41 Editat de pelly67 (2010-04-10 20:45)

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

mai Bogdane la cat de dibaci esti tu te-a ingenuncheat o priza ? sad ....apropo modelul tau nu ticaie cand functioneaza?

42 Editat de bogdivaio (2010-04-10 21:57)

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

mai am si o priza programabila digitala si m-am gandit ca mna,nici asta mecanica nu e chiar asa departe de programat fata aia lol..nu ticaie nimic la ea
Am facut tot ce se putea face la ea si am bagat-o in priza..daca la 22:00( sau in jur de ora aia,daca are o eroare de timp) se va stinge inseamna ca e bine daca nu mai incercam si maine lol

43

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

martea ei de priza. cat de mult asteptam sa imi iau si eu una acum parca dau tot inapoi de la o asemenea achizitie

44

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

Setari pentru priza programabila mecanica STROHM:

se seteaza intai ora curenta prin invartirea rotitei, pozitionand sageata desenata deasupra ei (aia mica neagra) corespunzator orei de pe ceas (ceasul de mana sau de perete).
Butoanele alea mici negre se apasa astfel incat sa creeze un interval de iluminare, ca exemplu se apasa toate butoanele intre ora 8 si 22.
Cu priza asta poti face cate intervale vrei, lucru care nu-l poti face la majoritatea prizelor electronice.
Am eu la acvariu si functioneaza perfect si se gaseste in orice magazin de bricolaj si costa in jur de 8-9 lei

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

45 Editat de polar bear (2010-04-11 14:47)

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

nu ma prea pricep la acel tip de priza dar iti zic ca iti era muult mai usor cu o asemenea priza(aceasta o am si eu si mi se pare foarte usor de lucrat la ea):
http://images.google.ro/imgres?imgurl=h … s%3Disch:1

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

46 Editat de bogdivaio (2010-04-11 15:02)

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

toate prizele mecanice functioneaza dupa acelasi sistem/principiu..deci nu exista un model mai usor ca altul diferenta e facuta doar de setarea orei exacte si de eroare(intrevalul de timp) pe care o are..

Multumesc colegilor care au dus munca de lamurire!

P.S.am reusit sa-i dau de cap,defat i dadusem si inainte sa scriu aici,singura mea nedumerire era cum sa setez ora exacta(am crezut ca se poate la modelul pe care il aveam eu si nu stiu eu cum)...modelul meu aore o eroare de 30-35 de min..asta e ma descurc si cu asta big_smile

47

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

Ajutati-ma si pe mine.... eu am setat tot, dar nu stiu cum se baga in priza....... lol:lol::lol:

?

48 Editat de bogdivaio (2010-04-11 17:26)

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

stand pe burta se baga in priza lol si  bag-o la 380 ca altfel nu merge lol

49

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

bogdivaio A scris:

toate prizele mecanice functioneaza dupa acelasi sistem/principiu..deci nu exista un model mai usor ca altul diferenta e facuta doar de setarea orei exacte si de eroare(intrevalul de timp) pe care o are..

Multumesc colegilor care au dus munca de lamurire!

P.S.am reusit sa-i dau de cap,defat i dadusem si inainte sa scriu aici,singura mea nedumerire era cum sa setez ora exacta(am crezut ca se poate la modelul pe care il aveam eu si nu stiu eu cum)...modelul meu aore o eroare de 30-35 de min..asta e ma descurc si cu asta big_smile

esti tare!

50

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

bogdivaio A scris:

stand pe burta se baga in priza lol si  bag-o la 380 ca altfel nu merge lol

nu pot sa stau pe burta in masina de scaune si nu am 380 decat 12V......:P

?

51

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

S-a discutat despre asta, cand se ia curentu se reseteaza din cate am inteles smile

52 Editat de Lucia (2010-04-22 23:35)

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

Avatar A scris:

S-a discutat despre asta, cand se ia curentu se reseteaza din cate am inteles smile

Si eu am digitala, dar are acumulatori si rezista 12 ore fara curent.
Si normal.. am testat-o smile.
Nu uita ! smile wink

A fost musai sa editez:
Se numeste Strohm si scuze rezista 14 ore! E la fel cu cea din fotografiile de mai sus.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

53

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

Avatar A scris:

S-a discutat despre asta, cand se ia curentu se reseteaza din cate am inteles smile

nu este adevarat Dane! are acumulator care pastreaza setarile cateva zile.

54

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

cine imi cumpara si mie una si mi-o trimite??? dau banii pe ea!!!

55 Editat de Lucia (2010-04-22 21:40)

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

sece4u20 A scris:

cine imi cumpara si mie una si mi-o trimite??? dau banii pe ea!!!

A mea e luata din C.. four cu cca 20 lei. Daca mai gasesc sa iti iau una?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

56 Editat de Avatar (2010-04-22 21:45)

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

Pai chiar in topicul asta zicea cineva de priza programabila digitala cum ca s-ar reseta...in fine, eu am mecanica tongue

mecanice, pardon

57

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

Avatar A scris:

Pai chiar in topicul asta zicea cineva de priza programabila digitala cum ca s-ar reseta...in fine, eu am mecanica tongue

mecanice, pardon

only...kokos!

58

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

Lucia A scris:
sece4u20 A scris:

cine imi cumpara si mie una si mi-o trimite??? dau banii pe ea!!!

A mea e luata din C.. four cu cca 20 lei. Daca mai gasesc sa iti iau una?

daca sunt in carrefour merg sa caut si pe acolo. ms de idee uitasem de el.

59

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

Ma refeream la cea mecanica.... ea se opresre si-si pierde setarile.....mai exact ramane in urma

?

60

Re: Ajutor: Priza programabila mecanica TG4 - cum setez ora?!

pelly67 A scris:
Avatar A scris:

Pai chiar in topicul asta zicea cineva de priza programabila digitala cum ca s-ar reseta...in fine, eu am mecanica tongue mecanice, pardon

only...kokos!

What????????? Citeste cu atentie pagina 2!!! tu ai indus acesta idee!!! lol

?