Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

in bucuresti ce-a mai ieftina priza mecanica este 15 lei iar cea digitala este 30 lei....in piata gasisem cu 25 lei mecanica smile) bucuresti e un fel de new york smile) si apropo sunt si prize mecanice cu reglare la 5 minute.....

22 Editat de catag (2010-04-10 15:55)

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

Noi  (eu mai mult) vorbeam acum de priza indicata de colegul nu de altele, poate ca or fi si la un minut, nici nu neg si nu am negat doar ma refeream la ce era prezentat (incearca la Auchan sa vezi cat e).

23 Editat de bogdivaio (2010-04-10 16:09)

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

ok,ma bucur ca ati rezolvat cu preturile BISNITARILOR lol dar eu cum pana mea fac chestia asta sa functioneze ca nu pricep...am impresia ca sunt tare batut in cap la faza asta


User Instruction:
1.Use a fine pointed tool such as a ball pen to press the black pins indicating the desired time intervals.Each division marks 2 hours of operating time.There are 12 pins for each day of the week.(if the slider is in the lower position,the 1 or 2 pins adjacent tot the black arrow indicating the actual time will not work.In such cases,simpy switch the slider) - mna am apasat pinii si am setat intervalele

2.After you have set the desired interval(s),set the actual time.To do that,turn the outer dial so that the time indicated on it lines up with the ^(sageata neagra) mark.(Due to the timer's inner mechanism,activation may be subject to a few minutes of deviation) - mna cum fac treaba asta,ca  tot nu pricep?!

3.Finally,connect the controlled apparatus to the timer and plug the timer in the mains socket.The maximum current input of the connected apparatus must not exceed 16 A.The socket is fitted with a safety lock.Do not force the plug in at an angle or you may damage the safety lock.

4.Any preset program can be manually overridden using the slider on the side of the timer.With the slider in the upper position,the connected apparatus will immediatly power on and the red LED indicator will lightup.

astea sunt instructiunile cu care am cuparat-o!

Deci daca se poate sa-mi explicati mo-ta-mo ca se pare ca sunt tampit lol
La mine cadranul e inpartit pe zilele saptamanii..nu am scala de la 1-24 cu e in modelula cela din poza...si nu stiu ce linii sa i-au drept ora sau minute sau naiba mai stie lol...

24 Editat de catag (2010-04-10 16:19)

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

Pai pune o poza cu ce ai ca eu unul la modelul indicat de tine mi-o dat ceva asemanator si dibuim noi cum functioneaza, sau nu? smile

Din pacate ai numa 12 pini dupa cum zice deci din 2 in 2 ore.  Setezi ora, apesi pinii vorba ta la ora fixa, iar daca nu iti merge temporizarea tre sa ai un buton pe care sa il dai on-off (adica functie de temporizare sau clasica, butonul care glizeaza trebuie sa fie pe o parte a prizei) si cam atat, ca timerul nu are cum sa mearga daca nu e bagat in priza).

25 Editat de kokos (2010-04-10 17:26)

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

este un rahat de priza...daca se ia curentul la revedere setari.......am 5 prize(Strohm) de genul asta cu temporizare 5 min.... pe care le folosesc cand plec in concediu sau mai mult timp de acasa.....asa ca hotii au impresia ca tot timpul e cineva acasa.....ca se aprind luminiile aleator in diferite camere cu dieferite perioade de functionare.....

?

26

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

kokos A scris:

este un rahat de priza...daca se ia curentul la revedere setari.......am 5 prize de genul asta pe care le folosesc cand plec in concediu sau mai mult timp de acasa.....asa ca hotii au impresia ca tot timpul e cineva acasa.....ca se aprind luminiile aleator in diferite camere cu dieferite perioade de functionare.....

Buna asta big_smile

27

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

pey la punctul doi exact asta iti spune.....datorita faptului ca este temporizat la 2 ore in momentul in care rasucesti butonul la sageata neagra se misca in interiorul aparatului un mecanism care datorita acestui tip de temporizator se va fixa la un timp aproximativ....adica daca sucesti butonul sa-l fixezi la ora 12.00 sunt toate sansele sa fie fixat la 12.15 sau 12.17 sau 12.23.....etc

?

28 Editat de Avatar (2010-04-10 17:48)

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

e buna priza mecanica, pacat insa ca e cam voluminoasa si nu-ti incap prea multe intr-un singur prelungitor...

29

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

kokos A scris:

este un rahat de priza...daca se ia curentul la revedere setari.......am 5 prize(Strohm) de genul asta cu temporizare 5 min.... pe care le folosesc cand plec in concediu sau mai mult timp de acasa.....asa ca hotii au impresia ca tot timpul e cineva acasa.....ca se aprind luminiile aleator in diferite camere cu dieferite perioade de functionare.....

si ne spui si noua ce perioade pleci de acasa ??? daca nu poti spune pe forum te astept pe PM. big_smile:D:D

30

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

sece4u20 A scris:
kokos A scris:

este un rahat de priza...daca se ia curentul la revedere setari.......am 5 prize(Strohm) de genul asta cu temporizare 5 min.... pe care le folosesc cand plec in concediu sau mai mult timp de acasa.....asa ca hotii au impresia ca tot timpul e cineva acasa.....ca se aprind luminiile aleator in diferite camere cu dieferite perioade de functionare.....

si ne spui si noua ce perioade pleci de acasa ??? daca nu poti spune pe forum te astept pe PM. big_smile:D:D

pai imediat ce intri te trezesti si cu alarma si dupa alte 2 minute.....apar paznicii de la birou..iar daca nu apar ei in maxim 4 minute apar baietii de la BGS...si sunt mici rau...... lol:lol::lol::lol::lol::lol:

?

31

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

yikes:D:D:D

32

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

prima poza:D

33 Editat de bogdivaio (2010-04-10 18:40)

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

deci cum naiba setez ora?!...dupa ce gradati sa ma iau?!..explicati-mi si mie ca la aia batuti in cap lol

34 Editat de kokos (2010-04-10 18:56)

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

in fotografie acum ar fi duminica ora cca 16.00....la tipu asta ai o eroare de 30-45min

rotesti inelul alb cu gradatii odata cu care se vor roti si "pinii" pana in  dreptul zilei in care esti si in dreptul orei ...sageata neagra iti arata ora iar partea pe care este desenata este parte fixa si nu se a roti odata cu partea gradata

iar sageata lunga iti arata sensul in care trebuie sa rotesti

dupa care-l bagi in priza

?

35 Editat de catag (2010-04-10 18:53)

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

Normal e pus pe ora 15 acum, si cum zice colegul e duminica si mai trebuie fixata ziua.

36

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

eu zic sa pui toporul pe ea si sai tragi macar 2 bucati. mama ei de priza astazi si maine.:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

37 Editat de bogdivaio (2010-04-10 20:01)

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

am facut doar pozele sa vede-ti despre ce aparat vorbesc,deci nu era setat atunci pemanent..am setat programul si ziua si ora..eu am crezut ca pot sa setez ora curenta (adica nu numa din 2 in 2 ore),am crezut ca pot seta de exmplu 16:30,timpul de la care sa demareze programul pentru toata saptamana si implictit pentru totdeauna lol

Acum am pus prostia asta in priza si vad eu daca functioneaza bine sau nu.

38

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

Avatar A scris:
kokos A scris:

este un rahat de priza...daca se ia curentul la revedere setari.......am 5 prize de genul asta pe care le folosesc cand plec in concediu sau mai mult timp de acasa.....asa ca hotii au impresia ca tot timpul e cineva acasa.....ca se aprind luminiile aleator in diferite camere cu dieferite perioade de functionare.....

Buna asta big_smile

...daca se ia curentul acumulatorii din interiorul prizei tine setarile facute 7 zile (asta daca sunt si noi sau schimbati la cel putin 1 an). ti se duc setarile datorita acumulatorilor descarcati. prize electronice sunt peste tot si nu costa mai mult de 19 ron! ( la hypermarket)

39 Editat de catag (2010-04-10 20:32)

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

Daca iti luai celalalt tip de priza puteai face acele setari de care zici chiar si la 15 min dar asta e ceva mai nasoala in loc de 100 de pini pt o zi are doar 12.

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

daca ai webcam roaga pe cineva sa te indrume pe mess e mai usor asa ....