1

Subiect: Carasi bolnavi

Pentru mafiasiciliana posteaza aici te rog!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

2

Re: Carasi bolnavi

Imi cer scuze si rog adminul sa stearga postul asta.
Am vrut sa ajut pe cineva dar s-a descurcat.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

3

Re: Carasi bolnavi

Nuuuu am incercat sa ajut userul mafiasiciliana, dar s-a descurcat... smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

4

Re: Carasi bolnavi

Am un caras de doi ani jumate si de o saptamana este bolnav. La inceput era balonat si l-am tratat cu baktopur direct. Parca acum nu mai e atat de umflat dar au aparut alte probleme. Are pe coada niste firicele de sange si solzii sunt zbarliti. Este destul de vioi dar simt ca e destul de bolnav si trebuie sa-l tratez repede.

5

Re: Carasi bolnavi

daca solzii sunt zbarliti poti sa iti iei adio, nu se mai face bine...

6

Re: Carasi bolnavi

aryna A scris:

daca solzii sunt zbarliti poti sa iti iei adio, nu se mai face bine...

Pai nu-mi iau inca ca s-a refacut . Si-a revenit nu mai este balonat si solzii sunt ca inainte. Singura problema este faptul ca pe coada i-au aparut firicele de sange dar am inteles ca se datoreaza apei proaste si ca sunt necesare schimbari de apa.

7 Editat de aryna (2010-12-22 02:08)

Re: Carasi bolnavi

cauta pe internet si ai sa aflii ce inseamna solzi zbarliti-hidropizie- umflarea organelor datorita cedarii sistemului imunitar si atacarea lor de catre bacterii. Daca a apucat sa se umfle nu mai are sanse (incearca sa il privesti de sus ca sa observi daca mai stau solzii zbarliti). In general daca apuca sa ii cedeze organismul, pestele face mai multe boli odata. Din pacate pestii nu sunt ca si oamenii, daca au o afectiune se trateaza separat de alta afectiune. La pesti, odata ce sitemul imunitar cedeaza, organismul este atacat din toate partile de bacterii si fungi pana cand cedeaza. Iti trimit un citat de pe alt forum cand cineva a cerut ajutorul ca si tine:

"Imi pare rau ca trebuie sa revin cu aceasta afirmatie, dar..., hidropizia nu exista ca boala a pestilor in nici o lucrare serioasa de ihtiopatologie. A fost o adevarata "dezbatere" pe vechiul forum si eu nu mai vreau sa revin asupra ei.
Ca exista ca "maladie de sine statatoare" prin tot felu' de carti, brosuri, siteuri, e alta treaba...
Boala debuteaza cu aparitia excrementelor albe, iar in ultimul stadiu abdomenul se umfla datorita acumularii de lichid, iar solzii se zbirlesc.
Tratamentul cu Sera bactopur direct o fi el bun numai pentru faptul ca acopera o gama larga de agenti patogeni. Daca pestanii au intradevar hidrops abdominal, aleluia, scrie pe ei.... ...din pacate. "

8

Re: Carasi bolnavi

Hmmm... Nemo al meu a avut hidropizie cu exoftalmie pana acum, de 2 ori.
Iar azi este viu, sanatos, mancacios si pupacios...


IsaFette... ti-am spus in mesajul privat ca am nevoie de mai multe informatii.
Daca poti, te rog raspunde la acel chestionar, si ii dam noi de capat cumva :-)

Daca dupa tratamentul cu Baktopur Direct, da semne bune, inseamna ca vrea si poate sa mearga inainte! :-)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.