1

Subiect: iluminare leduri

Buna, as vrea sa imi updatez capacul pentru a accepta 2 neoane in loc de unul. Persoana care mi-l va face m-a intrebat daca nu as vrea sa pun leduri dat fiind ca sunt mai usor de montat, dau mai multa lumina si au durata de viata mai lunga. Persoana este electrician, nu are treaba cu acvaristica, si nu stie ce sa imi recomande decat din punct de vedere al unei camere.
Aveti idee daca este bine sa pun leduri? daca da, de care? peste tot am gasit sfaturi referitoare la neoane, pentru leduri mai putin. Am inteles ca nu ar avea "spectru", un led cu lumina alba nu are in spectru de ex:rosu,galben,albastru,verde....

Ce parere aveti? Merita sa achizitionez leduri sau sa raman la clasicele neoane?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

2

Re: iluminare leduri

parerea mea este sa ramai la neoane..

3 Editat de catag (2010-04-11 20:05)

Re: iluminare leduri

Parerea mea ca electricianul nu prea stie ce vorbeste pentru ca nu cunoaste nimic depsre spectrele ledurilor care sunt foarte restranse cat si despre ce spectru iti trebuie tie si pt a face un spectru complet iti trebuie mai multe leduri, de mai multe tipuri si cu unghi cat mai mare pentru a da o lumina cat mai dispersata si sa se poata combina (nu de alta dar presupun ca nu vrei spoturi ca la discoteca in acvariu) si nu in ultimul rand iti trebuie prea multe leduri. Si parerea mea este sa ramai la tuburi florescente sau becuri economice care sunt cam acelasi lucru dar alta forma su de ce nu hqi.

4

Re: iluminare leduri

Mai citisem de persoane care si-au pus leduri la acvariu, dar erau peste 100. Din cate stiu eu LED-urile au o lumina rece, deci nu te ajuta cu nimic in privinta fotosintezei plantelor si ca intr-un spot cu diametrul de ~7cm intra ~120 de leduri,deci ca sa acoperi acvariul iti trebuie cateva (zeci de) mii hmm:/

eu cred ca voia doar sa isi usureze munca, mi-a spus ca este mult mai usor de montat leduri. Cat de adevarat este, doar el stie. O sa raman la neoane atunci, nu ma mai complic. 2 neoane la 63l zic ca este suficient.
Multumesc mult

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

5 Editat de catag (2010-04-11 20:39)

Re: iluminare leduri

Probabil domnu se gandea ca daca e concentrata lumina (in spot) e mai bine (desi daca te uiti la cat da un led nu o sa ajungi la nr de lumeni necesari decat daca vorba ta montezi mii) si putea sa faca treaba buna cu 10 leduri si era clar mai usor dar din pacate nu e asa. Sunt si leduri puternice dar nu cred ca vrei sa dai 150 lei pe un led cu 450 lumeni numa, si sa se incalzeasca poti face ochiuri pe el.
Eu iti zic de acum sa pui t5-uri ca-s mai bune (2 x 24W HO) daca tot vrei performante daca nu si t8-uri merg (2x 18W sau 2x15W vezi care iti incapc).

6

Re: iluminare leduri

Am T8 eu, mom un Osram 865 de 15W, vreau sa mai adaug unul de 15W OSram Fluora, tot T8

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

7

Re: iluminare leduri

E k combinatia asta, dar grija ce drosere cumperi sau ai, ca degeaba ai tub bun daca nu e comandat k.

Re: iluminare leduri

am incercat eu cu leduri si am ramas dezamagit. poati sa te uiti la solutii alternative pt aparatura.