1

Subiect: Curatenie la creveti.

Stiu ca o sa para stupida problema dar chiar am nevoie de ajutor. Am un acvariu mic de aprox 10l in care traiesc si se inmultesc precum paduchii red cherry mei. Nu stiu cum sa fac curat in acvariu. Pe jos nu am nisip asa cum ar fi trebuit pt ca am spus ca o sa ii tin temporar in acvariul asta. In curand se vor muta intr-o casa mai noua si mai mare. Intre timp pe fund au inceput sa se tot adune reziduuri pe care nu stiu cum sa le scot. Am vazut ca au aparut si cateva generatii noi de creveti care abia se pot vedea cu ochiul liber. Apar mai ales cand le dau mancare.Am o mana de plante care stau pe fundul acvariului si in care se ascund majoritatea. Ma tem ca daca bag pompa cu care curat acvariul mai mare o sa ii jumulesc si pe aia mici care stau pe fund. Pana acum nu am facut decat sa schimb periodic o parte din apa si vad ca a functionat, apa a fost cristal in tot acest timp. De ieri vad ca apa s-a cam ingalbenit si stiind ca sunt f sensibili la concentratiile de nitrati vreau sa le fac un pic de curat. problema e ca nu stiu cu pt ca sunt foarte sensibili si fragili. Sunt si cateva femele cu oua si am inteles ca acestea daca se simt amenintate pot sa piarda ouale. Nu vreau sa ii stresez. Voi cum le faceti curat ?

2

Re: Curatenie la creveti.

Daca e doar de 10 litri, schimba apa cu un recipient oarecare, iei apa de la suprafata astfel nu risti sa aspiri pui de creveti.
Alta solutie, daca ai o plasa cu gauri mici de tot, sau chiar o bucata de material, sa acoperi capatul pompei pe unde intra apa, si astfel eviti aspirarea puilor, evident ca nu o sa intre nici mizeria de pe fund, dar totusi prin schimburi mai dese de apa reduci din nitrati, mizeria se va descompune in timp.
Alta solutie nu imi vine in minte, mai asteapta si alte pareri...

3

Re: Curatenie la creveti.

Apa o schimb constant insa nu cred ca e suficient - incep sa ma deranjeze resturile care raman pe fund. Banuiesc ca si pe creveti, nu cred ca le place sa traiasca printre gunoaie. Cred ca voi incerca varianta cu plasa pusa pe furtun. Am un sistem facut de pe vremea cand puii de xipho erau mici si le curatam bazinul cu furtunasul de plastic.

Re: Curatenie la creveti.

Eu folosesc un furtun normal si in capatul furtunului o bucata de plasa de tantari prinsa bine cu un "zgarci" ( adica incolacit bine pe capatul furtunului ) . Daca ti se pare ca tot tragi pui , pui plasa in doua . In cazul asta si DACA apuci vre-un pui , te uiti in galeata ( recipientul unde ai tras apa ) si ii muti inapoi in acvariu .
Nu am auzit nimic de nici o pompa mica pentru acvariul de 10 litri ... Pe termen lung ar fi cazul sa folosesti o pompa , dintre cele mai mici pentru nano , cu ciorap tras peste ea ( varianta ieftina ) sau schimbi materialul filtrat cu vata pe deasupra si daca vrei sa pastrezi un numar mai mare de creveti in acel acvariu de 10 litri ( mai mare de 20-30 cu pui de rigoare ) , ar trebui un acvariu mai mare , cu conditiile de rigoare ( filtrare apa , incalzire , substrat ).
La 10 litri ai unde sa pui 1-2 cm de substrat , nu e problema . Cu putin substrat si pompa mica , schimbi la 2-3 zile cate 1 - 1,5 litri si nu e nici o problema .
Sincer am intalnit multe situatii in care multi pusti folosesc acvarii improvizate , inghesuite , putini litri si o mana de moss aruncat si la ei se inmultesc in draci , iar altii care baga zeci de milioane in acvarii si echipamente se chinuie 3-6 luni sa vada o femela gestanta . Poate mai tine si de noroc si nimereala .

Re: Curatenie la creveti.

Eu ii am in plantat si agit putin apa sa se ridice mizeria de pe fund si aspir la mijlocul acvariului. Daca totusi au prins ceva, te uiti in galeata si il pui inapoi. Desi nu vrei saraci daca mai tragi din cand in cand cate un crevete, ca in curand au sa apara alte zeci  lol .