1 Editat de allexya (2010-04-23 12:41)

Subiect: cryptocoryne wendtii green

Am si eu o problema cu planta mea cea mare. De cand am refacut setup-ul acvariului de 2 saptamani nu se simte deloc bine. Are o radacina imensa, este foarte mare si parea o planta foarte rezistenta. Pana acum statea in acvariu numai cu pietris. Acum i-am adus substrat JBL proFlora, lumina este aceeasi ca pana acum, fertilizarea la fel, putin crescuta chiar, si ea in fiecare zi cheleste. Frunzele se ingalnebesc si putrezesc. in fiecare dimineata adus 2-3 frunze moarte ale ei. Se vede deja ca a "chelit", era foarte deasa, acum se vede prin ea daca pot zice asa. Vad ca are si frunzulite mici la baza dar n stiu cat vor creste.

ce pot sa ii fac?

Sta alaturi de un echinodorus care iara nu se simte exceptional, frunzele mari dau semne ca mor dar a dat deja 3 frunze noi care sunt ok.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

2

Re: cryptocoryne wendtii green

pun o poza cu ea in noul setup, poza cam de acum 2 saptamani

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

3

Re: cryptocoryne wendtii green

Parerea mea e ca trebuia sa tunzi radacinile asta pentru a o forta sa dea radacini noi si proaspete. Principala cauza, zic eu ca este ca nu s-a prins si probabil daca frunzele se ingalbenesc sa ai si o carenta de Fe.

4 Editat de allexya (2010-04-23 12:48)

Re: cryptocoryne wendtii green

am adaugat la schimburi de apa ferropol si teffotabs si zilnic pun 2 picaturi de Ferropol 24. Sa o tund..? Mi-e frica sa nu ii fac ceva... as putea sa o scot sa o aranjez putin dar daca tai ce nu trebuie? are radacini imense, cred ca un sfert din acvariu ocupa cand se rasfira, acum sunt mai stranse..


Ce am gasit pe net, sper ca intelege toata lumea:
Though Cryptocoryne wendtii "green" benefits from a rich substrate, excessive iron can cause crop failures and lavish CO2 addition can also cause "Crypt Melting". We recommend to remove older leaves before planting as they don"t contribute to the overall energy supply to the plant anymore and simply removing them ensure a better performance of the plant in the new environment.

Deci sa ii tund frunzele mature si sa nu am surplus de fier in apa?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

5

Re: cryptocoryne wendtii green

Si eu zic sa tunzi si radacinile sa lasi numai vreo 5-6 cm din ele si ar trebui sa-si revina zic eu.

6

Re: cryptocoryne wendtii green

ok ma apuc azi de gradinarit. sper sa intre mai usor in substrat asa. ii tund si frunzele

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

7

Re: cryptocoryne wendtii green

catag A scris:

Parerea mea e ca trebuia sa tunzi radacinile asta pentru a o forta sa dea radacini noi si proaspete. Principala cauza, zic eu ca este ca nu s-a prins si probabil daca frunzele se ingalbenesc sa ai si o carenta de Fe.

La ce ai spus tu, as adauga faptul ca orice schimbare (in cazul de fata set-up/ciclare), implica riscul ca unele plante sa se acomodeze mai greu la noile conditii.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: cryptocoryne wendtii green

stiu, am patit-o si cu alte plante sad ca hydrocortile.. se inmulteste dar frunzele mai vechi s-au facut toate maro sad pestii par mai rezistenti ca plantele

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

9

Re: cryptocoryne wendtii green

intrebare: cryptocoryne este o planta mare sau e formata din mai multe plantute mici? am luat am scos-o si era tot manunchiul ala de radacini format din peste 30 de plantute mici, fiecare cu radacina separata si cu 4-5 frunze. am luat si am separat fiecare radacina, am tuns si am plantat fiecare planta separat una langa alta. arata ok si sper sa se simta si mai bine aum ca nu mai e sufocata. dar cryptocoryne nu e o planta unica si mai mare?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

10

Re: cryptocoryne wendtii green

dupa incursiunea de astazi mi-a disparut endler-ul. l-am cautat ca nebuna in tot acvariul, le-am dat de mancare poate apare, dar nimic. sunt disperata. am scos planta, divizat planta si pus la loc, cum naiba a disparut nu am idee. nu cred ca mai am sanse sa il gasesc si nici sa mai imi cumpar altul. sad:(

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

11

Re: cryptocoryne wendtii green

Criptocorina este pretentioasa la schimbarea mediului,si ii place un acvariu stabil,in general planta matura se acomodeaza mai greu,frunzele se vor topi ,dar din radacina vor iesi frunzulite mici noi.Plantele mai mici ce le-ai desprins de pe langa planta mama se vor adapta mai repede.Acvariul este crud,No2-ul sigur e in cantitati mari,nu-i de mirare ca frunzele criptocorinei si endlerul te-au parasit.Cu fertilizarea se incepe mai tarziu si treptat

12

Re: cryptocoryne wendtii green

endlerul nu cred ca de asta m-a parasit, a disparut efectiv, ma gandesc cu groaza sa nu il fi ingropat de viu pe undeva. am si pui de guppy in acvariu si e bine sanatos.  cred ca e prins sau mort undeva, dar nu de la ciclare. am tuns radacinile si frunzele mature, arata bine momentan. adevarat ca se topeau frunzele cu tulpina.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

13

Re: cryptocoryne wendtii green

multumesc mult de sfaturi tuturor, de ieri se vedea ca s-a inviorat putin dar astazi arata foarte bine, nu am mai gasit frunze prin tot acvariul. se vede o foarte mare imbunatatire. oricum cu ocazia asta mi-am reanajat plantele mai amarate prin acvariu tongue

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

14

Re: cryptocoryne wendtii green

Mie imi pare tare rau ca nu ai mai gasit pestisorul..... Poate ca mai citeste cineva si iti va da o idee.
Nu are cum sa dispara fara urma... sad:(:(

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

15

Re: cryptocoryne wendtii green

cauta in filtru,mopan ,intre filtru si geam, burete eventual baga mana intre palante si desfale usor asa intre ele poate este prins undeva.

16

Re: cryptocoryne wendtii green

am scos filtrul, l-am dezmembrat, am scos mopanul, cateva plante, am sifonat substratul peste tot, nu l-am gasit, cred ca si daca l-as gasi ar fi mort daca a fost prins undeva.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

17

Re: cryptocoryne wendtii green

ia cautal in jurul acvariului. poate a sarit din acvariu intr-un moment de atentie. si eu am patit. stiu ca ai capac si eu am. big_smile

18

Re: cryptocoryne wendtii green

daca a sarit ieri dimineata nu cred ca vreau sa il mai gasesc azi yikes plus ca am 4 pisici, daca a sarit... tre sa ma uit in litiera lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

19

Re: cryptocoryne wendtii green

big_smile:D:D:D:lol::lol: