41

Re: Black Dragon BF SD

Iti tin pumnii! De fapt, le tin pumnii smile Impecabil masculul! am un apelativ in minte, referitor la el: "Excelentza" big_smile
Sper ca excelentza sa, sa fie mascul de mascul lol
Subscriu la ce-a zis coco- cred ca si eu mor incet..... dar sigur tongue

Dumnezeu nu joaca zaruri cu noi!

42

Re: Black Dragon BF SD

pelly67 A scris:

Robert .....super pesti! wink

Facem schimb...mi-l dai pe Mucea! smile)

Monika A scris:

Iti tin pumnii! De fapt, le tin pumnii smile Impecabil masculul! am un apelativ in minte, referitor la el: "Excelentza" big_smile
Sper ca excelentza sa, sa fie mascul de mascul lol Subscriu la ce-a zis coco- cred ca si eu mor incet..... dar sigur tongue

Hotaraste-te cui tii pumnii. tongue
Eu l-am numit Ares...de "cuminte" ce este. smile

43

Re: Black Dragon BF SD

Tin pumnii si pentru tine, sa te bucuri si sa ne bucuri si pe noi; apoi ii tin pumnii si excelentei sale, cuminteniei sale, "Marele Ares" lol E superb wink
Tot mor big_smile

Dumnezeu nu joaca zaruri cu noi!

44

Re: Black Dragon BF SD

Tocmai au inceput sa depuna. smile

45

Re: Black Dragon BF SD

Depunerea a decurs fara probleme, femela am scos-o deja din acvariul de reproducere iar cuibul si icrele au ramas in grija masculului.

46

Re: Black Dragon BF SD

Proaspatul tatic pazind cuibul cu larve. smile

47 Editat de robertino (2010-06-02 13:34)

Re: Black Dragon BF SD

Am gresit poza...aceea e din timpul imperecherii. smile)
Asta e cu masculul pazind larvele...

48 Editat de robertino (2010-06-02 13:42)

Re: Black Dragon BF SD

Inca una...a fost harnic si a facut un cuib mare...:)

49

Re: Black Dragon BF SD

Si larvele...:)

50

Re: Black Dragon BF SD

ce vei face cand vei avea sute? cunosc pe cineva care tot dintr-o joaca de asta a ajuns sa aiba sute ,poate mii de pui cu care a ramas pe cap!...asa au facut si chinezii oare? lol

51

Re: Black Dragon BF SD

Ma opresc aici cu inmultirea deocamdata, tocmai ca sa nu ma aglomerez prea mult. O voi relua peste cateva luni cu cele mai reusite exemplare ale actualelor generatii de pui...pentru a perfectiona liniile. Ceilalti vor fi pentru vanzari, schimburi, donatii.
O sa il inmultesc si pe cel albastru peste vreo doua luni si cam asta este. Merg pe 2 linii, maxim 3, din generatie in  generatie (betta atinge cam la 4 luni maturitatea sexuala).

52

Re: Black Dragon BF SD

acesta este cel mai frumos pestisor pe care il ai, ma tot uit la poza de pe prima pagina si ma crucesc, este pur si simplu superb!! imi si inchipui cum e sa ai multi multi frumusei din astia big_smile nu cred ca o sa te lase inima sa ii dai, o sa fie unul mai frumos ca altul

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

53 Editat de pelly67 (2010-06-02 19:43)

Re: Black Dragon BF SD

allexya A scris:

acesta este cel mai frumos pestisor pe care il ai, ma tot uit la poza de pe prima pagina si ma crucesc, este pur si simplu superb!! imi si inchipui cum e sa ai multi multi frumusei din astia big_smile nu cred ca o sa te lase inima sa ii dai, o sa fie unul mai frumos ca altul

allexia pregateste acvariul....i-ai rupt sufletul deja! smile

54

Re: Black Dragon BF SD

pregatesc sa traiti lol
pai sunt pestisori pe post de bijuterii, nu ii vezi ce frumosi sunt? big_smile:D mi-ar fi si frica sa ma misc prin preajma lor sa nu pateasca ceva,

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

55

Re: Black Dragon BF SD

allexya A scris:

pregatesc sa traiti lol pai sunt pestisori pe post de bijuterii, nu ii vezi ce frumosi sunt? big_smile:D mi-ar fi si frica sa ma misc prin preajma lor sa nu pateasca ceva,

foarte simplu...dupa ce ii vei primi nu mai intri in camera unde pui acvariul! smile

56

Re: Black Dragon BF SD

Haha, daca totul merge bine...cand vor avea puii vreo 4 luni iti dau un mascul. Ar trebuie sa semene cu el, puii sunt cu sora de-a lui...deci au cam aceleasi gene.
Nu e vorba ca ma lasa sa nu inima...dar gandeste-te ce inseamna sa ai sa zicem 100 de masculi, toti la varsta de 3-4 luni...trebuie sa stea fiecare separat! smile
Sunt prietenosi rau...cand bagi degetul la ei in acvariu vin si se gudura ca o pisica, deci nu e nevoie sa sacrifici o camera, cum zice Paul. smile))

57

Re: Black Dragon BF SD

robertino A scris:

Haha, daca totul merge bine...cand vor avea puii vreo 4 luni iti dau un mascul. Ar trebuie sa semene cu el, puii sunt cu sora de-a lui...deci au cam aceleasi gene.
Nu e vorba ca ma lasa sa nu inima...dar gandeste-te ce inseamna sa ai sa zicem 100 de masculi, toti la varsta de 3-4 luni...trebuie sa stea fiecare separat! smile
Sunt prietenosi rau...cand bagi degetul la ei in acvariu vin si se gudura ca o pisica, deci nu e nevoie sa sacrifici o camera, cum zice Paul. smile))

Saru mana!!! Este asa de frumos ca am salvat poza in calculator, chiar mi se pare un miracol al naturii. Parca e un tablou invernal big_smile
Pai cred ca daca as avea 100 de masculi la fel m-as binocla non stop la acvariu lol 
Prietenosi ai naibii, cu cei mai mari decat ei lol cand vad unu mic imediat sar pe el, tare violenti pestiucii. Am eu 4 matze, il invata el erespectul lol

Era un user pe forum  care spunea ca daca s-ar putea tine mai multi betta intr-un singur acvariu ar fi mai frumos ca un acvariu de discusi...atat de adevarat!!

Pelly pai daca nu intru in camera ce fac? sad( nu-l admir, nu il laud in fiecare zi pentru fustita lui colorata si cu volanase? sad( pai nu se poate asa ceva, e prea frumos sa nu fie admirat big_smile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

58

Re: Black Dragon BF SD

Daca ai avea 100 de masculi, te-ai uita la 100 de acvarii, nu la acvariu. smile)
Sunt prietenosi cu stapanul, cu alti pesti...intr-adevar, nu prea ii suporta.
Eu am alt top al pestilor...Betta si altii tongue...oricum imi plac mai toate speciile de pesti, dar na...fiecare cu gusturile si preferintele lui.

59

Re: Black Dragon BF SD

lol betta si mercedes lol

Pacat ca am inteles ca se organizeaza si lupte de betta, omul are o minte tare putreda, ia violenta si o foloseste in cele mai perfide (ca sa vorbesc frumos) scopuri.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

60 Editat de robertino (2010-06-03 01:19)

Re: Black Dragon BF SD

Da, seamna putin comparatia. smile
Nu sunt fan Mercedes, desi nu mi-ar displace un SLR McLaren!:P

Da, mai ales in Thailanda se organizeaza lupte de betta pe bani, pentru pariuri, dar nu se folosesc speciile voalate, nu ar avea nici o sansa....sunt anumite exemplare de Plakat Fighter (aripioare scurte), antrenati de mici pentru lupta.
Cam asa arata un fighter...nu e al meu.