21 Editat de Alex N. (2010-04-04 15:25)

Re: Proiect 5,5L

Ma gandesc la Elodeea, Java Moss, Limnophila Sessiliflora si Hydrophila Difformis.
Am mai tinut in bazinul asta si totul a fost ok.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

22

Re: Proiect 5,5L

eu l-as vota cel mai urat acvariu de pe forum.. poti sa ai tu acolo si ericaulon ca tot urat ca naiba o sa fie..
ca tot zici ca ai mai tinut plante in borcanu asta.. ce lumina si substrat aveai atunci?

23

Re: Proiect 5,5L

merlin21 A scris:

eu l-as vota cel mai urat acvariu de pe forum.. poti sa ai tu acolo si ericaulon ca tot urat ca naiba o sa fie..
ca tot zici ca ai mai tinut plante in borcanu asta.. ce lumina si substrat aveai atunci?

Cel mai urat? .... mai bine nu zic nimic ...
Asa ca info pietris 4mm-15mm parca si lumina un neon.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

24

Re: Proiect 5,5L

http://www.pepika.ro/produse/21-acvaris … antis.html
uite aici carlige de prins plantele. uitasem sa iti dau link.

25

Re: Proiect 5,5L

Multumesc.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

26

Re: Proiect 5,5L

Alex N. A scris:
merlin21 A scris:

eu l-as vota cel mai urat acvariu de pe forum.. poti sa ai tu acolo si ericaulon ca tot urat ca naiba o sa fie..
ca tot zici ca ai mai tinut plante in borcanu asta.. ce lumina si substrat aveai atunci?

Cel mai urat? .... mai bine nu zic nimic ...
Asa ca info pietris 4mm-15mm parca si lumina un neon.

Prietene ,nu o lua asa personal, daca vrei sa postezi pe forumuri trebuie sa iti asumi si riscul unor mici critici ,constructive as spune eu smile ,dar daca vrei sa vi cu o chestie pe care o numesti "nano" si sa incerci sa ne convingi nu numai ca poate exista viata acolo,dar si ca e frumos,atunci trebuie sa fi un fel de Che Guevara al acvaristici,sa-ti aduni fortele si dupa principiul "sa ne ridicam care cu furci care cu topoare"  sa incerci cu argumente solide sa ne convingi (greu de presupus) lol

27

Re: Proiect 5,5L

Nu o iau personal.
Dar ma supara chestia cu raspunsurile identice .... piatra e prea mare, piatra e prea mare.
Nimeni nu a citit cu atentie in primul post ... acvariu are doar 24h si sa nu mai zic ca a fost facut cu 7 ore inainte de Inviere deci peste tot inchis, nu am avut de unde sa cumpar plante, materiale pentru  alta lumina, sa pun un alt pietris (personal chiar imi place asta), etc.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

28

Re: Proiect 5,5L

Alex N. A scris:

Nu o iau personal.
Dar ma supara chestia cu raspunsurile identice .... piatra e prea mare, piatra e prea mare.
Nimeni nu a citit cu atentie in primul post ... acvariu are doar 24h si sa nu mai zic ca a fost facut cu 7 ore inainte de Inviere deci peste tot inchis, nu am avut de unde sa cumpar plante, materiale pentru  alta lumina, sa pun un alt pietris (personal chiar imi place asta), etc.

Ba am citit cu atentie, da nu fotografiezi o broasca si sa ne spui ca e girafa,intrucat nu ti-a iesit in cale girafa si ce era sa faci!
Toti de aici sunt dispusi sa te ajute cu ingaduinta necesara.Daca tu recitesti ai sa vezi ca s-au oferit cu sfaturi si ai dat cu tifla ,subliniind cei 10 ani de acvaristica ai tai si cat de frumos va iesi acvariul tau. Trebuie sa se vada doar bunavointa!

29

Re: Proiect 5,5L

te asteptam sa pui poze cu ce faci ...

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

30

Re: Proiect 5,5L

Voi posta cand intra plantele wink

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

31

Re: Proiect 5,5L

hai sa lasam omul sa vina cu el aproape facut sa vedem atunci cum arata. orice acvariu intr-o stare initiala poate deranja pe cei care stiu cu ce se papa acvaristica. eu astept sa puna poze cu proiectul final si apoi sa vorbim.

stiu ca totul trebuie facut intr-o anumita ordine insa experienta isi cere si ea tributul sau.

32

Re: Proiect 5,5L

Ai intrat in gura lupului, acum suporta consecintele. Eu personal cred ca atunci cand acvariul are dimensiuni mici, decorul, si aici intra pietrisul, pietrele, buturugile, plantele si ce mai bagi tu acolo, trebuie raportat la dimensiunea acestuia. Adica e inestetic sa ai toate elementele de decor supradimensionate. Daca vrei alege doar un singur punct de interes, gen piata aceea mai mare, dar restul alegele mai "mici". Parerea mea. Altfel da impresia de multe chestii inghesuite intr`un spatiu neincapator.

Etiamsi omnes, sed non ego.

33

Re: Proiect 5,5L

Aici ai mare dreptate, eu am vrut sa fac acest acvariu folosind doar cunostintele mele invechite, dar mi-am dat seama ca nu voi reusi ... acum ma gandesc sa bag pestii in cel de 54l si in asta sa cresc plantele pentru cel de 30l ...

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

34

Re: Proiect 5,5L

Nu stiu daca e vorba de cunostiinte in situatia de fata, cat e de estetica in primul rand. Ca asta e si motivul pentru care ai primit atatea critici. Pentru 5,5l in care n`o sa se intample nimic senzational cred ca ajunge si experienta ta, daca o ai intr`adevar.

Etiamsi omnes, sed non ego.

35

Re: Proiect 5,5L

Nu chiar, eu am vrut sa fac acest acvariu din mai multe motive: ca sa-mi testez cunostintele(sa vad daca sunt in stare sa tin acest acvariu bazandu-ma doar pe lucrurile invtate cu mult timp in urma) si ca sa imi aduc aminte cum era acest bazin acum 10 ani ... Nu am vrut sa se ajunga aici ...

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

36

Re: Proiect 5,5L

daca pui multe obiecte mari in acvariu cum ar fi pietre si buturugi, o sa dislocuiesti multa apa...tinand cont ca este si mic acvariul...
pietrisul trebuie sa aiba granulatie mica ca sa nu patrunda mizeria printre ele...asa la tine pietrele alea folosite pe post de pietris....oricum hai ca nu mai zic nimica...te las sa vad ce faci

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

37

Re: Proiect 5,5L

Cezara are dreptate,toate piesele ce vrei sa le bagi in 5,5l trebuie sa fie miniaturale,potrivite pt acel nano,iar cand zic potrivit presupune ca o fotagrafie primplan facuta nanoului sa nu iti dea sentimentul cat este de mic,ci ca totul sa para firesc si neingradit.Plantele ce le vei alege vor trebui deasemeni sa aibe dimensiuni miniaturale,exclus plante stem, Parvula de ex e deja marisoara! smile
Ceea ce iti dorestiare extrem de mici sanse de reusita,si iti voi explica de ce.Intr-un nano de dimensiunile acelea echilibrul e deosebit de instabil,foarte greu de tinut in conditii optime bunei dezvoltari a plantelor ce face atractia AGA. Pana si lucrul e dificil ,penseta e deja o ustensila marisoara.Imagineaza-ti cao singura picatura de fertilizant scapata in plus deja a schimbat parametri apei.Intr-un acvariu mare un pic de GSA,GDA,Fuzz nici nu se baga in seama,la acela mic al tau mai putin decat putin va sari in ochi de la distanta.Eu personal curat sticla bazinului cu un card,ma rog cartela plasticata,tu cum vei face asta?un deget dac il misti in apa deja creaza curenti masivi...
Ar trebui sa-ti verifici cunostintele pe un bazin mai mare si apoi cu unele cunostinte poti trece si la acest level.
Succes si apa cristal!