1

Subiect: java moss

am prins cu o plasa java moss pe o buturuga, am zis ca e mai sigur asa decat sa o infasor cu guta. dar ma gandesc sa o scot dupa ce se prinde mossul. Ce imi recomandati? sa o las sa o imbrace ( va dura muult si bine partea aceasta) sau sa scot plasa dupa prindere?
cam in cat timp se prinde mossul pe buturuga? c2-3 saptamani este ok sau mai mult?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

2

Re: java moss

acum depinde de modul de crestere. daca fertilizezi intr-un fel ( substrat, coloana de apa etc) cresterea va fi mai rapida si prinderea la fel. acum in mod normal in 2-3 saptamani ar trebui sa se prinda de buturuga si totodata sa si creasca. ai grija cand o sa scoti plasa sa o tai usor fara sa tragi de ea. daca este nevoie faci 3-6 taieturi pana o scoti toata.

3 Editat de allexya (2010-04-29 23:53)

Re: java moss

substrat am.. nu stiu cum afecteaza planta de pe buturuga dar na. un JBl ProFlora. in apa fertilizez cu PPSPro, Easy Carbo si Ferropol. a crescut foarte mult in cele 3 saptamani de cand am pus-o, pare ca s-a extins pe buturuga si acolo unde plasa e putin ridicata si vad pe sub ea. uite o poza atunci cand am pus-o si acum dupa 3 saptamani. ma gandeam ca as putea sa scot plasa.
Am si microsorum pe acolo asa ca voi avea multa grija sa nu rup nimic. dar nu as vrea sa o scot si sa inceapa sa pluteasca in apa.
http://i295.photobucket.com/albums/mm140/allexya21/acvariu/etapeintermediare.jpg

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

4

Re: java moss

incearca intr-un colt sa tragi de moss sa vezi daca se tine bine. daca se tine inseamna ca sa prins si poti taia plasa. eventual poti incepe sa tai plasa pe bucatele ca nu cumva sa ai surpriza ca intr-un anume loc nu sa prins.dar la cat fertilizezi si de cat timp este eu cred ca sa prins.
asteapta sa vine si cei mai experimentati.

5

Re: java moss

Dar de ce nu o lasi pur si simplu acolo pana cand o sa o acopere mossul?In plus, eu zic ca e un avantaj deoarece o sa fie si mai bine fixat mossul pe lemn.E o idee buna cea a colegului sece sa o tai pe bucati.Bafta!

6

Re: java moss

nu stiu daca o va acoperi in totalitate, se vede ca este mare si alba. si chiar si asa, pana o va acoperi pe toata sa nu se mai vada cred ca va mai dura cateva luni bune. astept opinii, ma gandeam la partea pur estetica dar daca e mai bine sa las plasa o voi lasa

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

7

Re: java moss

Poti lasa plasa,daca vrei sa grabesti un pic acoperirea ei poti sa apelezi la o croseta si sa scoti capete de moss prin mai multe ochiuri de plasa,asa nu mai trebuie sa astepti luni bune pana umple mossul golul de sub plasa si va iesii in afara ei...

8

Re: java moss

eu zic sa o lasi..
mossul se prinde efectiv de lemn intr-o perioada destul de indelungata, chiar daca el creste in aceea perioada si plasa nu se mai vede.. asta nu inseamna ca s-a si prins..

9 Editat de Baracuda (2010-04-30 10:57)

Re: java moss

Sint de parerea celor care te sfatuiesc sa lasi in pace plasa. Va dura mai multicel pina sa fie acoperita dar vei avea siguranta ca moss-ul nu va fi dislocat de niciun pestisor. Data viitoare, ca sa nu mai fii deranjata de "albul" plasei, foloseste ciorap de dama negru, facut din plasa. Ca barbat lol iti spun ca se gaseste peste tot si are avantajul ca este f. maleabil (respecta forma obiectului pe care este aplicat) si are ochiuri de marimi diferite. In afara de asta se si intinde (extinde) dupa voia ta. De aspectul "sexy" nici nu mai vorbesc, toti pestisorii masculi vor fi atrasi ca de un magnet! lol
P.S. Cu "mici exceptii", sa stii ca am vorbit serios!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: java moss

idee geniala cu ciorapii dar din pacate venita tarziu tongue acum deja plasa e pusa si tre sa astept sad ma apus sa crosetez putin mossul lol pacat, abia asteptam sa scap de ea.. va mai dura

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

11

Re: java moss

allexya A scris:

idee geniala cu ciorapii dar din pacate venita tarziu tongue acum deja plasa e pusa si tre sa astept sad ma apus sa crosetez putin mossul lol pacat, abia asteptam sa scap de ea.. va mai dura

De ce e prea tirziu? S-au desfiintat magazinele de ciorapi? lol Mobilizeaza-te asa cum stiu ca poti si schimba plasa alba cu ciorap!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12 Editat de allexya (2010-04-30 13:08)

Re: java moss

daca scot plasa nu ar fi mai usor sa prind cu guta? sau tot plasa ramane de baza? ca ma duc azi sa imi reinnoiesc stocul de ciorapei lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

13

Re: java moss

Merge si cu guta smile)

14 Editat de Baracuda (2010-04-30 17:22)

Re: java moss

narcis.b A scris:

Merge si cu guta smile)

1. Merge la fel de bine si cu "guta" (cum ti-a spus si narcis)
2. Nu se spune "ciorapei" ci "ciorapiori" lol
3. Ultima ora: exista si ciorapi de plasa, de culoare verde! Am vazut chiar azi pe strada, ii purta... cineva. Atita am privit (la ciorapiori), ca m-am impiedicat de o bordura lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15

Re: java moss

bradraqua A scris:
narcis.b A scris:

Merge si cu guta smile)

1. Merge la fel de bine si cu "guta" (cum ti-a spus si narcis)
2. Nu se spune "ciorapei" ci "ciorapiori" lol

Incep sa cred ca esti prea priceput in materie de produse de dama lol o marca imi recomanzi sau o marime? lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

16

Re: java moss

allexya A scris:
bradraqua A scris:
narcis.b A scris:

Merge si cu guta smile)

1. Merge la fel de bine si cu "guta" (cum ti-a spus si narcis)
2. Nu se spune "ciorapei" ci "ciorapiori" lol

Incep sa cred ca esti prea priceput in materie de produse de dama lol o marca imi recomanzi sau o marime? lol

Vreau sa vad si eu barbatul normal care nu este preocupat de tot ce este in legatura cu damele... lol Marca nu conteaza, esential este ca dama sa arate bine impreuna cu produsul. Marimea: sint adeptul echilibrului: nici prea-prea, nici foarte-foarte lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: java moss

de lycra-normala  sa fie sunt cei mai rezistenti big_smile

18

Re: java moss

sece4u20 A scris:

de lycra-normala  sa fie sunt cei mai rezistenti big_smile

Ma gindesc ca ai dreptate, moss-ul are ceva forta cind iese prin gaurile ciorapului. Cu cit este mai rezistent, cu atit mai bine (ciorapul) lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19

Re: java moss

lol moss-ul asta e o bestie, un adevarat pradator lol intrebare de baraj: cati deni sa aiba ciorapii? lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

20

Re: java moss

allexya A scris:

lol moss-ul asta e o bestie, un adevarat pradator lol intrebare de baraj: cati deni sa aiba ciorapii? lol

Cam citi au ciorapii purtati de femeile cu par pe picioare, este aceeasi situatie lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!