1

Subiect: Identificare melci

De curand am acizitionat niste plante noi in care am descoperit 2 specii de melci despre care nu am gasit nimic pe net. Poate nu am cautat cum trebuie. Totusi va atasez niste poze in ideia ca se gasesc niste cunoscatori sa ma lumineze si pe mine. Initial am crezut ca sunt melci boschetari mai ales ca deja s-au inmultit ...insa....incep sa am rezerve. Una din specii are cochilia un pic spiralata insa nu e Melanoides tuberculata. Are talpa albastruie si e un pic mai bondoc  si mai putin ascutit decat cel mai sus mentionat. A doua specie are cochilia turtita, parctic este plat ca o moneda si spiralat. Stiu ca descrierea nu e chiar ca la carte dar poate se gaseste cineva care preicepe ce vreau sa zic.
Vreau sa stiu daca sunt buni de ceva sau pot sa ii arunc. Primii sunt chiar frumusei asa albastrei si parca nu ma lasa inima iar a doua specie seamana cam cu ce se gaseste pe la noi pe la marea Neagra. Mi-e teama sa nu dea iama in plante ca altfel nu ma incurca cu nimic.

P.S. Pacat ca nu se pot atasa niste poze. Era mult mai simplu.

2

Re: Identificare melci

poti atasa imagini. mergi la www.postimage.org incarci acolo poza ( poti sa ii modifici si dimensiunea ) apoi pui direct primul link de acolo.