21 Editat de Baracuda (2010-04-21 14:33)

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

polar bear A scris:

da.mai trebuie sa am grija sei de caine,si de testoasa(ee,m\nu este mare lucru,dar trebuie sa-i schimb apa sad,si ca sa termit tot pentru testoasa imi i-a o ora jumate,uneori doua ca nivelul de apa este mai mic,trebuie sa i-au cu un castronel si apa si sa pun in sticla de 5 litri.dar cand se umple doar un sfert de castronel ma chinui cu paharul sa il umplu ca sa pot umple sticla si AAAAAAA!!!!ma duc direct la culcare,dar stai,trebuie sa invat pentru nu stiu ce materie si mai aveam si meditatii dar din fericire am terminat meditatiile smile...noroc ca maine este greva big_smile.putin timp sa ma ocup si eu de acvariu. hmm tongue.
pana la urma acvariul poate sa mai astepte,pana la urma,momentan ii merge destul de bine. wink

Cred ca foarte repede, va veni momentul in care va trebui sa te decizi incotro iti indrepti atentia si eforturile. Mi-e teama ca in felul in care actionezi acum, nu vei putea sa te lauzi cu vreo realizare notabila la capitolul "animalutze". Este posibil sa nu am dreptate, m-as bucura si totodata as fi placut surprins. Succes!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

22 Editat de pelly67 (2010-04-21 14:38)

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

"pana la urma acvariul poate sa mai astepte,pana la urma,momentan ii merge destul de bine. wink"
....eu sincer ma bucur ca momentan iti merge destul de bine! wink...nu e pacat sa te i-a somnul langa acvariu scotand apa?

23 Editat de polar bear (2010-04-21 15:15)

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

ba da.dupaceea ma duc in zic-zac spre pat pentru a ma odihnii(cu zic-zacul glumesc).e greu sa te ocupi de doua acvarii de o data.sa le schimbi toata apa.totusi,maine cred ca o sa ma apuc de treaba in legatura cu pietrisul.totusi,cum/unde pot face comanda de capac pentru acvarii cu tot cu neoane?ca nu stiu cum sa proocedez.si cat de important este un capac pentru acvariu?

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

24

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

polar bear A scris:

ba da.dupaceea ma duc in zic-zac spre pat pentru a ma odihnii(cu zic-zacul glumesc).e greu sa te ocupi de doua acvarii de o data.sa le schimbi toata apa.totusi,maine cred ca o sa ma apuc de treaba in legatura cu pietrisul.totusi,cum/unde pot face comanda de capac pentru acvarii cu tot cu neoane?ca nu stiu cum sa proocedez.si cat de important este un capac pentru acvariu?

Cautare pe google "capace acvarii" si ai sa fii surprinsa placut!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

25

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

polar bear A scris:

ba da.dupaceea ma duc in zic-zac spre pat pentru a ma odihnii(cu zic-zacul glumesc).e greu sa te ocupi de doua acvarii de o data.sa le schimbi toata apa.totusi,maine cred ca o sa ma apuc de treaba in legatura cu pietrisul.totusi,cum/unde pot face comanda de capac pentru acvarii cu tot cu neoane?ca nu stiu cum sa proocedez.si cat de important este un capac pentru acvariu?

Roxana ce zic prietenele tale de noul tau hobby?

26 Editat de polar bear (2010-04-21 16:11)

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

pelly67 A scris:
polar bear A scris:

ba da.dupaceea ma duc in zic-zac spre pat pentru a ma odihnii(cu zic-zacul glumesc).e greu sa te ocupi de doua acvarii de o data.sa le schimbi toata apa.totusi,maine cred ca o sa ma apuc de treaba in legatura cu pietrisul.totusi,cum/unde pot face comanda de capac pentru acvarii cu tot cu neoane?ca nu stiu cum sa proocedez.si cat de important este un capac pentru acvariu?

Roxana ce zic prietenele tale de noul tau hobby?

nimic,de fapt am doar niste amice,pentru ami fii prietene este foaaaarte departe(nu prea ma inteleg cu ele,plus ca doar o fata din 11 stie de acvariu).nici baietii nu stie,mai degraba familia mea si voi stiti de hobby-ul meu. smile

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

27

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

cool....e un secret beton! wink

28

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

de ce te chinui tu cu canita si paharul ?? nu ai un metru de furtun ??? pui sticla mai jos decat acvariul bagi un capat al furtunului in acvariu jos de tot si apoi tragi din celalalt capat si il bagi in sticla. in 5 minute termini o vana de 200 de L . este doar fizica big_smile

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

da chiar,cum de nu m-am gandit?;)
mersii pentru idee.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

30

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

dar vezi poate te apuci de baut apa pestilor lol:lol::lol::lol::lol::lol:

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

lol

in legatura cu capacele,am terminat o pagina intreaga de pe google.decat unul mi s-a parut mai bun.dar u stiu cand a fost dat anuntul,daca mai face,o sa iau legatura cu el.sper sa nu coste mult.apropo,stiti cum as putea face un capac?de unde as putea lua material?
ma gandeam ca decat sa ma complic cumparand si la un pret nemultumitor mai bine faceam unul homemade.ce ziceti?

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

am inceput sa lucrez la acvariu.mai sunt vreo 40 de litri in el si am sa pun pietrisul si am sa pun apa.ma rog,cgestia este ca nu prea mai am plante!!apa se poate limpezii si fara prea multe plante?(stiti,ca apa devine albicioasa)

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

33

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

polar bear A scris:

lol

in legatura cu capacele,am terminat o pagina intreaga de pe google.decat unul mi s-a parut mai bun.dar u stiu cand a fost dat anuntul,daca mai face,o sa iau legatura cu el.sper sa nu coste mult.apropo,stiti cum as putea face un capac?de unde as putea lua material?
ma gandeam ca decat sa ma complic cumparand si la un pret nemultumitor mai bine faceam unul homemade.ce ziceti?

Exista un topic: "Vreau sa-mi fac un capac pentru acvariu" de la bogdivaio, uita-te acolo, poate iti foloseste ceva. Google se pare ca te trateaza cu... indiferenta, altfel nu-mi explic cum nu ai gasit decit "unul bun" (capac sau producator)

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

pai am gasit un anunt cu un pret foarte foarte bun dar din pacate a fost facut anuntul acum 2 ani sad ,dupaceea,am gasit alt anunt umpic mai scump dar oferta nu era in bucuresti sad ,dupaceea,am gasit de vanzare exact pentru marimea acvariului meu dar era vreo 4 milioane si nu dau atati de multi bani pentru un capac sad .

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

apropo,sece4u20,imi poti face o favoare?sa muti topicul in subiectul:Acvarii de apa dulce in lucru?cred ca mai bine ar trebui sa fie acolo,nu aici,ca deja am schimbat complet acvariul.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

36

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

HA! Chiar esti dulce! Si mai ai si multa vointa! Pana la urma cu dorinta ta si ajutorul colegilor de forum vei deveni un mare ctitor de acvarii,adevarat guru in domeniul acvaristicii! Chiar nu spun in gluma,cu vointa si un pic de rabdare poti face mult in acvaristica.Personal te voi ajuta din suflet!( da mai trebuie sa vrei  sa fi ajutata,asta inseamna ca atunci cand primesti sfaturi sa le iei in clacul wink )
Apa cristal!

37 Editat de polar bear (2010-04-22 17:21)

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

multumesc big_smile .o sa mai merg in obor in curand sa cumpar plante.poate vine cineva de aici si cu oferte de plante.apa nu este tulbure,bine,putin,dar este putin verzuie,am sa pun poze imediat.chiar sper sa-mi iasa ceva(macar).
P.S.voi ma incurajati si mama ma descurajeaza.ea zice ca este urat,ca nu-i place si asa mai departe. sad
P.S.S.gata,azi sau maine fac bomba co2. big_smile
P.S.S.S.Apropo,narcis,multumesc pentru incurajari. big_smile

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

38

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

polar bear A scris:

P.S.S.gata,azi sau maine fac bomba co2. big_smile

Asigura-te ca lipesti bine robinetul de plastic de capacul sticlei, recomand Picatura,mai multe randuri,caci in sticla se formeaza presiune,iar daca sore robinetul se umple vreo 1 m de spuma!Nu uita sa faci numarator de bule dintr-o seringa,si orienteaza-te spre un reactor de CO2,asta ca sa nu se piarda CO2-ul inutil, baga search pe google: reactor DYY ,va fi de ajutor
Vezi recomandarile colegilor referitoare la substrat,ei iti tot spun si tu tot bolovani pui in acvariu!
Ia-o incet ,chestia asta nu se face de azi pe maine,sunt uni care se chinuie de ani si nici acum nu au invatat nimic!   lol

39 Editat de polar bear (2010-04-22 18:03)

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

am pus pietris de 2-3 milimetri(nu cm,pietrle le-am scos)si dedesupt am pus nisip(putin,vreun cm,inaltime).
Robinet de plastic!!numarator de bule!!trebuie neaparat??,eu ma gandeam sa fac mai simplu,faceam compozitia,puneam o un capat in capac,puneam furtunul,lipeam cu picatura,puneam celalalt capat al furtunului in acvariu si asteptat sa se faca presiune ca sa iasa bule.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

bradraqua A scris:
polar bear A scris:

lol

in legatura cu capacele,am terminat o pagina intreaga de pe google.decat unul mi s-a parut mai bun.dar u stiu cand a fost dat anuntul,daca mai face,o sa iau legatura cu el.sper sa nu coste mult.apropo,stiti cum as putea face un capac?de unde as putea lua material?
ma gandeam ca decat sa ma complic cumparand si la un pret nemultumitor mai bine faceam unul homemade.ce ziceti?

Exista un topic: "Vreau sa-mi fac un capac pentru acvariu" de la bogdivaio, uita-te acolo, poate iti foloseste ceva. Google se pare ca te trateaza cu... indiferenta, altfel nu-mi explic cum nu ai gasit decit "unul bun" (capac sau producator)

am revenit.acvariul arata splendit,apa cristal,am mai cumparat plante.doua ghivece,intr-un ghiveci erau 5-6 plante de 33 cm inaltime si le-am inmultit si s-au facut vreo 15/20.
apropo,bradraqua,unde este acel topic?nu il gasesc si nu stiu unde sa-l caut.mi-l poate da cineva care stie unde este?

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.