Subiect: proiect nou

Asa cum am scris mai sus ,m-am apucat de un nano ,20l (am remarcat ca se poarta,dar nu de aceea am vrut asa ceva,doar din lipsa de timp)As vrea sa fie bine plantat si populat cu creveti si poate eventual 2-3 pesti mici,gen neoni.As dori un sfat ,poate ma ajuta si merlin 21,stiu ca el are experienta cu nano si nevertebrate,am substrat de la jbl amestecat cu pietris de 2-3 cm,daca ar fii bine sa folosesc si ceva fertilizanti pt plante,desi am citit aici ca intr-un nano chiar si o picatura in plus ar conta,de aceea imi este un pic teama.
Si care teste ar fii cele mai necesare : ph,no2,ar fii suficient?nu de alta dar cele individuale vad ca sant chiar scumpe.

Re: proiect nou

Acesta esta,la inceput bineinteles

3

Re: proiect nou

eu chiar astazi ma-m interesat de teste 5in 1 sunt undeva la 45 ron si sunt 50 de teste in acea caseta ( jbl)
sper ca ai gresit cand te-ai referit la pietris de 2-3 cm si ai vrut sa scrii 2-3 mm.

treaba cu nano-urile este ca sunt greu de echilibrat. daca ai experienta buna in spate si stii ceea ce trebuie facut este ok insa merlin te poate ajuta mai mult.
si un sfat sau o parere: nu stiu de ce luati acele termometre digitale gigant mai ales la nano?? sunt acele termometre mici ca folia care se lipesc pe acvariu si niic nu arata imense ceea ce la un nano sare imediat in ochi.
spor

Re: proiect nou

da,bineinteles 2-3 mm,scuze pt greseala.Am vazut mai multe pareri ca testele 5 in 1 nu prea sant bune,ca pret sant ok,cele individuale sant cam la acelasi pret ,dar unul singur.
foarte mare experienta nu am ,sincer, 1an ,necalculand experientele din copilarie,sper sa ma descurc,fara prea mari pierderi.

5

Re: proiect nou

stii care este parerea mea : sincer nu am lucrat in viata ema cu acele teste indiferent care ar fi ele insa sa o luam asa acele hartiute care contin anumite substante care se coloreaza in functie de componenta testata ( ph,nh etc ) nu este facuta oare la fel ??? o fi alta mai breaza ca alta?? da, poate unele au o precizie mai mare insa si rezultatele la acelea sunt relative. deci ca sa ai intradevar rezultate exacte iti trebuie un mini laborator cat de cat performant. asa ca principiul de baza al functionarii acelor teste eu cred si sustin ca sunt aceleasi.reactantii si reactivii sunt identici.

6

Re: proiect nou

si eu caut teste acum.. dar daca vrei ceva ieftin, mergi pe 5 in 1.. pt chestiile de baza..
pt creveti red cherry nu ai nevoie de ph, se adapteaza usor la ph.. as zice no2, no3, si poate gh.. dar in ordinea asta..
red cherry merg cu neoni, dar din experienta mea nu recomand.. cand sunt mici sunt perfecti, dar apoi cresc, si sunt mai agresivi daca nu au loc.. si o sa stea ascunsi.. plus ca trebuie tinuti minim 5..
ca pesti poti ii ti cu microrasbora(eu am galaxy, ca sunt cei mai mici, dar se gasesc f greu), puryk din iasi ii mai tine cu trichopsis pumila si el zice ca merg, mai merg specii mici de cory(aproape imposbil de gasit in romania, nu am auzit sa aiba vreodata cineva la noi)..
eu iti recomand guppy, daca nu vrei sa se puiasca, si sa faci praf echilibrul din bazin, numai masculi.. plus ca sunt si mai frumosi.. si ca o parere personala, ai putea incerca chiar endleri.. foarte frumosi pesti..
nevertebrate care mai merg cu ei, cam orice melc in afara de pomacea, totusi nu as zice physa si planorbis, ca se vor inmultii mult(desi sunt benefici pt plante).. ci mai degraba melanoides tuberculata.. se gasesc, sunt ieftini si frumosi.. eu pe ai mei ii tin cu anentome helene(melcii asasini).
despre plante moss, neaparat, si cat mai mult si mai multe tipuri.. stiu ca ai de la mine, daca ai rabdare o sa se inmultesca. inca ceva obligatoriu, pistia si/sau lemna minor, le plac plus ca consuma nitritii in exces.. alte plante care merg, anubias nana, nu are cerinte deloc, creste incet si frumos, dar trebuie tinuta la umbra. ar mai merge la limita, echinodorus tenellus sau sagitaria subulata.. cresc o idee cam mari.. la mine nu au crescut, dar din cauza ca le lipseste ceva..
plante cerinte medii, ar mai fi eleocharis parvula(mai nou planta mea preferata), lilaeopsis, blyxa, pogostemon helferi, etc..
mai sunt si altele mai grele..dar nu cred ca e cazul acum de ele
eu mai am asa, in nanorile mele, anubias hastifolia, microsorium pteropus windelow si monoselnium tenerum(daca gasesti este perfect, dar nu se gaseste.) si mai merge si microsorium pteropus normal sau philiphine..
legat de fertilizare.. am folosit easy carbo, absolut nici o diferenta, ferropol 24, parca parca, dar da.. conteaza se pune o picatura la 50l. asa ca eu pun vreo 3 pe sapt..
momentan folosesc ferropl simplu 3ml pe sapt. sa vad ce iese.. sapt asta e prima..
sper sa iti fie de ajutor..
mai sunt cateva mici secrete, pt un nano, la un moment dat o sa fac un topic, deocamdata nu am timp nici sa scriu la articole.. dar promit ca o sa fac..

Re: proiect nou

mersi frumos,saritor ca de obicei,voi face testele cu 5 in 1,si poate incerc si ferropol,voi reveni cu poze

Re: proiect nou

cand mai ai timp sa impartasesti din secretele pt nano sant binevenite !

Re: proiect nou

am efectuat testele cu jbl 5 in 1,este prima data cand folosesec aceste teste ,sper ca au iesit cat de cat apropiate ,deci :
ph -7.6
no2- 0
no3- 25
gh- 4
kh -3.
Sant ok pt a introduce niste red cherry? si am inceput sa folosesc ferropol simplu 2.5 ml  ,bazinul are 20l,o data pe saptamana dupa schimbul de apa,astept pareri

10

Re: proiect nou

sunt ok.. no3 e cam mare totusi, fa rost de niste pistia sau lemna minor, cauta pe la donatii ca sa il mai reduci..
in rest spor la treaba..

11

Re: proiect nou

Nu ai spus nimic de lumina, si daca ai sau vrei sa bagi co2.
Plantele facute de mine cu rosu ti-o spun din experienta ca nu sunt plante de acvariu, renunta la ele, nu-mi vine denumirea lor in minte acum.
Daca noeonii sunt micuti poti baga linistit 3-4-5, sunt l linistiti fata de mictorasbora care mi-au stopat inmultirea crevetilor.
pt. red cherry daca testele sunt corecte ai cam mic kh-ul dar nu cred ca sunt bune 5-1 asa ca merge sa bagi.

Cauta aici vezi daca gasesti parametrii apei din zona ta  http://www.apabucur.ro/content.asp?section=1

Daca bagi fertilizanti macro de la cristi ionescu poti baga linistit, eu bag 8ml pps-pro saptamanal + 2x 1.5ml micro.


Spor la treaba.

12

Re: proiect nou

plantele de care zice timi sunt graminifolia, plante terestre. adica mai bine spus ierburi.

13

Re: proiect nou

sece4u20 A scris:

plantele de care zice timi sunt graminifolia, plante terestre. adica mai bine spus ierburi.

Nu, nu este aia este ceva cu japonica parca dar nu-mi vine acum.......

14

Re: proiect nou

Legat de KH mic pentru creveti, in cazul asta 3...in cluj apa e cat se poate de moale cu un GH 2 si un KH 3, nu adaug niciun fel de solutie de crescut duritatea (nu inca), in schimb in acvariul de 37 unde aveam 6 creveti maturi, am acum dupa o luna de zile peste 50 de creveti...de mentionat faptul ca la aditia de co2 ajung cu un kh 2, in cel mai bun caz....

15

Re: proiect nou

belea ce plante poti creste acolo smile

16 Editat de narcis.b (2010-04-22 01:00)

Re: proiect nou

Sa inteleg din primul post ca ai substrat fertil JBL amestecat cu pietris?Adica adliteram, amestecate intre ele?Asta nu e ok si iti va aduce un dezechilibru in acvariu,prin eliberarea mai rapida de nutrienti din solul JBL,daca citesti pe punga sau cutie scrie cum trebuie asezat.
Testele 5 in 1 sunt orintative,chiar si asa e mult spus.
Necesar de stiut in acvariul tau:amoniacul,nitrutii si nitratii,restul abia cand vei fertiliza cu CO2 si macro
Daca nu adaugi CO2 nu te complica cu macro,asimilarea va fi anevoioasa pt plante,fata de alge ce vor savura.
Grija mare si la aditia de micro,e posibil ca substratul sa asigure pt moment necesarul plantelor de la tine,care sunt destul de putine si asa.Daca nu vrei sa dai gres mai bine indeasa-l cu plante,treptat le scoti si le inlocuiesti cu ce iti place.Ori ce element de fertilizare nefolosit de plante va ajunge pe "mana" algelor,oportuniste dealtfel.
Cu cat acvariul este mai mic cu atat "viata" lui trebuie sa fie mai liniara,adica grija mare cu filtrarea si subliniez aici mediul biologic,substratul sa nu fie deranjat dacat strict necesar,schimburile de apa si mentenanta sa fie cu distante cat mai egale de timp intre ele,hrana faunei administrata cu zgarcenie.Orice miscare masiva facuta in acvariu va fi resimtita de intreg echilibrul sistemului tau,in rau  ...uf si cate mai sunt de spus! smile

Re: proiect nou

pt timi : plantele incercuite de tine sant sagitaria subulata ,deci sant ok  pt acvariu din cate stiu eu,lumina este 11w,nu stiu mai multe despre neon,asa a venit cu acvariul,nu vreau sa pun co2,nu ma complic la un acvariu asa mic,nici prea multi fertilizanti,nu vreau sa gresesc dozajul,deocamdata merg doar cu ferropol sa vad cum se misca.
narcis :mersi mult pt sfaturi,substratul este pus cum scrie la carte,peste care am pus pietrisul,si mai vreau sa adaug plante.

18

Re: proiect nou

eu din poza am vazut alta specie, asa da, este ok planta.

Re: proiect nou

update : cateva poze noi,sper sa arate si mai bine dupa ce cresc plantele.
P.S : Stiu ca nu arata ca cel al lui razvan35 ,dar macar l-am facut eu ,cu resursele si cunostiintele proprii.

20

Re: proiect nou

smile) dupa parerea mea asa ajunge un acvariu sa arate bine.. in timp.. nu in cateva zile..
mie imi place.. merge in directia buna, in timp o sa ii schimbi plantele cu unele mai mici.. o sa se maturizeze..
incearca sa faci o poza cu ceva negru in spate si daca iti place pune-i un background.