21

Re: Skimmer

bradraqua A scris:
pelly67 A scris:
bradraqua A scris:

Despre acesta este vorba "Resun SK-05"

mama ce scula!...Radule nu te lasa folosestel!

Nu e frumos ce am facut (e cadou) dar m-am interesat si "scula" costa 32 lei, asa ca nu stiu ce sa spun... o fi mare scula?

nu conteaza pretul!...e misto ca este cu 2 m!

22

Re: Skimmer

Timi A scris:

Nu ai ce sa faci cu el, este pt. marine, nu are legatura cu surface skimmer.

Multumesc! Am contabilizat prima parere "contra"

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

23

Re: Skimmer

pelly67 A scris:
bradraqua A scris:
pelly67 A scris:

mama ce scula!...Radule nu te lasa folosestel!

Nu e frumos ce am facut (e cadou) dar m-am interesat si "scula" costa 32 lei, asa ca nu stiu ce sa spun... o fi mare scula?

nu conteaza pretul!...e misto ca este cu 2 m!

Il scriu cu 3 "m" si-l vind mai scump... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

24

Re: Skimmer

bradraqua A scris:
pelly67 A scris:
bradraqua A scris:

Nu e frumos ce am facut (e cadou) dar m-am interesat si "scula" costa 32 lei, asa ca nu stiu ce sa spun... o fi mare scula?

nu conteaza pretul!...e misto ca este cu 2 m!

Il scriu cu 3 "m" si-l vind mai scump... lol

coollllll!

25

Re: Skimmer

alai spumator toata ziua. ala face pestii sa faca spume la gura lol:lol::lol::lol: glumeam. este spumatorul cel mai folsit si mai ieftin la acvariile marine.

app cum naiba adunati voi biofilmul ala cu servetele ca eu am bagat 10 m de rola si nimik. big_smile

26

Re: Skimmer

Radu eu cred ca nu ai inteles ideea cadoului.. serios..
Era un mic "push" ca sa te apuci de marine..
Asa m-am apucat si eu.. de la un mic betta..

27

Re: Skimmer

Radu, cumnatul meu l-a avut in acvariu de apa dulce...
Si tot ceea ce a observat, a fost faptul ca facea spuma cand se apropia schimbul de apa (dupa programul lui).

Evident ca a fost greu de mascat asa ca a renuntat la el...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

28

Re: Skimmer

merlin21 A scris:

Radu eu cred ca nu ai inteles ideea cadoului.. serios..
Era un mic "push" ca sa te apuci de marine..
Asa m-am apucat si eu.. de la un mic betta..

M-as fi gindit la asta, dar persoana care mi l-a daruit stie despre acvarii cit stiu eu despre medicina (adica pe unde sunt organele interne) lol In afara de asta ideea naturii cadoului i-a apartinut sotiei mele, care ar fi fericita sa renunt la ce am acum, in cazul unui marin ar fi o situatie exploziva lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

29

Re: Skimmer

sece4u20 A scris:

app cum naiba adunati voi biofilmul ala cu servetele ca eu am bagat 10 m de rola si nimik. big_smile

la mine merge doar cu vreo 6 servetele. dar le rup cate 3 si trag de-a lungul acvariului. ca si cum ai pescui cu plasa daca sti. fac asta de mai multe ori si gata. bine ca tot ramane dar majoritatea se duce.

30

Re: Skimmer

aaaa. deci incepi dintr-o parte si tragi in cealalta parte de cateva ori pana il iei. eu puneam servetelul pe suprafata apei si asteptam chipurile sa mi sa prinda de el si cand trag servetelul sa raman in seevetel. maine incerc si metoda asta.

din pacate eu fac biofilm de la  tipul de mancare.:(

31

Re: Skimmer

eu inca nu m-am prins de cauza. dar mai stric cateva servetele pe saptamana. inca nu ma deranjeaza destul de tare.

Re: Skimmer

Eu am folost mult timp la acvariul plantat skimmerul carein afara de eliminarea biofilmului de la suprafata apei mai are rolul de oxigenarea apei si de eliminarea mai rapida a CO2 din acvariu.Acvariul meu plantat este cu lampa MH suspendata iar efectul care il da skimmerul este foarte frumos dar in schimb ph-controlerul baga la greu CO2 sa poate mentine valoarea ph la 6,5 noroc ca am butele mare de 10l. La acvariul cu discusi nu cred ca ai nevoie de skimmer pt ca nu ai plante prea pretentioase la lumina si fertilizare.

33 Editat de Baracuda (2010-04-22 11:00)

Re: Skimmer

Lucia A scris:

Radu, cumnatul meu l-a avut in acvariu de apa dulce...
Si tot ceea ce a observat, a fost faptul ca facea spuma cand se apropia schimbul de apa (dupa programul lui).

Evident ca a fost greu de mascat asa ca a renuntat la el...

Sa inteleg ca de fapt il "atentiona" pe cumnatul tau ca trebuie facut schimbul de apa? Daca da, ar putea fi folosit macar in acest scop. Despre mascare, orice aparat util va fi folosit fara a tine cont de estetica "deranjata" prin prezenta lui. Disimularea in decor a unui accesoriu important este un aspect secundar, daca se poate realiza - bine, daca nu - asta este, ne educam privirea sa-l ocoleasca/ignore. Oricum iti multumesc pentru raspuns, l-am introdus in baza de date smile

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

34 Editat de Baracuda (2010-04-22 10:57)

Re: Skimmer

DOBROGEANUL A scris:

Eu am folost mult timp la acvariul plantat skimmerul carein afara de eliminarea biofilmului de la suprafata apei mai are rolul de oxigenarea apei si de eliminarea mai rapida a CO2 din acvariu.Acvariul meu plantat este cu lampa MH suspendata iar efectul care il da skimmerul este foarte frumos dar in schimb ph-controlerul baga la greu CO2 sa poate mentine valoarea ph la 6,5 noroc ca am butele mare de 10l. La acvariul cu discusi nu cred ca ai nevoie de skimmer pt ca nu ai plante prea pretentioase la lumina si fertilizare.

Problema cu "suprasolicitarea" buteliei de CO2 mi-am imaginat-o si mi-as asuma-o fara rezerve, in cazul in care descopar vreun avantaj major al folosirii skimmer-ului. In ceea ce priveste cerintele plantelor ramine de vazut... Oricum set-up-ul realizat de curind include si plante cu cerinte mari de lumina. Despre impacarea caprei si verzei (discusi versus plante pretentioase la lumina), voi vorbi atunci cind voi posta foto cu noul set-up. Se va vedea ca problema este rezolvata in favoarea ambelor categorii (discusi si plante). Multumesc pentru raspuns!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!