1 Editat de costi8 (2009-02-28 12:12)

Subiect: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

Salutare tuturor acvaristilor din Romania . vreau sa mentionez ca sunt un iubitor al naturii si a tot cea ce ma inconjoara. Si uite asa mam hotarat sa imi aduc in casa un coltisor din ea, asa a luat fiinta primul meu acvariu, un aquael de 100 L ,bine inteles fiind incepator 100 % totul a fost gresit de la inceput( am facut o ciorba ce ma putea invidia orice bucatar renumit ) dupa lungi documentari am realizat cum sta treaba cu acvaristica asta, compatibilitate intre pesti, ph,filtrare,pllante etc.si m-am hotarat sa o iau de la capat asa cum scrie la carte  dar pentru ca intot deauna exista un dar,tot novice sunt .asa ca am nevoie de ajutorul vostru pe care sper sa nu ezitati sa mi-l dati si crititca de rigoare daca este nevoie, nu ma supar.asa ca mi-am achizitionat urmatoarele echipamente:
ACVARIU JUWEL VISION 260 - acvariu complet echipat, ce contine: * incalzitor de 200 W * pompa de recirculare cu biofiltru 1000 l/h * tuburi fluorescente T5 Juwel High-Lite T5 Day 54 w Juwel High-Lite T5 Nature 54 w Caracteristici: * volum 260 litri * dimensiuni ( cm ) - 121 x 46 x 62 geam frontal curbat
Filtru extern JBL CristalProfi e900 Filtru high-Tech pentru acvarii de pana la 300 l. Contine si media de filtrare si accesorii. Butonul de start pentru a declansa curgerea fluxului de apa Filtru de mare volum: 7,6 lDebit: 900 l / h Consum: 15 W incalzitor pentru substrat RENA 45 W JBL AquaCristal UV-C 11 W Sistem CO2 JBL ProFlora m 601
Sistem complet cu:
- butelie CO2 de 500 g reincarcabila;
- regulator de presiune;
- reactor pentru difuzare CO2 JBL Taifun 270 mm
- 2 m de furtun special CO2
- valva non-retur CO2
- CO2 pH permanent test
- solutie de calibrare pentru CO2
- JBL Ferropol
- JBL Ferropol 24
- Sensor de temperature inclus.
- alarma de temperature.
- alarma de recalibrare electrod.
- afisarea timpului de expirare a electrodului.
Contine un regulator profesional al presiunii cu un pre-set de presiune (nu e necesara ajustarea, dar este posibila in caz ca e nevoie) si 2 aparate de presiune care arata presiunea reziduala in cilindru si presetul de presiune.
Sistemul e gata de folosire si este conceput pentru acvarii de la 100 la 600 l.
Nu contine electrod pH!! plante:Anubias-Nana.MICRANTHEMUM-MICRANTHEMOIDE.Ricia-Fluitans,CARDAMINE-LYRATA.Eleocharis-Vivipara.Lilaeopsis-Novea-Zealandie.Chladoflora.POGOSTEMON-HELFERI.Glossostigma-Elatinoides.java moss,vallisneria,Crinum calamistratum ,Cabomba aquatica,Cyperus helferi,Echinodorus chrileni,un soi de feriga si citeva specii care nu le stiu denumirea In el vreau sa pun maxim sase scalari dintre care o pereche sa ales deja
Pareri : echipamentul este cat de cat bun? Ce substrat sa pun tinand cont ca vreau sa fie un acvariu plantat,scalarii mei au loc in el si daca mai merge ceva pesti pe langa ei si ce anume? ce plante, iluminat ms mult anticipat.

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

Bine ai venit printre noi Costi, sper sa gasesti aici toate informatiile de care ai nevoie si la randul tau sa oferi altora informatiile de care acestia au nevoie.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

3

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

acvariidevis A scris:

Bine ai venit printre noi Costi, sper sa gasesti aici toate informatiile de care ai nevoie si la randul tau sa oferi altora informatiile de care acestia au nevoie.

ms mult ptr intampinare, alegerea acestui site s-a confirmat prin aceasta urare de bun venit atat de promta din partea dv si promit ca asa voi face dar deocamdata am nare devoie de sfaturi si sper ca in scurt timp sa pot acumula atatea cunostinte in domeniu sa le pot inpartasi si altora

4

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

Salut si bine ai venit printre noi!
In carti se spune ca scalarii se potrivesc doar cu betta splendens, leeri si discusi dar nu as prea recomanda cu discusi din cate stiu eu (nu sunt crescator de discusi)discusii prefera sa stea fara alte specii de pesti!Bine acum cum acvaristica nu e o arta fixa eu zic ca se poate face mai multe combinatii!poate mai vin si alti utilizatori mai experimentati in acest peste sa-ti dea niste idei!Succes! wink

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

5

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

ms mult ptr raspuns. mai astept raspunsuri de la cei cu experienta

6 Editat de pestisorul_de_aur (2009-02-07 21:35)

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

Bine ai venit...
iti pot spune ce eu am in acvariu :patru scalari, doi leeri, un betta splenders mascul cu doua femele, doi "rechini", un dasyloricaria (sanitar), doi creveti (amano schrimps) si doi pomaceea (melci)...si convietuiesc toti in armonie...o sa mai iau ceva pesti, dar momentan astia sunt wink
p.s. : acvariul meu are 100l...si mai e loc pentru pesti...in al tau incap mult mai mult de 6 scalari

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

7

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

superba veste. am sa tin cont de sfatul tau. ms.
plante ce i-mi recomandati,din cele care se dezvolta cat mai spre suprafata adica cele inalte pentru spate si cele pitici daca le pot spune asa in fata as dori cateva denumiri din aceste specii daca se poate , vreau sa formez un covor verde pe substrat ceva gen gazon . daca intreb la magazinele de specialitate mai bine te arunci in mare cu un pietroi de gat ,astia sunt instare sa i-ti vanda si urzici. si ica ceva , am inteles ca sunt niste plante care se pot dezvolta si pe guturuga cum sa fac sa dau de ele.sa auzim de bine.

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

anubias barteri...poti sa o plantezi direct pe o buturuga sau o stanca...pur si simplu o legi cu guta de pescuit pana isi leaga ea radacinile...tocmai am plantat si eu una pe o stanca
pentru informare... www.tropica.com

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

9

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

ce zici de  asa ceva daca nu as fi avut carasi asta ar fi fost prima planta din acvariu.un gazon frumos!
Eu zic e arata super bine!!  wink  http://www.acvariidevis.ro/plante/ricci … /riccia/97

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

10

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

riccia.. super tare planta asta,si nu are nevoie de substrat ?se prind radacinile pur si simplu pe boturuga sau stanca?

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

reccia e planta plutitoare dar se pot face foarte multe combinatii frumoase cu ea de la bile de ricia pana la pereti de acvariu totul e sa ai rabdare big_smile
cititsem odata undeva ca iti trebuie o plasa cu ochiuri mici ca sa poti sa faci covor pe substrat, de buturugi poti incerca cu putina guta dar cu grija sa nu rupi planta wink

12

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

Bine ai venit Costi te intampin cu bucurie ptr ca si eu sunt din Medgidia si e bine sa mai fie si constanteni pe-aici ca nu prea sunt asa ca unde's doi puterea creste....:)

laura-rac

13

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

buna laura si eu ma bucur sa aud asta,ieri (duminica)am trecut prin mangalia, am fost la 2 mai si vama veche, am gasit acolo niste pietre superbe ptr noul meu acvariu dar tare i-mi este teama ca au in compozitie si calcar si sigur au la prima vedere nu pareau ,erau ca cele de rau frumos slefuite,fara depuneri de scoici si cu niste forme prelucrate de natura dementiale ,cand am ajuns acasa l-am facut testul cu otet (am citit pe undeva pe nu stiu ce forum chestia asta cu otetul)cand am turnat o piscatura de otet scoteau un sfarait.daca mai stie cineva alta varianta mai sigura de testare va rog sa dati de veste,nu as vrea sa renunt la ele atat de usor.

14

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

Salut Costi si bine ai venit printre noi.In legatura cu compatibilitatea pestilor ce sa zic asta e adevarat ca unii nu prea se impaca cu altii dar nu intotdeauna e asa.Uitate la pestii din acvariul meu si o sa-ti dai seama de ce vorbesc (toti traiesc impreuna parca ar fi frati).

Ajuta si vei fi ajutat,respecta si vei fi respectat.

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

Daca sfaraiau cand ai pus otet pe ele atuci sunt calcaroase, deci nu le poti pune in acvariu din pacate. Poate mai mergi o data in vama si atunci poate iti iei la tine si o sticluta mica cu otet ca sa nu le mai cari pana acasa.
Spor la treaba.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

16 Editat de costi8 (2009-02-11 10:52)

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

dar acele roci care atunci cand sunt crapate au ceva sclipitor de culoare galbui- auriu  in compozitia lor sunt bune? cred ca sunt roci minerale, au trecut testul cu otet si sunt ok.

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

Buna Costi si bine ai venit,

Ai un link mai jos unde iti arata o metoda foarte simpla de a concepe un gazon frumos

http://www.projectaquarium.com/plantedA … iccia.aspx

18 Editat de Florin.Mazilu (2009-02-15 01:03)

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

chiar nu stie nimeni pe aici ?

costi8 A scris:

dar acele roci care atunci cand sunt crapate au ceva sclipitor de culoare galbui- auriu  in compozitia lor sunt bune? cred ca sunt roci minerale, au trecut testul cu otet si sunt ok.

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

pune o poza tongue ca sa ne dam seama ce este.
Daca ai cum sa faci rost de niste teste de ph, fosfati , si nitrati. Pune intr-un lighean niste apa, fai teste, noteaza pe o foaie, baga piatra, lasa-o o saptamana si testeaza apa din nou daca diferentele nu sunt radicale (la ph de la 8 la 6 EXEMPLU) atunci poti pune piatra linistit.
Cand faci testele pune-le aici ca sa ne dam cu parerea tongue

Re: sal ma numesc costi si vreau sa incep de la zero

Bine ai venit , si eu sunt noua pe forum si desi am acvariu de aproape un an abia acum am inceput sa intru pe forum(pana acum nu am avut timp pt ca dimineata sunt la scoala iar dupa amiaza lucrez dar in perioada asta am avut putin timp liber si am incercat sa mai acumulez cateva informatii wink ).Ma bucur ca vrei sa o iei de la 0 si esti dornic sa inveti cat mai multe si te asigur ca aici iti gasesti raspuns la toate intrebarile trebuie doar sa ai putina rabdare. wink Succes tongue