orice parere si sugestie

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

12

Re: ramirez ciudat

ieri am facut schimb de apa si am pus fishtamin in apa. astazi nu mai era asa negru. Acum i-am dat de mancare si a infulecat tot ce i-am dat. Este mai bine, inoata si a alergat un neon big_smile n-am fost in viata mea asa fericita de un act de violenta lol nu mai este asa de negru si nici asa de apatic. diseara mai urmeaza o mica runda de fishtamin si niste larve, ca sa il rasfat.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

13

Re: ramirez ciudat

in aceasta seara am pus fishtamin in mancare si apa si spre surprinderea mea a mancat. a alergat dupa neoni, s-a dat macho pe langa femela. se simte din ce in ce mai bine, coloritul incepe treptat sa ii reapara. sper sa il fi salvat

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

14

Re: ramirez ciudat

ramane presupun acest topic pentru cei care vor avea aceasta problema, desi nu doresc asta nimanui. ramirezul meu si-a revenit, este vioi, mananca ca un mic disperat, alearga cate un neon si se da puternic si mare pe langa gagicuta. deci este .. normal lol
a fost facut un schimb de apa in ziua in care am observat ca se simtea rau, am scos din pesti pentru a-i reduce stresul si am pus fishtamin in apa. a doua z deja ciugulea usor pe jos, am pus fishtamin in mancare din care a giugulit si apoi in apa. a doua zi mai era intunecat, dar mult mai putin.

ma bucur ca am reusit performanta de a ajuta un ramirez sa supravietuiasca. Poate devin bunica big_smile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....