1 Editat de drblade (2010-04-21 23:43)

Subiect: Alga??

A aparut cam de 2 zile pe aproape toate frunzele si partea curata a frunzei a fost curatata cu unghia...
http://img256.imageshack.us/img256/1205/dsc04965l.th.jpg

2

Re: Alga??

Si eu am aceeasi problema cu plantele mele,sincer inca nu am rezolvat-o.Cred ca si in cazul tau ca si la mine este vorba de Algele brune(diatomice),aparitia lor indica o iluminare insuficienta,precum si o alimentare neechilibrata a pestilor si,ca urmare,va trebui sa se mareasca durata si intensitatea iluminari(13-14 ore).Eu am schimbat neoanele de la mine din acvariu,pietrisul,si abia acuma incep sa scap de aceasta problema.Ramane de vazut pe parcurs cum vor evolua lucrurile.

3 Editat de Timi (2010-04-22 02:08)

Re: Alga??

florinel A scris:

Si eu am aceeasi problema cu plantele mele,sincer inca nu am rezolvat-o.Cred ca si in cazul tau ca si la mine este vorba de Algele brune(diatomice),aparitia lor indica o iluminare insuficienta,precum si o alimentare neechilibrata a pestilor si,ca urmare,va trebui sa se mareasca durata si intensitatea iluminari(13-14 ore).Eu am schimbat neoanele de la mine din acvariu,pietrisul,si abia acuma incep sa scap de aceasta problema.Ramane de vazut pe parcurs cum vor evolua lucrurile.

Sincer p'asta cu lumina nu am mai auzit-o, trebuie marita intensitatea nu durata la 13-14 ore si apoi trebuiesc altele si tot asa, dar din poza lu' colegu eu unul nu -mi dau seama pare o depunere ceva. Ai agitat substratul ceva in ultima vreme???

4

Re: Alga??

Am fost la el si am vazut-o cu ochii mei, e o materie care nu se da jos decat daca folosesti unghia. Daca o fi alga bruna, e clar ca atunci apare din cauza luminii slabe, care nu ajunge in locurile umbrite, dar de regula alga bruna se face pe sticla, eu asa stiu. Mai are si pe heteranthera care e chiar in plina lumina...

5

Re: Alga??

In literatura de specialitate(Acvariul-Oaza De Liniste de Stefan Carabela;Acvaristica de Cristian Buzenche;Acvaristica Practica de Vasile Voica si Ion Radulescu),toate lucrarile de fata scrie ca:Algele brune(diatomice),aparitia lor indica o iluminare insuficienta,precum si o alimentare neechilibrata a pestilor si,ca urmare,va trebui sa se mareasca durata si intensitatea iluminari(13-14 ore).Daca se citea mai atent am specificat ca si intensitatea iluminari sa se mareasca.:P

6

Re: Alga??

nu te supara dar acle carti sunt cam de multisor. cel putin pe buzenche l-am citit si eu si a fost punctul deplecare la mine dar asta a fost acum 5-6 ani. nu erau atunci 11 mii de tipuri de neoane si de lumeni adica poate erau insa nu erau asa cunoscute. asculta de ceea ce zic cei experimentati pt ca la randul lor si ei au avut asa ceva si prin incercarile lor ei au reusit.

7

Re: Alga??

Nu e vorba de am ma supara,dar sunt sigur ca daca caut si in alte surse nu asa de vechi(5-6 ani),o sa gasesc in mare cam acelasi lucru despre algele brune.Iar despre experienta unora,eu nu am zis nimica.Prin faptul ca sunt nou pe forum,asta nu inseamna ca sunt lipsit de experienta.

8 Editat de Baracuda (2010-04-22 14:50)

Re: Alga??

De fapt, toate raspunsurile colegilor la problema lui "drblade" sunt corecte. Asta in cazul in care ar fi vorba de alge brune si conditiile care le favorizeaza. La rindul meu imi permit sa avansez o alta ipoteza: depunerile de pe frunzele plantelor pot fi rezultatul unei filtrari insuficiente la nivelul microparticulelor aflate in suspensie in apa. In general aceste microparticule sunt rezultatul hranirii pestilor in exces, precipitarea unor substante aflate in componenta fertilizantilor (in special pe baza de fier), cit si a altor substante/solutii folosite in diferite scopuri. Lipsa curentilor in masa apei favorizeaza la rindul ei formarea acestor depuneri. Nu ma impuscati, este doar o ipoteza! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9

Re: Alga??

Da se poate ca si filtrarea apei sa fie devina pentru acesta depunere.

10

Re: Alga??

Raspuns primit...Alex, mareste durata de iluminare si mai baga doua tuburi.

11 Editat de narcis.b (2010-04-22 17:25)

Re: Alga??

In mod sigur se datoreaza unei incarcaturi biologice destul de mari si poate o lipsa de lumina suficienta.Alga maronie ,odata cu inbunatatirea calitatii vietii din acvariu va disparea singura,asigurate ca filtrul face fata,biologic corespunde si in rest continua rutina de curatenie periodica ,ai sa vezi disparitia ei de la sine.

12

Re: Alga??

bun...am 45w juwel t5 pe rio 180 inceput de 1 luna.Cat sa mearga lumina??? 13-14 ore nici gand!

13

Re: Alga??

Indicat ar fi cam 13-14 ore,acuma fiecare face cum vrea,la mine neoanele sunt in functiune de la 7 de dimineata,pana la 14,se i-a o pauza de 2 ore(si aceasta pauza se face pentru economie) dupa care de la ora 16 pana seara sunt in tot aprinse.

14

Re: Alga??

10 ore e suficient smile dar creste treptat...

15 Editat de Remusica (2010-07-01 02:04)

Re: Alga??

Cat timp are setuplul ? ai si ceva plante artificiale pe acolo ?

16 Editat de Avatar (2010-07-01 02:12)

Re: Alga??

Uite aici plante artificiale : http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … re/page/2/  :sok

17

Re: Alga??

Pai daca zici ca ai 45 de wati la 180 litri cu pierderile de rigoare, plus ca volumul net disponibil este mai mic de 180 litri, rezulta ca ai undeva la 0,25 wati pe litru. Vezi si tu pe aici pe forum din discutiile colegilor cam care este necesarul de lumina la un asemenea acvariu si o sa iti dai seama unde este problema. Iar ca timp de iluminare total recomand 12 ore. Tu mai departe decizi.

18

Re: Alga??

Frumos acvariu,parerea mea este ca aceasta alga (in poza nu se vede chiar foarte bine ) apare din cauza lipsei de lumina dar poate fi si din cauza ca acvariu are doar 2 luni si nu este stabil.Cu siguranta alga va disparea de la sine (cu schimburi de apa )
Succes in continuare

19

Re: Alga??

Pai deaia am postat aici linkul respectiv. E stabil acvariul, au trecut cateva luni de cand a deschis acest topic, acum nu mai are alge, l-am vazut live, e in regula  :sok