1

Subiect: acvariu de 420l

sunt in lucru cu un acvariu de 120x70x50 tinand cont ca are rama de cornier ce grosime ar trebui sa aiba sticla, ajunge de 1 cm?

2

Re: acvariu de 420l

la 70 latime, si considerand ca va fi lipit de perete, vei ajunge in spate pe fundul acvariului?

3

Re: acvariu de 420l

http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium
Safety Factor: 3.8
Daca mergi pe 10mm nu ai nevoie de rama wink
Bafta.

Ca puricii sar gandurile de la om la om. Dar nu ii pisca pe toti.

4

Re: acvariu de 420l

daca isi ia si o masca de scuba diving da big_smile lol:lol::lol::lol:

scz dar e prea nu stiu cum formatul ala. imi sunt ciudate masurile acelea. de aceea nu stiu ce sa zic cu geamul. ia calculeaza volumul acvariului si apoi iti zic. ( nu am chef de calcule ca am eu destule pt scoala)

5

Re: acvariu de 420l

Salutare,
Pai nu prea are importanta volumul, e acelasi smile , daca il faci cub, suprafata laturiulor e egala si atunci poti stii exact daca pe distanta repectiva sticla de o anumita grosime se indoaie sau nu si cat de tare. daca il faci lung clar ca latura lunga se va indoi mai tare decat cea scurta. Iti dai seama ca exista calcule de rezistenta...sticla are o anumita elasticitate pana cand structura cristalina cedeaza si atunci face poc smile Ce am mai vazut pe youtube de la 500l in sus se face rama de lemn gen palet dar pe toate cele 6 laturi si mai ales la acvariile incastrate sau care stau la perete.

6 Editat de Baracuda (2010-04-08 14:33)

Re: acvariu de 420l

nicolas A scris:

sunt in lucru cu un acvariu de 120x70x50 tinand cont ca are rama de cornier ce grosime ar trebui sa aiba sticla, ajunge de 1 cm?

Eu cred ca ajunge, dar nu inteleg de ce trebuie sa folosesti cornier. Nu ar ajunge intaritoarele de pe fund si de sus? Intre geamuri si cornier ce urmeaza sa pui? Florin Racovita este cea mai avizata persoana care sa-ti raspunda la intrebari, dar nu stiu de ce, cred ca va exlude cornierul din ecuatie... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: acvariu de 420l

acvariul care vreau sal fac e pt cumnatul na tinut niciodata pesti a vazut la mine si la bogdan666  si acum trebuie sai fac ce mia cerut spatiul pe care il are nui da voe sal modifice L120 l50 h70 si cornierul vrea el ca sa doarma linistit, dupa ce o sal si populam sper sa se si inscrie pe acest sait  daca puteti sami dati si alte sugestii    ms

8

Re: acvariu de 420l

chiar nu vad de ce sa te folosesti de cornier. sa ii strici aspectul ???? la un geam de 10 mm lateralele si un fund de 14mm sau pui doua bucati de 10 mm plus 2-3 intarituri nu cred ca o sa ai probleme in veci. eu am unu de 60 de litri din geam  de 6 mm faar nici o intaritura.

9

Re: acvariu de 420l

sa sper sal lamuresc, domnilor mare multumita

10

Re: acvariu de 420l

nicolas A scris:

sa sper sal lamuresc, domnilor mare multumita

Cornierul, in cazul unui cutremur (Doamne fereste!), va spori pericolul de spargere al sticlei datorita rigiditatii lui in contactul eventual cu peretii acvariului. Asta se va intimpla indiferent ce se afla intre cornier si sticla. Paradoxal, dar acvariile lipite cu silicon, in cazul in care sunt facute corect, in afara aspectului estetic, ofera mai multa siguranta in caz de miscari sau socuri mecanice, fara a fi incastrate in cornier. Asta este PAREREA mea. Inca o data iti spun, incearca si contacteaza-l pe Florin Racovita, el este "tatic" pe felia asta.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: acvariu de 420l

si in plus adaugarea unui strat de pasla de 0,5 cm sub acvariu il va stabiliza foarte mult.

12

Re: acvariu de 420l

sunt deacord cu voi, 50%lam lamurit mai ales ca a vazut ceati scris,ms ms ms ms

13

Re: acvariu de 420l

bradraqua A scris:
nicolas A scris:

sa sper sal lamuresc, domnilor mare multumita

Cornierul, in cazul unui cutremur (Doamne fereste!), va spori pericolul de spargere al sticlei datorita rigiditatii lui in contactul eventual cu peretii acvariului. Asta se va intimpla indiferent ce se afla intre cornier si sticla. Paradoxal, dar acvariile lipite cu silicon, in cazul in care sunt facute corect, in afara aspectului estetic, ofera mai multa siguranta in caz de miscari sau socuri mecanice, fara a fi incastrate in cornier. Asta este PAREREA mea. Inca o data iti spun, incearca si contacteaza-l pe Florin Racovita, el este "tatic" pe felia asta.

in caz de cutremur...nu cred ca mai salveaza cineva acvariile noastre neutral