1 Editat de bogdivaio (2010-04-27 18:46)

Subiect: Hydrocotyle leucocephala cum o tin in substrat?!

Mai oameni buni cum naiba sa reusesc sa tin eu Hydrocotyle leucocephala cu un capat in substrat..eu o bag peste cateva zile numa ma trezesc ca e pe afara...am incercat si am  legat mai multe cu guta de pescuit si le-am bagat in substrat cu ajutorul unei agrafe,vezi de treba peste vreo saptamna am vazut cate un capat pe afara...planta asta e data dracu lol
Nu vreau sa o tin la suprafata apei.

http://i192.photobucket.com/albums/z50/matka_siedzi_z_tylu/100_4136.jpg


Deci ceva indicatii?! big_smile

2 Editat de catag (2010-04-27 18:50)

Re: Hydrocotyle leucocephala cum o tin in substrat?!

Parerea mea ca ai prea putin substrat. Dar daca vrei poti sa incerci asa cum am facu eu sa o folosesti ca tip gazon ca e o planta taratoare doar ca singurul impediment ca atunci cand o sa creasca tot trebuie sa o bagi in substrat. Bagi toata tulpina in substrat pe orizontala si lasi doar frunzele sa iasa afara si o sa stea (asta daca nu ai prea putin substrat).


http://i1009.photobucket.com/albums/af216/catagagiu/acvariu%20150l/PICT0193.jpg

3 Editat de bogdivaio (2010-04-27 18:58)

Re: Hydrocotyle leucocephala cum o tin in substrat?!

grosimea substratului variaza la mine dar mai putin de 4-5 cm nu are nicaieri..problema e ca e substrat JBL Manado care e foarte usor si aerisit,nu strange asa de tare ca cel de quart si asta mare mea  problema..deci degaba o bag pe orizontala ca si gur va iesi fiind ajutata si de cory care la cea mai mica zvacnire in lasa gaura in substrat lol

M-am gandit eu sa i-au o bucata de lemn de salcie ondulata (sper ca sti la ce ma refer) si sa-l tratez si apoi sa o infasor dupa ea

4 Editat de catag (2010-04-27 18:59)

Re: Hydrocotyle leucocephala cum o tin in substrat?!

Pai da-i:P . Da intradevar madano e buba.
E si aia o idee, incercarea moarte n-are.

5 Editat de bogdivaio (2010-04-27 19:14)

Re: Hydrocotyle leucocephala cum o tin in substrat?!

Catag lemnul trebuie sa fie nearat uscat?!...sau pot direct sa rup din copac  si sa ma apuc de fiert la ea si curatat?!
Am mai facut din radacina din vita de vie dar aceasta era uscata in prealabil si abia apoi am trecut la restul etapelor.

6 Editat de catag (2010-04-27 19:19)

Re: Hydrocotyle leucocephala cum o tin in substrat?!

Poate fi si din lemn verde dar ti-ar fi foarte greu sa scoti taninul si celelalte substante din ea ca sunt in cantitati mult mai mari si asta inseamna timp mult. Preferabil sa gasesti ceva gata uscat e mult mai usor de realizat procedeul de tratare.

P.S. Sau pur si silmpu il lasi asa si nici nu o sa mai ai probleme cu algele o vreme destul de indelungata (ca la acvariile biotop).

7 Editat de bogdivaio (2010-04-27 19:19)

Re: Hydrocotyle leucocephala cum o tin in substrat?!

mda...asa ma gandeam si eu mad

Multumesc pentru sfaturi.

8

Re: Hydrocotyle leucocephala cum o tin in substrat?!

Daca sta in apropierea peretelui de fundal prinde-o cu ventuza de sticla,demult am folosit metoda asta si merge,din  substrat ,cand intrau ancistrusii in ea ,iesea numai decat,asttfel cu ventuze am rezolvat treaba si am avut un maldar de planta...

Re: Hydrocotyle leucocephala cum o tin in substrat?!

mda e buna si ideea asta..ms narcis big_smile

10

Re: Hydrocotyle leucocephala cum o tin in substrat?!

Mai Bogdi... da tu n-ai prin casa niste pietricele mai marisoare?
Daca ai mei carasei nu le muta.. atunci nici planta asta n-o fi atat de fortoasa.. lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

11 Editat de bogdivaio (2010-04-27 21:12)

Re: Hydrocotyle leucocephala cum o tin in substrat?!

Poi da dar daca le bag sub piatra o sa putrezeasca partea de sub si o sa se rupa,deci nu am facut nimic big_smile
Ramane sa fac cum am spus mai sus..imi caut un lem mai interesant(gen salcie ondulata) si o sa o rotesc in jurul ei ca vreau sa maschez putin filtrul si incalzitorul cu ea big_smile

12

Re: Hydrocotyle leucocephala cum o tin in substrat?!

bogdivaio A scris:

Poi da dar daca le bag sub piatra o sa putrezeasca partea de sub si o sa se rupa,deci nu am facut nimic big_smile
Ramane sa fac cum am spus mai sus..imi caut un lem mai interesant(gen salcie ondulata) si o sa o rotesc in jurul ei ca vreau sa maschez putin filtrul si incalzitorul cu ea big_smile

Hmmmm nu stiu ce sa zic... la mine toate plantele stau prinse cu pietricele...

Daca vrei, pot sa pun si o poza...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

13

Re: Hydrocotyle leucocephala cum o tin in substrat?!

te cred ca la caraseii tai altfel nu merge..dar eu nu vreau sa-mi mai aglomerez acvariul si cu pietre...poate daca as gasi pe afara ceva pe nuanta rosiatica ca de dat banii pe le nu dau lol..mna vad eu pana la urma cum rezolv..ms de idee

14 Editat de Lucia (2010-04-27 21:29)

Re: Hydrocotyle leucocephala cum o tin in substrat?!

bogdivaio A scris:

te cred ca la caraseii tai altfel nu merge..dar eu nu vreau sa-mi mai aglomerez acvariul si cu pietre...poate daca as gasi pe afara ceva pe nuanta rosiatica ca de dat banii pe le nu dau lol..mna vad eu pana la urma cum rezolv..ms de idee

Te duci la plimbare pe jos... asa frumusel... si ... gata! smile lol

Acuma serios.. am cumparat o planta cu bulb.. nu prea mi s-au dat sanse sa traiasca in acvariul meu.. si cand colo, am despartit-o.. si acum sunt 2 si sunt chiar foarte frumoase...

Vanzatorul:"aia.. fara fertilizanti si substrat ... nu cred ca va tine..."

lol lol lol

Poate ca am noroc...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

15

Re: Hydrocotyle leucocephala cum o tin in substrat?!

aceeasi problema ca a ta am avut si eu Bogdane! am adunat toate firele la un loc ,le-am prins la baza cu vata perlon facuta fuior si am ingropat "legatura" adanc in substrat. rezultatul a fost uimitor, fara plante plecate prin acvariu si cu o crestere foarte buna.
si exemplul dat de catag este super, insa necesita multa manopera si migala!

16 Editat de bogdivaio (2010-04-27 23:18)

Re: Hydrocotyle leucocephala cum o tin in substrat?!

Paul am spus mai sus ca am facut si eu acelasi lucru..am legat mai multe fire la un loc cu guta si cu o agrafa l-am ancorat cat s-a putut de adanc..dar cum aceasta planta nu face radacina  si cum eu am substrat Manado nu vrea nicicum sa stea acolo...pentru ca nu face radacina partea ce se afla in substrat cu timpul se imoaie si planta se rupe de la nivelul substratului(cel putin asta am observat pana acum,am ramas cu cozile alea in pamant big_smile )..deci urmeaza sa o scot toata si sa o impletesc pe langa o bucata de lem(eu m-am gandit la o creanga mai incarligata de la o salcie ondulata ca si asa am de unde alge si sunt destul de deosebite)..o sa fac un par de fasole verde lol:lol::lol:

17

Re: Hydrocotyle leucocephala cum o tin in substrat?!

Eu am legat-o de o piatra mai mica, care am ingropat-o in substrat. Iar ca sa stea locului, am mai legat-o de la jumatate de incalzitor.

http://img268.imageshack.us/img268/8757/dscn1966copy.jpg

18

Re: Hydrocotyle leucocephala cum o tin in substrat?!

wow cat de bine arata ..! eu m-am saturat de ea, nu o mai suport. in substrat cand am tinut-o a putrezit si tot la suprafata a ajuns. am legat-o de lemn, partea de jos era maro si murea, numai ce era la suprafata era verde si frumos.

acum am luat snopul, l-am legat cu guta de un ghivecel mic care l-am ascuns in spatele lemnului si acum e luunga. dar partea de jos este urata, frunze parca batute, ce este la suprafata arata verde. problema e ca se tot desprinde, o data la saptamana  o leg iara si asa iara si iara...
si numai ce sta la suprafata arata bine si verde, da frunze si se extinde in draci, are niste radacini aeriene de zici ca sunt mustati, nu vezi frunzele de ele. dar e urata. ii merfe foarte prost si nu stiu de ce.

Ma uit la a ta Avatar, doamne cat e de frumoasa... ce ii faci??

ca totusi sa raspund... am incercat multe tehnici de prindere ca si tine bogdivaio,  nici una nu a mers, planta vrea sa pluteasca si atat. oricum as prinde-o, putrezeste in zona respectiva si se intoarce la plutit. pun o poza sa vedeti cat de rau ii merge.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

19

Re: Hydrocotyle leucocephala cum o tin in substrat?!

Nu ii fac nimic, doar o tund cand e cazul, la 2-3 zile.

20

Re: Hydrocotyle leucocephala cum o tin in substrat?!

Bogdane, fa curat la mesaje !!!!! sa-ti dau un pm