1

Subiect: cladophora de prins

Buna, se poate mingiuta de cladophora sa o desfac si sa o prind de lemn sau de piatra? ati incercat? m-ar tenta sa imi imbrac un bolovan cu ea dar nu stiu daca prinde..

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

2

Re: cladophora de prins

am aflat si eu ieri ca se poate..

3

Re: cladophora de prins

grozav !! cu guta sau plasa? lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: cladophora de prins

eu nu cred ca ar trebui fixata ca se scufunda de felul ei... deci nu ar trebui sa te deranjeze fixatul. dar daca chiar e nevoie cu guta ar arata mai bine

5 Editat de Timi (2010-04-15 19:19)

Re: cladophora de prins

allexya A scris:

grozav !! cu guta sau plasa? lol

Guta


Uite AICI ceva frumos.

6

Re: cladophora de prins

wow chiar este frumos.. bete de bambus ar fi frumos de pus prin acvariu, nici nu stiam ca se poate.

o sa incerc sa o prind pe o piatra, nu prea ma incanta rotita care se rostogoleste prin acvariu.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

7 Editat de Avatar (2010-04-15 19:38)

Re: cladophora de prins

Am avut si eu in acvariu, tot asa desfacuta si prinsa de o piatra cu ata simpla. Nu mi-a placut pentru ca in momentul in care a inceput sa se extinda a facut o groaza de fire asemeni unei alge filamentoase, pentru ca asta este stilul ei de inmultire.
Cand am facut poza inca nu apucase sa se extinda.

8

Re: cladophora de prins

si tunsa nu merge? in poza arata foarte bine, imi place.  ai cusut-o pe piatra, ai legat-o? m-am chinuit azi sa o cos cu guta de piatra, nu mi-am inchipuit ca poate fi asa de greu. aluneca, se desfacea... un chin. sper sa ramana prinsa acolo

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

Re: cladophora de prins

Avatar A scris:

asemeni unei alge filamentoase, pentru ca asta este stilul ei de inmultire.

nu e stilul ei.cladophora chiar este o alga. macroalga dar tot alga este

10 Editat de allexya (2010-04-15 20:19)

Re: cladophora de prins

am renuntat la ideea de o prinde pe o piatra, prea dificil, o pun in substrat. as vrea sa o pastrez pentru ca este mare consumatoare de nitrati si arata frumos. dar nu ca bila. momentan imbraca niste substrat si arata foarte bine. momentan...
Avatar tu cu ce ai prins-o? cu ce as reusi sa o prind in substrat mai bine?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

11

Re: cladophora de prins

Am infasurat ata de cusut in jurul cladophorei si a pietrei, nici vorba de cusut, te-ai complicat degeaba. Daca e imbibata bine cu apa, tinde sa se scufunde, insa daca ai pesti scormonitori, cu siguranta se va ridica la suprafata daca nu e legata macar cu o ata.

Bogdan, stiu, este o alga, spuneam insa cum se extinde ea.

12

Re: cladophora de prins

am doar 2 ancistrusi, o voi lasa in substrat ca nu imi place cum arata pe piatra. ca sa ramana fixata acolo, in caz ca vine "balaurul" si o misca, ce sa ii fac?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

13

Re: cladophora de prins

Era bine daca aveai o piatra plata, de care sa o prinzi, apoi usor impinsa in substrat pentru a se acoperi.

14

Re: cladophora de prins

am una... e plata plata dar grosuta si nu intra asa mult in substrat. deci direct legata cu guta merge da? ca incerc sa vad cum iese

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

15

Re: cladophora de prins

mda si ca sa vezi, balaurul meu cel mai mare sta cocotat pe cladophora mea, nu a asteptat mult. s-a dus sa o "perieze"

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

16

Re: cladophora de prins

ai mare grija cu ea! este o alga cu tentinte expansive. odata intinsa se va ancora de tot ce prinde. retine si foarte multa mizerie si periodic trebuie clatita, de aceea se tine sub forma de bulgare. odata intinsa pe diferite plante sau decoruri din acvariu , greu o vei scoate, fara a afecta locul de care s-a prins. am patit-o si eu cu aceasta alga desfacuta...pentru decor!

17

Re: cladophora de prins

Dap! In acvariul mic,de 90l,am vreo 4 bulgari desfacuti si prinsi pe lemn,arata bine,dar mizeria se vede imediat,si acolo am doar creveti.Are crestere lenta si nu este acea cladofora alga cea mai rea de care se feresc acvaristii ca de d...Nu este expansiva poate fi tinuta sub control.Intradevar ruda sa e o chestie oribila,de care nu scapi ,poate doar inlocuind setupul,etc, asta pentru ca e o alga mai evoluata,la limita pozitive a evolutiei algelor si cea inferioara a evolutiei plantelor.
Fara grija ,poti sa o desfaci sa o legi cu ata de nylon de orice,dar nu baga bulgarele in substrat pentru ca partea aceea din substrat se va topi si va atrage sfarsitul bulgarasului.Odata desfacut bulbarele nu mai poti sa-l refaci,se va faramita,practic metoda plantei de a se divide...Natural in acvariu cu conditii bila aceea isi schimba in mod frecvent pozitia,cand da de CO2 bila se umple de aer si migreaza prin acvariu astfel pe rand toate partile bilei vor fi expuse luminii deci dezvoltarii.

18

Re: cladophora de prins

pana acum o vedeam constant cu bule de aer la suprafata si se tot plimba, dar nu vreau sa se mai rostogoleasca prin acvariu, as vrea sa fie fixa. Am inteles, nu o voi pune in substrat, poate pe o piatra si apoi o asez pe el. sper ca melcii sau anncistrusii sa se ocupe de curatenia periodica, daca nu o sa o fac eu.
Mi-ar placea sa o fixez pe un mopan, un lemn lung, stil betele de bambus. Chiar, sunt bune betele de bambus pentru pus in acvariu, eventual cu o mingiuta din asta pe ele? ca am deja acvariul plin si un lemn mare nici nu intra in discutie

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

19

Re: cladophora de prins

allexya A scris:

pana acum o vedeam constant cu bule de aer la suprafata si se tot plimba, dar nu vreau sa se mai rostogoleasca prin acvariu, as vrea sa fie fixa. Am inteles, nu o voi pune in substrat, poate pe o piatra si apoi o asez pe el. sper ca melcii sau anncistrusii sa se ocupe de curatenia periodica, daca nu o sa o fac eu.
Mi-ar placea sa o fixez pe un mopan, un lemn lung, stil betele de bambus. Chiar, sunt bune betele de bambus pentru pus in acvariu, eventual cu o mingiuta din asta pe ele? ca am deja acvariul plin si un lemn mare nici nu intra in discutie

E bun bambusul,e esenta tare,nu pluteste,e oky,doar ca e lucios si planta nu face priza pe el.Arata foarte bine ,bila desfacuta si prinsa pe ...orice smile totul e sa nu strangi prea tare ata cu care o prinzi.Nu ii trebuie lumina multa. Maine daca nu uit poate fac o poza la buturugile mele inbracate cu Cladofora Aegagrophila,asa, pt idee

20

Re: cladophora de prins

chiar te rog, imi place sa vad multe poze, poate ma inspir tongue maine la schimbul de apa saptamanal ma ocupt de prindere si pozitionar si ma gandesc la bambus serios, ca decor

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....