Subiect: Surface skimmer automat!

Exista asa ceva? adica sa se regleze automat la variatiile nivelului apei si debitului pompei?

Fii natural !

2

Re: Surface skimmer automat!

acum depinde la ce variatie de nivel te-ai gandit....   pt. ce debit de apa de la maxim cat la minim cat...

Re: Surface skimmer automat!

sa zicem 0 - 5 cm variatie de nivel  si  debit minim 300 l/h , maxim 1000 l/h

Fii natural !

Re: Surface skimmer automat!

si daca exista... care ar fi principiul de functionare?

Fii natural !

5

Re: Surface skimmer automat!

Eu mi-am comandat asta, cred ca intr-o saptamana maxim 2 ajunge daca nu te grabesti pot sa'ti spun atunci din proprie experienta, nivelul de 2-3cm nu cred ca este o problema cand il am il testez iar debil de apa nu cred ca este o problema, am intrebat pe cineva care il foloseste la un EX 700 care probabil are un debit real de 350 l/h si mi-a spus ca functioneaza perfect iar pt. el este specificat''For all filters up to 1,500 l/h'' .
Principiul de functionare te anunt cand il am smile

Re: Surface skimmer automat!

Din cate imi dau seama e destul de simplu principiul de functionare, filtrul va trage din masa apei  cat si de la suprafata iar cu acea tija de 7 cm vei regla debitul de apa trasa pe la suprafata.
    Daca e asa cum cred eu si acea tija de 7 cm nu are un alt rol skimmerul e cu totul manual.
    Sper sa ma insel pt ca arata desul de bine (usor de ascuns).
    Dami un link cu el pls.

Fii natural !

7

Re: Surface skimmer automat!

tija are 7 cm acum nu stiu ce variatie are pe inaltime dar cred ca este de minim 2-3 cm.

PM.

Re: Surface skimmer automat!

Se pare ca nu sunt singurul care nu doarme la ora asta smile nici nu stiu ce sa zic...buna dimineata sau noapte buna? neutral
     Cand primesti obiectul in cauza as ramane dator daca ai face un mic review despre el.
     Poate ma convinge...

Somn usor !!!

Fii natural !

9

Re: Surface skimmer automat!

Te salut. Marti mi-a venit coletul astazi am fost sa-l ridic, sunt f.f.f.f multumit de el si pivoteaza peste 5 cm, cred ca schimb apa la acvariu fara sa'l opresc (duminica te anunt) uite o poza

Re: Surface skimmer automat!

Nu se intampla sa se blocheze sau ceva de genu??? si filtrul nu se colmateaza mai repede daca preia si acel ulei de la suprafata apei...???
Iti multumesc pt raspuns si astept mai multe despre el big_smile

Fii natural !