Re: apa filtrata

bine,am sa pun,ca pana la urma este vorba doar de 10 litri.nu schimb toata apa.inebunesc sa pun 18 sticle de 5 litri ca sa schimb toata apa(cand as vrea sa fac ceva nou(sa adaug pietris sau ...).pur si sumplu arunc toata apa,pun direct de la chiuveta(defapt prima data pietrisul dupaceea apa) pana umplu cada,o las 24 ore si fac si celelalte(introducerea plantelor etc)

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

22

Re: apa filtrata

polar bear A scris:

bine,am sa pun,ca pana la urma este vorba doar de 10 litri.nu schimb toata apa.inebunesc sa pun 18 sticle de 5 litri ca sa schimb toata apa(cand as vrea sa fac ceva nou(sa adaug pietris sau ...).pur si sumplu arunc toata apa,pun direct de la chiuveta(defapt prima data pietrisul dupaceea apa) pana umplu cada,o las 24 ore si fac si celelalte(introducerea plantelor etc)

Roxana, se tot spune pe acest forum...acvaristica este un hobby care trebuie sa il faci din placere indiferent de eforturi si nu sa devina o corvoada pentru care sa faci tot felul de compromisuri !

23

Re: apa filtrata

polar bear A scris:

bine,am sa pun,ca pana la urma este vorba doar de 10 litri.nu schimb toata apa.inebunesc sa pun 18 sticle de 5 litri ca sa schimb toata apa(cand as vrea sa fac ceva nou(sa adaug pietris sau ...).pur si sumplu arunc toata apa,pun direct de la chiuveta(defapt prima data pietrisul dupaceea apa) pana umplu cada,o las 24 ore si fac si celelalte(introducerea plantelor etc)

Stai putin, ce vrei sa faci ? Cine te-a suparat asa rau ? Apa nu se scimba toata odata si nu direct de la chiuveta decat daca vrei sa schimbi doar 15%.
Si de ce atatea sticle, cat de mare e acvariul tau ?
Ia-o mai usor, ai putina rabdare si cum spunea si colegul sper ca faci asta din pasiune ca altfel nu iese nimic, compromisurile nu-si au locul si nici nu duc la nimic bun in final.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: apa filtrata

Andi66 A scris:
polar bear A scris:

bine,am sa pun,ca pana la urma este vorba doar de 10 litri.nu schimb toata apa.inebunesc sa pun 18 sticle de 5 litri ca sa schimb toata apa(cand as vrea sa fac ceva nou(sa adaug pietris sau ...).pur si sumplu arunc toata apa,pun direct de la chiuveta(defapt prima data pietrisul dupaceea apa) pana umplu cada,o las 24 ore si fac si celelalte(introducerea plantelor etc)

Stai putin, ce vrei sa faci ? Cine te-a suparat asa rau ? Apa nu se scimba toata odata si nu direct de la chiuveta decat daca vrei sa schimbi doar 15%.
Si de ce atatea sticle, cat de mare e acvariul tau ?
Ia-o mai usor, ai putina rabdare si cum spunea si colegul sper ca faci asta din pasiune ca altfel nu iese nimic, compromisurile nu-si au locul si nici nu duc la nimic bun in final.

o fac din placere.acvariul este de 100 de litri.chiar nu m-am enervat,si apa nu se schimba toata decat cand vrei sa faci un nou set-up,nu? wink,undeva asa am citit(aici pe site).apropo,cand am zis:"inebunesc sa pun 18 sticle de 5 litri ca sa schimb toata apa",vroiam sa zic ca ma oboseste ca trebuie sa car sticlele de colo-colo si asa mai bine aruncam toata apa puneam de la chiuveta in acvariu si asteptam un timp sa se evapore clorul,dupaceea ma apucam de restul. smile

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

25

Re: apa filtrata

apoi daca vrei sa faci asa cu apa costa max 15 lei aquaclean , renunti si tu la un suc cu gagicul si ai rezolvat schimbul de apa.