1

Subiect: inmultire Aponogeton madagascariensis

Stie cineva cum se face inmultirea acestei plante? Am o astfel de planta si mi se pare fascinanta dar avand in vedere faptul ca pretul e exagerat, nu am luat decat un exemplar pe care sper sa il inmultesc. Pe net am gasit ca inmultirea se face prin taierea bulbului insa nu prea stiu exact cum si nici nu as vrea sa o distrug. ceva idei?

2

Re: inmultire Aponogeton madagascariensis

eu stiam ca dupa ce face flori trebuie polenizata si astfel se poate inmulti, dar este destul de dificil. am citit de cineva care a polenizat-o cu andreaua.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

3

Re: inmultire Aponogeton madagascariensis

caramela A scris:

Stie cineva cum se face inmultirea acestei plante? Am o astfel de planta si mi se pare fascinanta dar avand in vedere faptul ca pretul e exagerat, nu am luat decat un exemplar pe care sper sa il inmultesc. Pe net am gasit ca inmultirea se face prin taierea bulbului insa nu prea stiu exact cum si nici nu as vrea sa o distrug. ceva idei?

"Taierea bulbului"? Cum, de unde, cind, cit? Astea sunt intrebarile mele referitoare la solutia de pe net. Daca imi raspunzi la aceste intrebari (nu ma trimite la sursa), iti spun eu cum inmultesti planta asta. Oricum ar fi f. bine daca ai pune o poza, sa pot vedea stadiul de dezvoltare.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4

Re: inmultire Aponogeton madagascariensis

Pai habar nu am cum se taie bulbul. De asta am intrebat pt ca nu vreau sa o distrug. Planta inca e micutza, are doar 4 frunzulite. Nu vreau sa o inmultesc acum pt ca sunt constienta ca e prea mica. Vreau sa fiu pregatita insa. Asta in cazul in care rezista pt ca am inteles ca e posibil sa moara daca nu are destui nutrienti. O sa incerc sa pun si o poza.

5

Re: inmultire Aponogeton madagascariensis

caramela A scris:

Pai habar nu am cum se taie bulbul. De asta am intrebat pt ca nu vreau sa o distrug. Planta inca e micutza, are doar 4 frunzulite. Nu vreau sa o inmultesc acum pt ca sunt constienta ca e prea mica. Vreau sa fiu pregatita insa. Asta in cazul in care rezista pt ca am inteles ca e posibil sa moara daca nu are destui nutrienti. O sa incerc sa pun si o poza.

Mai vorbim cind planta va avea cel putin 10 frunze bine dezvoltate...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6

Re: inmultire Aponogeton madagascariensis

10 frunze?!?!:lol: Radule tu probabil vei sarbatori nunta de diamant si colega/u caramela va fi membru diamant super mega vip lol:lol::lol:

7

Re: inmultire Aponogeton madagascariensis

pelly67 A scris:

10 frunze?!?!:lol: Radule tu probabil vei sarbatori nunta de diamant si colega/u caramela va fi membru diamant super mega vip lol:lol::lol:

....nu stiu ce sa spun in legatura cu asta. Eu o am cam de o luna si cand am luat-o nu avea decat 3 frunze. Nici nu am vazut cand a aparut a patra frunzulita dar acum e la fel de mare ca si celelalte. Deci ritmul de crestere nu mi se pare chiar asa de lent. Probabil ca daca va avea conditii, pana in  toamna  ajunge la maturitate.

8 Editat de Baracuda (2010-05-04 19:02)

Re: inmultire Aponogeton madagascariensis

pelly67 A scris:

10 frunze?!?!:lol: Radule tu probabil vei sarbatori nunta de diamant si colega/u caramela va fi membru diamant super mega vip lol:lol::lol:

Ramine intre noi: numai in stadiul acela de dezvoltare se poate inmulti cu ceva sanse de izbinda. Daca nu va ajunge la 10 frunze, nici nu merita sa fie inmultita, planta exista numai, nu se simte bine. Iti aduci aminte de postul meu cu Aponogeton inflorit, saracul are si acum 30-40 frunze de aproape 1 m lungime. Mi-au murit laudatorii... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9

Re: inmultire Aponogeton madagascariensis

Bun, atunci o sa revin cand planta o sa ajunga cat de cat la dimensiunile dorite.
Multam de sfaturi.

10

Re: inmultire Aponogeton madagascariensis

bradraqua A scris:
pelly67 A scris:

10 frunze?!?!:lol: Radule tu probabil vei sarbatori nunta de diamant si colega/u caramela va fi membru diamant super mega vip lol:lol::lol:

Ramine intre noi: numai in stadiul acela de dezvoltare se poate inmulti cu ceva sanse de izbinda. Daca nu va ajunge la 10 frunze, nici nu merita sa fie inmultita, planta exista numai, nu se simte bine. Iti aduci aminte de postul meu cu Aponogeton inflorit, saracul are si acum 30-40 frunze de aproape 1 m lungime. Mi-au murit laudatorii... lol

Radule zi-mi cand vrei sa te laud si bag o tura pentru tine!

11

Re: inmultire Aponogeton madagascariensis

pelly67 A scris:
bradraqua A scris:
pelly67 A scris:

10 frunze?!?!:lol: Radule tu probabil vei sarbatori nunta de diamant si colega/u caramela va fi membru diamant super mega vip lol:lol::lol:

Ramine intre noi: numai in stadiul acela de dezvoltare se poate inmulti cu ceva sanse de izbinda. Daca nu va ajunge la 10 frunze, nici nu merita sa fie inmultita, planta exista numai, nu se simte bine. Iti aduci aminte de postul meu cu Aponogeton inflorit, saracul are si acum 30-40 frunze de aproape 1 m lungime. Mi-au murit laudatorii... lol

Radule zi-mi cand vrei sa te laud si bag o tura pentru tine!

Ar fi periculos... nu tii minte ce a spus Bogdan despre noi doi? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: inmultire Aponogeton madagascariensis

bradraqua A scris:
pelly67 A scris:
bradraqua A scris:

Ramine intre noi: numai in stadiul acela de dezvoltare se poate inmulti cu ceva sanse de izbinda. Daca nu va ajunge la 10 frunze, nici nu merita sa fie inmultita, planta exista numai, nu se simte bine. Iti aduci aminte de postul meu cu Aponogeton inflorit, saracul are si acum 30-40 frunze de aproape 1 m lungime. Mi-au murit laudatorii... lol

Radule zi-mi cand vrei sa te laud si bag o tura pentru tine!

Ar fi periculos... nu tii minte ce a spus Bogdan despre noi doi? lol

era doar gelos!....ce s-ar mai baga si el! smile

13

Re: inmultire Aponogeton madagascariensis

pelly67 A scris:
bradraqua A scris:
pelly67 A scris:

Radule zi-mi cand vrei sa te laud si bag o tura pentru tine!

Ar fi periculos... nu tii minte ce a spus Bogdan despre noi doi? lol

era doar gelos!....ce s-ar mai baga si el! smile

De dragul caramelei, despre care cred ca este o "dulce", asa cum sugereaza numele, si nu vreau sa-i "poluez" topicul, nu-ti raspund, o voi face cu mare placere cind, in sfirsit ne vom intilni face to face lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14

Re: inmultire Aponogeton madagascariensis

Caramela, mai ai nevoie de cel putin inca o planta ca sa poti sa o inmultesti.

15

Re: inmultire Aponogeton madagascariensis

Mi-a mai spus cineva asta asa ca voi mai lua 2-3 exemplare. Daca am noroc poate se inmulteste singura prin seminte.