1

Subiect: melcii pomacea

am citit undeva intr-un acvaiu de 100litri mai mult de 5 pomacea de maxim4cm nu e bine e adevarat?

RESPECTA CA SA FII RESPECTAT

2

Re: melcii pomacea

merlin21 e taticul nostru in legatura cu asa ceva daca nu ma insel,cred ca el este cel mai in masura sa iti dea un raspuns clar si la obiect,

3

Re: melcii pomacea

adibingo A scris:

am citit undeva intr-un acvaiu de 100litri mai mult de 5 pomacea de maxim4cm nu e bine e adevarat?

sunt tare curios unde ai citit! eu am 9 in 54l si nu se intampla nimic rau.

4

Re: melcii pomacea

Si eu am citit ca la un pomaceea ii trebuie 10l de apa!

http://www.applesnail.net/content/multi … romana.htm

Asa ca ... din 7 mai am 5...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

5

Re: melcii pomacea

lol poate le dai hrana si atunci nu trebuie sa munceasca sa curete

6

Re: melcii pomacea

narcis.b A scris:

lol poate le dai hrana si atunci nu trebuie sa munceasca sa curete

au de toate...mai putin alge! insa nu dau semne ca le este tare foame!

Re: melcii pomacea

ai mei mananca hrana pt creveti deci nu o duc rai saracii smile

8

Re: melcii pomacea

narcis.b A scris:

lol poate le dai hrana si atunci nu trebuie sa munceasca sa curete

pare o intrebare stupida...dar la cate au mai aparut nu mai ma mira nimic...asa ca ...exista hrana pentru melci?

9

Re: melcii pomacea

pelly67 A scris:
narcis.b A scris:

lol poate le dai hrana si atunci nu trebuie sa munceasca sa curete

pare o intrebare stupida...dar la cate au mai aparut nu mai ma mira nimic...asa ca ...exista hrana pentru melci?

Daca te referi la o hrana gandita de un producator,special pt melci,nu ,altfel ei mananca orice e organic,sau aproape...

10

Re: melcii pomacea

narcis.b A scris:
pelly67 A scris:
narcis.b A scris:

lol poate le dai hrana si atunci nu trebuie sa munceasca sa curete

pare o intrebare stupida...dar la cate au mai aparut nu mai ma mira nimic...asa ca ...exista hrana pentru melci?

Daca te referi la o hrana gandita de un producator,special pt melci,nu ,altfel ei mananca orice e organic,sau aproape...

aia stiam eu....ma gandeam ca au scos si ceva "sintetic" smile))

11

Re: melcii pomacea

Sincer nu am auzit nimic, depre cati melci,ar merge intr-un acvariu.. Pomacea se fac intradevar foarte mari si la fel ca orice peste si ei consuma oxigen si eu au nevoie de mancare.. deci de o filtrare buna..
La 4cm sunt destul de maricei, problema e la ei ca la dimensiunea asta, fac foarte multa mizerie, mai multa decat multi pesti.. eu ii aseman cu carasii.. Uite un mic experiment, scoate-i 15 min intr-un borcan.. o sa fi surprins de cata mizerie pot face..
Mai e un aspect, legat de mineralele din apa, pt care au nevoie pt cochilie, fiind mari consuma destul de multe si fiind 4 se impart la 4..
Deci pana la urma problema se reduce la cat de desc schimbi apa si la filtrare..
La un schimb normal de apa de 25% pe sapt la acvariul de 100l eu zic ca 6 este o valoare mai apropiata de adevar.. cand vor ajunge pe la 6-7 cm si iti doresc, ca sunt foarte frumosi, 4 ar fi mai bine.
La un schimb de 50% pe sapt eu zic ca se pot tine fara problema in jur de 9..
Oricum ce este simplu la pomacea, ei au un fel de "test de apa incorporat pt pomacea", si este si usor de citit.. cochilia.. dupa cum se prezinta aceasta, ei iti spun cum se simt.. Daca aceasta este galbena uniform, necorodata, fara gauri si zone subtiate, atunci totul este in regula..

12

Re: melcii pomacea

eu ii am de cca.2 luni. sunt si mai mari si mai mici, nu asta-i problema....cand intra in "boiste" ? ca nu am gasit pana acum nici un sac depus in exterior!

13

Re: melcii pomacea

si chiar vrei paul? apoi o sa te umpli de pui si nu o sa sti ce o sa faci cu ei..
Ca sa depuna trebuie sa aiba si conditii prielnice, poate nu au unde sa depuna sacul..

14

Re: melcii pomacea

merlin21 A scris:

si chiar vrei paul? apoi o sa te umpli de pui si nu o sa sti ce o sa faci cu ei..
Ca sa depuna trebuie sa aiba si conditii prielnice, poate nu au unde sa depuna sacul..

1.chiar imi doresc fiindca le-am creat conditii de 5 stele!
2.ii pot da repede ca mai am cativa amici cu acvarii si sunt innebuniti sa aiba si ei! smile

Re: melcii pomacea

Daca tot se vorbeste aici despre melcii pomacea va rog daca vreti sa-mi spuneti si mie daca ei mananca plantele, caci am avut muuuuullteee plante,iar de cand am bagat cei 2 melci pomacea plantele mele au avut de suferit:(

Nimeni nu e nascut invatat !

16

Re: melcii pomacea

daca nu au ce sa manance , da incepe sa mai roada si la plante.

17

Re: melcii pomacea

cu ei scap si de melcii mici maro ?

18 Editat de Baracuda (2010-05-11 10:34)

Re: melcii pomacea

zemizeu A scris:

cu ei scap si de melcii mici maro ?

In topic: Never!!!
Off topic: Va aduc la cunostinta ca topicul meu "sulfat de cupru" nu a fost facut degeaba. Am scapat de melcii nedoriti (cei mici maroniu-roscati) intr-o singura zi. Solutia se face astfel: 16 g cristale sulfat de cupru se dizolva intr-un litru de apa distilata (merge si apa din retea). Apoi, din solutia obtinuta se pune in acvariu 1 ml de solutie pentru 10 litri de apa. Avind in vedere ca in cazul folosirii acestei solutii, atentionarea este: "nociv pt. nevertebrate", la doua zile dupa aplicarea tratamentului in urma caruia toti melcii au murit, am introdus de proba citiva pui de Pomaceea si un crevete. Azi, dupa 5 zile, toti Pomaceea si crevetele sunt OK. Concluzia a fost ca efectul tratamentului nu este de durata. Acvariul in care am facut tratamentul este super-plantat, mai mult, plantele sunt introduse de curind, in vederea realizarii unui nou set-up. Ca si in cazul melcilor si crevetelui folositi ca "martori", plantele nu au avut nimic de suferit.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19

Re: melcii pomacea

radule adica scapi de tot ceea ce tine de melci??? poate imi prepari si mie 10 grame de solutie.

20

Re: melcii pomacea

sece4u20 A scris:

radule adica scapi de tot ceea ce tine de melci??? poate imi prepari si mie 10 grame de solutie.

Da, a doua zi dupa tratament, toti melcii erau cochilii goale. Deocamdata nu mai am sulfat de cupru, am avut 4 grame, insa zilele acestea am niste promisiuni.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!