1

Subiect: CO2

Buna ziua, cine ma poate ajuta cu un sfat ptr CO2, stiu ca se foloseste ptr plante..sa creasca mai bine, in rest..cum se foloseste, cum se poate face, nu stiu...daca ma puteti ajuta.



PS: mentionez ca am un acvariu de 25x25x40 (lxHxL) si vreau sa il umplu de plante:P
Am in el 10fire de egeria, 2 fire cabomba, si vreo 3-4 pui de valisneria...
Folosesc neoane normale....daca puteti sa imi recomandati niste neoane ptr acvariu, eu am 2x8w


Va multumesc..

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

2

Re: CO2

CO2 il faci cu ajutorul unei "bombe" cu gelatina sau zahar (nu intru in amanunte, sunt destule explicatii pe forum). Iar pentru iluminare poti filosi becuri economice cu codul 865 (vezi philips sau osram) sau tuburi de 8 sau 6W de la osram cu codul de culoare 865.

3

Re: CO2

poza cu acvariu

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

4

Re: CO2

Nu stiu ce iti trebuie co2 la plantele acelea si mai ales ca nu ai puse la punct lumina si fertilizarea si substratul si poate nici cilcarea. Iar de decor eu unul nu ma leg desi ar fi multe de spus (fiecare face cum vrea cu acvariul sau).

5 Editat de Baracuda (2010-04-30 12:06)

Re: CO2

catag A scris:

Nu stiu ce iti trebuie co2 la plantele acelea si mai ales ca nu ai puse la punct lumina si fertilizarea si substratul si poate nici cilcarea. Iar de decor eu unul nu ma leg desi ar fi multe de spus (fiecare face cum vrea cu acvariul sau).

Catag, esti un delicat! Sa inteleg ca nu-ti place epava? Imi permit sa spun in numele meu: nu-si are locul intr-un acvariu (la fel de delicat, dar nu prea...)!!! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6

Re: CO2

am inteles...deci epava sa o elimin din acvariu, ca substrat am nisip fin..si nimik mai mult...ca lumina..tocmai ce mi-am cumparat osram 2x8w smile

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

7

Re: CO2

me_gaton A scris:

am inteles...deci epava sa o elimin din acvariu, ca substrat am nisip fin..si nimik mai mult...ca lumina..tocmai ce mi-am cumparat osram 2x8w smile

Nu stiu ce aspiratii ai in legatura cu plantele. In situatia prezenta, chiar si pentru plantele existente, ar fi indicat un substrat fertilizant. Spun asta pentru ca un sistem CO2 este mai greu accesibil si nu indispensabil deocamdata.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: CO2

Si ca o completare la postul lui bradraqua ,odata cu CO2-ul pus in sistem plantele vor incepe sa consume mai bine si mai mult din nutrienti,iar daca acestia nu-s sau nu prea se creaza dezechilibru,adica alge de mai mare dragul! smile

9 Editat de aqua (2010-04-30 18:11)

Re: CO2

pentru un acvariu frumos si plantat,eu zic sa elimini ornamentele astea nenaturale si sa gasesti un loc pentru fiecare planta.....mie sincer mi se pare cam dezordine
sa sti ca egeria trebuie tinuta cu mai multe fire la un loc...practic un buchet

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

10

Re: CO2

americanii folosesc niste dispozitive pentru ridicarea epavelor din adancuri cu baloane umflate cu CO2. merita sa incerci sa vezi daca yankeii au dreptate sau nu! lol

11 Editat de aqua (2010-04-30 20:19)

Re: CO2

pelly67 A scris:

americanii folosesc niste dispozitive pentru ridicarea epavelor din adancuri cu baloane umflate cu CO2. merita sa incerci sa vezi daca yankeii au dreptate sau nu! lol

nu pelly....tu nu te uiti la mythbusters?ridica barcile scufundate cu 10000 de mingi de golf lol

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

12

Re: CO2

aqua A scris:
pelly67 A scris:

americanii folosesc niste dispozitive pentru ridicarea epavelor din adancuri cu baloane umflate cu CO2. merita sa incerci sa vezi daca yankeii au dreptate sau nu! lol

nu pelly....tu nu te uiti la mythbusters?ridica barcile scufundate cu 10000 de mingi de golf lol

am vazut si asta dar vroiam sa fiu in ton cu problema.

13

Re: CO2

Mingiile de golf au flotabilitate ca pietrele de moara. Mingi de ping-pong se pot folosi.;)

On Topic. Epava poti sa o muti mai intr-un colt si sa pui multe plante in jurul ei ca sa nu se mai vada asa de mult din ea. Daca nu vrei sa o scoti. Iar in legatura cu CO2, chiar si la plantele care le ai este suficient ce se dizolva din atmosfera in apa. Pentru cei care nu stiati, prin miscarile apei se egalizeaza nivele de gaze dintre atmosfera si apa. De unde si CO2-ukl poate sa ajunga din atmosfera in apa. Putin, dar suficient.

14

Re: CO2

scifficus A scris:

Mingiile de golf au flotabilitate ca pietrele de moara. Mingi de ping-pong se pot folosi.;) On Topic. Epava poti sa o muti mai intr-un colt si sa pui multe plante in jurul ei ca sa nu se mai vada asa de mult din ea. Daca nu vrei sa o scoti. Iar in legatura cu CO2, chiar si la plantele care le ai este suficient ce se dizolva din atmosfera in apa. Pentru cei care nu stiati, prin miscarile apei se egalizeaza nivele de gaze dintre atmosfera si apa. De unde si CO2-ukl poate sa ajunga din atmosfera in apa. Putin, dar suficient.

A gresit si el, a vrut mai mult ca sigur sa zica de ping pong. Rationamentul cu schimbul de gaze este perfect adevarat, insa intr-un acvariu aportul de CO2 venit din aerul de sub capac este infim raportat la nevoile plantelor, chiar si pentru cele prezentate in poza .

15 Editat de aqua (2010-04-30 23:21)

Re: CO2

Mai usor...nu ai nevoie de co2 pentru plantele pe care le ai acolo...poate pentru cabomba ca e ceva mai greu de ingrijit...in rest ...

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

16 Editat de narcis.b (2010-05-01 00:51)

Re: CO2

@ mega_ton ,pentru ca tot nu strici mare lucru,ar fi bine sa scoti nisipul si sa pui substrat fertilizant,jbl aqabasis ar fi o solutie destul de ieftina,adauga apoi 4 cm de nisip cu granulatie 2-3mm si plantele iti vor fi recunoascatoare,seteaza in felul asta bazinul si vorbim mai apoi si de CO2,ok?
Si da,renunta la corabia aceea,te rog din suflet!

17

Re: CO2

Am inteles, multumesc ptr sfaturi, iar in legatua cu "ridicatul" epavei. osa fac un filmuletz...cu mingii de ping-pong:p

Multumesc inca odata...

da...tare cu mega_ton tongue

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

Re: CO2

cum sunt sisitemel de jbl?

Acvariu : cca 90 l net. 80/30/45, open top
Iluminare: Lampa suspendata Hagen GLO T5 2*24 W  JBL 1 Ultra nature+ 1 Ultra Tropic
Substart : Aquabasis JBL + Cuart deasupra.(2-3mm)
Fertilizare: Feropol + Feropol 24+ Easy Carbo
Filtrare: Filtru INERN Hagen cu 3 medii de filtrare( Burete grosier/ polypad/ bile ceramice)
Plante: Microsorum pteropus, Riccia, Bacopa, Ludwigia Peruansis, Pogostemon Helferi, Rotola rotundifolia, limnophilia aromatica, ludwigia palustris red, Cryptocoryne. Eleocharis acicularis.
CO2 iN CURAND

19

Re: CO2

viaregio13 A scris:

cum sunt sisitemel de jbl?

Care din ele? smile

Re: CO2

jbl u 401

Acvariu : cca 90 l net. 80/30/45, open top
Iluminare: Lampa suspendata Hagen GLO T5 2*24 W  JBL 1 Ultra nature+ 1 Ultra Tropic
Substart : Aquabasis JBL + Cuart deasupra.(2-3mm)
Fertilizare: Feropol + Feropol 24+ Easy Carbo
Filtrare: Filtru INERN Hagen cu 3 medii de filtrare( Burete grosier/ polypad/ bile ceramice)
Plante: Microsorum pteropus, Riccia, Bacopa, Ludwigia Peruansis, Pogostemon Helferi, Rotola rotundifolia, limnophilia aromatica, ludwigia palustris red, Cryptocoryne. Eleocharis acicularis.
CO2 iN CURAND