41 Editat de polar bear (2010-05-30 18:14)

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

ia hai sa-i redau viata aceistui topic:acvariul este o frumusete,totusi,parca nu-mi place si as vrea sa-i fac un nou set-up si asta cred ca va fii luna vitoare.si acum pozele(va rog,fara comentarii pana la poza 8)

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

poza 1   in dreapta:

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

43 Editat de polar bear (2010-05-30 17:56)

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

ups,trebuia sa iasa asa:
http://img210.imageshack.us/i/imag023m.jpg/

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

poza 2 (centru):

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

poza 3(stanga):

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

poza 4:

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

poza 5,cei trei muschetari(nu se lasa ei pana nu sunt pozati,din cauza lor am sters 10 poze fiindca se bagau in fata aparatului,undei aparatul,acolo sunt si ei)

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

poza 6:
din nou dreapta:

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

poza 7
pun poza aceasta ca as vedeti cat de clara este apa:

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

poza 8(ultima,vazuta tot din lateral)

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

51 Editat de polar bear (2010-05-30 18:15)

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

acum puteti comenta big_smile(si mai uitativa odata la pg 1 sa vedeti cum era acvariul) :

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

52 Editat de Andi66 (2010-05-30 18:36)

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

Buna treaba deocamdata....incearca sa pui incalzitorul in coltul opus filtrului si pune-l si tu pe verticala, se vede mai frumos. Mi se pare mie sau plantele au tenta de verde mai inchis....o fi din cauza algelor ? banuiesc ca acvariul nu sta in lumina directa de la soare, n-ar fi bine pentru plante.
Plantele sunt un pic cam haotic plantate (sau poate e o iluzie optica cauzata de calitatea pozelor), dar acum lasa-le sa se mai aseze, poate la urmatoarea modificare si pana atuci se mai inzdravenesc. hmm
In rest sa auzim numai de bine....;)

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

Andi66 A scris:

Buna treaba deocamdata....incearca sa pui incalzitorul in coltul opus filtrului si pune-l si tu pe verticala, se vede mai frumos. Mi se pare mie sau plantele au tenta de verde mai inchis....o fi din cauza algelor ? banuiesc ca acvariul nu sta in lumina directa de la soare, n-ar fi bine pentru plante.
Plantele sunt un pic cam haotic plantate (sau poate e o iluzie optica cauzata de calitatea pozelor), dar acum lasa-le sa se mai aseze, poate la urmatoarea modificare si pana atuci se mai inzdravenesc. hmm
In rest sa auzim numai de bine....;)

asa am pus incalzitorul dupa poze......
"Mi se pare mie sau plantele au tenta de verde mai inchis?"
unele plante cand le-am cumparat aveau aproape toate frnzele negre,cred ca-mi dau seama ce conditii or fi avut...,cel putin acum si-au mai revenit,au noi lastari,frunzele negre le-am rupt si au noi frunze,etc,plus ca decat o planta are alge,si totusi ea produce cele mai multe bule de oxigen.
"Plantele sunt un pic cam haotic plantate (sau poate e o iluzie optica cauzata de calitatea pozelor), dar acum lasa-le sa se mai aseze, poate la urmatoarea modificare si pana atuci se mai inzdravenesc. hmm"
1.cum ai zis si tu asa pare din cauze pozelor.
2.am facut acvariu asa pe 21/04/2010,deci are o luna si umpic.,oricum,sunt destul de bine bagate in substrat,acum 3 saptamani am luat toate plantele din lateralele acvariului si le-am mutat cu altele,mi se parea ca acest acvariu arata ca o jungla,cel putin acum este mai gol si mai dragut,cand te uitai la acvariu iti dadea senzatia de dezordine.dar parca si acuma dar mult mai putin,si totusi vreau sa-l fac mai frumos.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

54 Editat de Andi66 (2010-05-31 00:59)

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

Nu am vrut sa te supar, nu te-am criticat, a fost o observatie personala, oricum nu arata rau acvariul. hmm
In mod sigur daca mai faci ceva schimbari cu timpul, ai sa te prinzi tu si singura, va iesi ceva frumos. Stiu ca ai trecut peste un moment greu cu pestii, dar cu noul setup va merge mai bine. Multa bafta !

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

55 Editat de polar bear (2010-05-31 11:08)

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

nu mai suparat,nu mai criticat,nu mai deranjat.stiu ca era o doar o observatie.nu vroiam sa se inteleaga asta.eu vorbeam calm ca si in acest moment.
"In mod sigur daca mai faci ceva schimbari cu timpul, ai sa te prinzi tu si singura, va iesi ceva frumos. Stiu ca ai trecut peste un moment greu cu pestii, dar cu noul setup va merge mai bine. Multa bafta"
mersi big_smile

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

56

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

Mi-e greu sa ma pronunt in privinta acvariului, mai este f. mult de lucru si calitatea pozelor nu permite o evaluare corecta. In toate pozele pestii stau la suprafata cautind aer? Daca da, ai o problema cu aerarea, daca nu... scuze! smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

57 Editat de Andi66 (2010-05-31 13:00)

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

bradraqua A scris:

Mi-e greu sa ma pronunt in privinta acvariului, mai este f. mult de lucru si calitatea pozelor nu permite o evaluare corecta. In toate pozele pestii stau la suprafata cautind aer? Daca da, ai o problema cu aerarea, daca nu... scuze! smile

Poate era ora mesei....:lol::lol::lol:
Chiar asa...., apropos ce filtru ai ?

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

Andi,ai gasit raspunsul corect,ei sunt in cautare de mancare non-stop,
apropo,bradraqua,pestii asa le place lor sa se joace,se imping unul de altul la suprafata,deobicei cauta mancare la fund dar le place si la suprafata sa se joace.se vede in poza 6 cat de bine este aerat acvariul.
oricum,poate a 3 oara va iesii si mai frumos.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

59 Editat de Andi66 (2010-05-31 14:10)

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

Da asa e, am vazut acum, e ceva furtuna. Pacat de calitatea pozelor, influenteaza mult aspectul...:/

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: acvariu 100 litri,ne plantat.

da...

poate am sa il filmez cu aparatul de filmat si sa-l pun aici,calitatea va fii mult mai buna.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.