Subiect: Totul despre acvarii si Feng Shui

In mod obisnuit, un maestru Feng Shui va recomanda sa se puna in acvariu 6 pesti aurii si unul negru. El va spune ca pestii aurii aduc bunastare familiei sau succes in afaceri, in vreme ce pestele negru va absorbi Sha Chi-ul. Pestele negru este mai vulnerabil la atacul Sha Chi-ului si, prin urmare, va muri mult mai usor. Pestele mort va trebui aruncat si inlocuit cu un alt peste negru. Dar acestea pur si simplu nu sunt adevarate, sau sunt?

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Totul despre acvarii si Feng Shui

Eu stiam ca: motivul pentru care folosim acvariile in Feng Shui este ca vrem sa avem apa in anumite zone ale casei. Pestii se pun pentru ca apa sa se miste si sa "aiba" viata. Apa este folosita pentru a retine Sheng Chi-ul. Este pur si simplu un lucru lipsit de responsabilitate sa spui ca pestele negru se afla acolo pentru a absorbi Sha Chi-ul. Cand moare un peste, acesta nu moare pentru stapanul lui. Fireste ca un peste mort trebuie inlocuit. Motivul pentru care folosim 6 pesti aurii si unul negru este ca:

1. 1 si 6 impreuna reprezinta apa in Harta Ralui;
2. Auriul este o culoare metalica, iar metalul potenteaza apa;
3. Negru este culoarea apei;
4. 7 este cea mai favorabila stea in perioada actuala.

Apa este cea care aduce bunastare daca este amplasata cum trebuie, iar nu pestii aurii. Apa slabeste puterea Sha Chi-ului, iar nu pestele negru.
Acum fiecare cu varianta lui.

Re: Totul despre acvarii si Feng Shui

nam crezut ca vor aparea pe forum discutii despre feng shui smile)...eu sunt de parere ca acvariul til pui unde vrei tu in casa si nu dupa niste reguli stricte !! Dar cine crede in astea e treaba lui, pe mine unu ma amuzat tare topicul ! tongue

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

Re: Totul despre acvarii si Feng Shui

plecostonis_extra A scris:

nam crezut ca vor aparea pe forum discutii despre feng shui smile)...eu sunt de parere ca acvariul til pui unde vrei tu in casa si nu dupa niste reguli stricte !! Dar cine crede in astea e treaba lui, pe mine unu ma amuzat tare topicul ! tongue

Sti cum este fiecare cu pasarica lui.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

5

Re: Totul despre acvarii si Feng Shui

Parerea mea este ca fiecare dintre noi intelege ce vrea din ,, Feng Shui ''
  Parerea mea in mare .... este o fita!
  Eu unul nu concep cum sa traiesc dupa niste criteri sau mai bine zis niste legi scrise in lumea Feng Shui
  Teoria Feng Shui este relativ simpla caonstruiesteti o armonie in jurul tau.Dar nu te gandi ca o costruiesti dupa bunul tau plac,nu o construiesti dupa placul maestrilor sau a oracolui.
  Deci Feng inseamna vant si Shui inseamna apa ,problema este ca arta despre care vb noi acum nu este atat de veche pre cum se crede
  Si se trage din vechile caractere chinezesti :HAM si YU care Ham inseamna primirea energiei din ceruri in timp ce Yu face legatura intre pamant si celelalte corpuri ceresti.
 
  o sa imi permit sa iau o fraza dintrun articol sa va arat sa imi spunrti ce parere aveti :

Cu cat inaintezi in interiorul casei, cu atat camerele devin mai intime existand astfel mai mult Yin. De aceea ne simtim mai bine daca dormitoarele sunt situate foarte departe de usa de la intrare. Mobila reprezinta atat yin (linie curba) cat si yang (linie dreapta). O combinatie de linii curbe si drepte ajuta la crearea echilibrului.. Cele cinci elemente sunt reprezentate in diferite forme. Focul este triunghiular, pamantul este patrat, metalul este rotund, apa este orizontala iar lemnul este dreptunghiular si vertical

  Deaici imi pleaca o nedumerire :yin si yang nu sunt defapt binele si raul ???
  Deunde yin este o linie curba si yang este o linie dreapta
  Asa marog si sa va dau si faza care nu am inteleso deloc unde este introdus si acvariu in posibila viziune a lor ca iti aduce bogatie


  Zona Bogatii guverneaza banii dar si ceea ce va poate aduce bogatie in viata. Pentru a o activa puteti mari cantitatea de lumina in aceasta parte a casei, camerei, biroului, etc. o oglinda, un candelabru sau un cristal suspendat vor atrage mai mult Qi. Intrucat apa inseamna bunastare in feng shui, un acvariu sau o fantana mica sunt utile in activarea acestei zone. Obiectele metalice se dovedesc deasemenea benefice. In Orient se obisnuieste sa se atarne monede pe pereti ca o afirmare muta a atragerii de bani.

  Deci din cauza ca apa inseamna bunastare in cultura Feng Shui ne lom un acvariu sa sa ne inbagatim??
  Eu unul nu cancep cum sa diminuezi tot intelesul de acvariu sa vb de acvariu gandindute doar la apa?
  Acvariul il poti numi natura pura , adica nu as putea sa il indemn pe vreo unu ,,iati ma acvariu ca e super tare sti apa la chinezi inseamna bunastare si asta inseamna ca ait acuce  bogatie ''
  Nustiu nici nu vreau sa ma gandesc ca imi face nervi si nu ma linisteste din start termenul Feng Shui

Nu lasa pe maine ce poti face azi

Re: Totul despre acvarii si Feng Shui

Scuze pentru ca intervin.......mircul si chat-ul a netezit circumvolutiunile multora.Cum mama lui proces verbal se poate scrie atat de oligofrenistic?....Daca scriem cuvintele corect, culmea!!!, nu pierdem nimic.Poate doar ne imbunatatim limbajul folosit in orice discutie.
Multumesc.
P.S. Am frigiderul plin de carne...nu-mi trebuie absolut nimic.

7

Re: Totul despre acvarii si Feng Shui

LUATI-VA AROWANA ESTE PESTELE PROSPERITATII

Re: Totul despre acvarii si Feng Shui

poate nu toata lumea  a trecut pe la scoala...Dc nu lasi dreptu omului la libera exprimare?

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

9

Re: Totul despre acvarii si Feng Shui

Eu zic ca este un site dedicat acvariilor nu unul al limbii romane!si cred ca fiecare scrie cum este obisnuit ca nu da nimeni aici nici teza nici lucrare de control!Cu totii evoluam si de la generatie la generatie ne schimbam dau si un exemplu de ce nu mai vorbeste nimeni cum vorbeau persoanele de acum 40 50 de ani nu mai zic mai mult asa ca......Trebue sa ne obisnuim cu totii wink

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

10 Editat de acvariudevis (2009-02-16 00:09)

Re: Totul despre acvarii si Feng Shui

Da deci sa revenim la "Feng Shui" este adevarat sau fals

"In mod obisnuit, un maestru Feng Shui va recomanda sa se puna in acvariu 6 pesti aurii si unul negru. El va spune ca pestii aurii aduc bunastare familiei sau succes in afaceri, in vreme ce pestele negru va absorbi Sha Chi-ul. Pestele negru este mai vulnerabil la atacul Sha Chi-ului si, prin urmare, va muri mult mai usor. Pestele mort va trebui aruncat si inlocuit cu un alt peste negru. Dar acestea pur si simplu nu sunt adevarate, sau sunt?"Chiar sunt curios,o sa mai caut pe net.

Re: Totul despre acvarii si Feng Shui

eu zic ca nu sunt adevarate, Exemplu:
acvariul meu avea 2 luni si in urma unor decese am ramas cu un moll negru si 3 guppy, au aparut niste carasei cu viermi intestinali si a ramas doar molul negru big_smile.
Deci cel negru a fost singurul supravietuitor tongue

12

Re: Totul despre acvarii si Feng Shui

Nici eu nu cred in asa ceva  ma indoiesc ca daca ai in acvariu Doamne fereste o boala moare doar cel negru sau ca iti poate muri un peste asa din senin fiind perfect sanatos ca il ataca Sha Chi-ul! lol lol lol Povesti de adormit copii!! lol

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

13

Re: Totul despre acvarii si Feng Shui

Este frumos sa faci pana si din asezatul nisipului in acvariu o arta, ma indoiesc ca la noi se va ajunge vreodata la asa ceva, dar oricum... in legatura cu coloritul pestilor ar trebui mai bine sa ne concentram pe numarul lor si pe procesul chimic ce se petrece in acvariu.. 
In concluzie, parerea mea (pliata si pe caracterul nostru) este ca un ~acvariu frumos~ respectand regulile feng shui sau nu, poate aduce o anumita armonie intr-o casa si asta este cel mai important.

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

14

Re: Totul despre acvarii si Feng Shui

Va zic eu..asta e conspiratie clara a Feng-shui`ului...cand eram mica aveam 2 molii si 4 xipho...intr`o dimineata m`am trezit doi dintre xipho erau lipiti pe perete uscati...doi erau pe jos si aia negrii bine sanatosi...de data asta Sha-Chi`ul...a confundat culorile:lol::lol:

Etiamsi omnes, sed non ego.

15

Re: Totul despre acvarii si Feng Shui

Pe perete? lol:lol: Ce doamne era Spider-Fish? lol:lol::lol:

~Mihai~ ~Pace~ ~Respect~

16

Re: Totul despre acvarii si Feng Shui

Feng Shui: doar marketing...! Nicio legatura cu ceea ce ar trebui sa insemne Feng Shui, Feng Shui pentru care oricum noi nu avem structura sufleteasaca incat sa il putem aplica!
Suntem crestini (practicanti sau nu)! Principiile noastre nu vor corespunde principiilor Feng Shui! Nu avem cultura, educatia, trairile necesare pt a face acest lucru...!
Feng Shui in opinia mea este un moft aflat acum pe o panta descendenta! A fost un ,,varf,, acum cativa ani, dar cum era si firesc ,,nu a prins,,! Nici nu avea cum...!

17

Re: Totul despre acvarii si Feng Shui

MihaiA09 A scris:

Pe perete? lol:lol: Ce doamne era Spider-Fish? lol:lol::lol:

Sincer nu stiu. Eram si eu mica si ca sa`mi faca ai mei pe plac mi`au luat un acvariu mic, fara capac...pe vremea aia nu era asa dezvoltat domeniul asta, pestii se tineau in boluri mici, ce capac, ce lumina..nema. Si uite asa i`am gasit pe perete, oricum am inteles ca xipho astia sunt acrobati, unde au posibilitatea sa sara,o fac  lol

Etiamsi omnes, sed non ego.

18

Re: Totul despre acvarii si Feng Shui

Cezara A scris:
MihaiA09 A scris:

Pe perete? lol:lol: Ce doamne era Spider-Fish? lol:lol::lol:

Sincer nu stiu. Eram si eu mica si ca sa`mi faca ai mei pe plac mi`au luat un acvariu mic, fara capac...pe vremea aia nu era asa dezvoltat domeniul asta, pestii se tineau in boluri mici, ce capac, ce lumina..nema. Si uite asa i`am gasit pe perete, oricum am inteles ca xipho astia sunt acrobati, unde au posibilitatea sa sara,o fac  lol

mi-am pierdut 3 xipho din cauza lipsei de capac...si ghici ce ciudatienie...erau chiar in acelasi loc neutral ..morti...
tin sa mentionez ca au sarit o data 2,mascul si femela si i-am gasit unul langa altul morti si la vreo 2-3 luni dupa asta mi-a sarit si celalalt xipho care il luasem sa ii inlocuiasca pe ceilalti care,si el a sarit in aceleasi locuri...CIUDAAATTT!!!!

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

19

Re: Totul despre acvarii si Feng Shui

nu`i ciudat...banuiesc doar ca poseda o gena sinucigasa:lol:

Etiamsi omnes, sed non ego.

20

Re: Totul despre acvarii si Feng Shui

Cezara A scris:

nu`i ciudat...banuiesc doar ca poseda o gena sinucigasa:lol:

cred ca se lipesc de capac daca sar lol

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise