41

Re: Betta HM BF

Florin.Mazilu A scris:

abea astept sa vad daca reusesti, eu momentan tratez masculul si sper ca saptamana viitoare sa dau drumu la femela ::P

Mult succes si tie cu inmultirea . wink Ce are masculul ?

42

Re: Betta HM BF

hard to please A scris:
robertino A scris:

Masculul impresionand femela...:)

Este absolut superb!!! Daca iti ies pui vreau si eu un mascul

Te trec pe lista. smile

43

Re: Betta HM BF

ciprian01 A scris:

De unde stiti ca o femela e HM?

Aici e mai greu...o femela HM nu are deschiderea cozii mereu de 180 grade, ca in cazul masculilor.
Femela pe care o am provine din parinti HM. Chiar si SD daca este, tot are gena HM.

44 Editat de robertino (2010-04-20 03:21)

Re: Betta HM BF

hard to please A scris:

Ciprian, e atat de frumoasa incat chiar nu mai conteaza daca e HM sau nu. OFTICOS MAI ESTI, n-am vazut asa ceva!:lol:

Ati inceput si aici ???!!! lol:lol::lol:

merlin21 A scris:

femela e super.. daca gaseam si eu una asa acu ceva timp, poate ma apucam de inmultit..
idealul meu la betta e white ohm.. dar sunt exagerat de scumpe astfel de exemplare..
acvariul de inmultire e bun, totusi nu ai gasit niste pisitia? era mai simplu..
si niste frunze de indian almond iti mai trebuiau sa fie perfect..

Un white OHM este in  jur de $20, plus inca vreo $10 impachetatul si transportul, daca este comanda comuna...
Pistia nu mai am...am aruncat-o pe toata acum vreo luna cand napadise acvariul mare, in schimb  am Eichhornia crassipes, o voi pune maine cand bag femela.
Nu m-am interesat de Indian almond...ar fi fost bun, asa este.

Re: Betta HM BF

robertino A scris:
Florin.Mazilu A scris:

abea astept sa vad daca reusesti, eu momentan tratez masculul si sper ca saptamana viitoare sa dau drumu la femela ::P

Mult succes si tie cu inmultirea . wink Ce are masculul ?

era letargic si i-sau "topit" cozile, acum astept sa isi revina. La comportament si-a revenit dar vreau sa i se vindece cozile pana dau drumu la femela.

46

Re: Betta HM BF

20$?? serios? poti un link ceva? eu nici pe aquabid nu am mai vazut de foarte mult timp..
ultima oara cand verificasem, pe siteul unui crescator era 100$ perechea.. fara transport..

sigur vorbim de acelasi lucru?
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=PPzyruHQhBs&feature=related[/youtube]

47

Re: Betta HM BF

Un HM sau OHM frumos este intre $20 si $30, sau $50 in cazul exemplarelor Giant.
Uite, chiar pe aquabid este un White OHM in varsta de 3 luni: http://www.aquabid.com/cgi-bin/auction/ … 1272042726

Re: Betta HM BF

superbe exemplare,sper sa reusesti cu inmultirea.multa bafta! ma bag si eu la un puiut

49

Re: Betta HM BF

@robertino: ai dreptate cu femelel HM!
@h.t.p: eram curios in legatura cu metoda si siguranta diferentierii femelor de betta!

50

Re: Betta HM BF

robertino A scris:

Un HM sau OHM frumos este intre $20 si $30, sau $50 in cazul exemplarelor Giant.
Uite, chiar pe aquabid este un White OHM in varsta de 3 luni: http://www.aquabid.com/cgi-bin/auction/ … 1272042726

incep sa imi vina idei.. liviu comanda numai de la un singur vanzator nu?

51

Re: Betta HM BF

Hmmm...din cate am inteles sunt mai multi de la care a comandat pana acum. Pentru ultima comanda, care s-a incheiat ieri, s-a comandat de la un singur crescator.
Cam intr-o luna cred ca se va face o noua comanda, daca vom fi din nou mai multi doritori de betta made in Thailanda.

52

Re: Betta HM BF

Azi am bagat femela in acvariul de reproducere...sa se obisnuiasca cu noul loc. Maine voi introduce si masculul.

53

Re: Betta HM BF

acolo dormi tu pe aceea canapea ??? ai dus acvaristica la extrem. eu inca nu dorm cu ei in pat insa daca imi iau betta sigur ajung si eu!!! lol:lol::lol::lol:

54

Re: Betta HM BF

Haha.:lol:
Eu dorm in pat...:), iar acela este un coltar.:P

55

Re: Betta HM BF

iai pus sa se priveasca sub ochii lui martinica bodyguardul. in caz de urgenta sparge-ti geamul!!!! lol:lol::lol::lol:

56

Re: Betta HM BF

Da, el supravegheaza pestii. lol

57

Re: Betta HM BF

maine cand ii pui impreuna poate nu ii filmezi sau mai bine le atasezi un webcam si bagi live in direct si in reluare ( cu dan diaconescu ) cum se intampla toata treaba.:P:P:lol::lol::lol::lol:

58

Re: Betta HM BF

frumos exemplar si sal stapanesti sanatos. mesaj pentru beta lol suces taurasule in ceace trebuie sa faci pentru ca multi acvaristi deja au pus ochi pe viitori tai mostenitori lol lol lol

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

59 Editat de robertino (2010-04-21 00:50)

Re: Betta HM BF

Mersi. lol La noapte, daca nu am somn, il bag in acvariu, iar pe ea o izolez intr-un pahar de plastic care sa pluteasca in apa. Pana maine pe zi poate va termina de construit cuibul, iar atunci o voi elibera si pe ea si sper sa se apuce sa depuna.
Voi face si poze in masura in care am timp. tongue

60

Re: Betta HM BF

sfatul meu este sa pui un la inceput un pahar incolor pt a se putea vedea si a urmarii reactiile. daca face urat inseamna ca nu s-au acomodat si ii mai tii un pic separat.