1 Editat de seby22 (2010-05-02 14:07)

Subiect: Buna

Ma numesc Sebi, am 22 de ani,din Bacau, momentan student in iasi nou pe acest forum. De cand eram mic am tot avut contact cu acvariile, cu pauze (mai mureau pestii etc etc) am avut un acvariu micut de 20 L...acum m-am reapucat mai serios, am gasit la o cunostinta un acvariu de 90L cu tot cu pesti, filtre , petris, incalzitor neon la un pret f bun..asa ca l-am luat. Am aproximativ 25 de mesti...sanitari, xipho, carasi si un scalar...urmeaza sa mai cumpar cativa si sa pun ceva plante naturale. In concluzie orice sfat este binevenit
http://www.youtube.com/watch?v=g5zk7q_Ncd8  inca nu pusesesm toata apa....

2

Re: Buna

salut si bine ai venit. ai grija la aceea combinatie de pesti de acolo. carasi au nevoie de temperaturi ceva mai mici fata de scalari si xifo. vezi compatibilitatea pestilor si hotarastete cu ce ramai.
acel furtun zgaraie ochii. incearca sa pui piatra pe unde iese aerul in spate si totodata mascheaza furtunul. acele pietre sunt testate cu otet sa nu fie calcaroase?? ( pe un colt al unei pietre torni un pic de otet, daca sfaraie si face bule mici este calcaroasa si trebuie scoase imediat afara din apa.
in pietris era ceva albastru,pietricele bile de sticla, nu stiu ca nu se vede,iti recomand sa le scoti.
si mai revin

3

Re: Buna

Asa am luat acvariul. Mai am mult de munca la el..in primul rand plante si lumina, deoarece acum din ce am observat are 2 tuburi obisnuite. Ca idee am aflat astazi ca sora mea se muta si in apart respectiv este un acvariu de aprox 4 metri lungime, pe care va trebui sa il amenajam...deci..astept sfaturi pt acest proiect

4

Re: Buna

pentru acela mare mergi la ''proiecte in lucru '' si acolo te vom ajuta cu totii. totusi mai citeste un pic pe forum ca sa vezi cum merge treaba si sa iti fie mai usor sa ne explici si sa putem sa te facem sa intelegi cum trebuie facut.

5

Re: Buna

Multumesc pt indicatii. O sa ma ocup momentan de al meu si abia apoi de cel mare.

6 Editat de aqua (2010-05-02 15:07)

Re: Buna

sfaturi...da carasi ca iti mananca plantele...schimba pietrisul,chiar daca in mare e natural,ai niste boabe colorate care dau foarte urat acolo...vezi ce faci cu furtunul acela...ascunde-l in spatele plantelor .....Bafta smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

7

Re: Buna

Bine ai venit!:)

Sper ca pana la urma ai completat acvariul cu apa pana sus..

Dupa parerea mea e suprapopulat acvariul...
Din ce am vazut eu acolo erau doi carasei.. hmm.. acel acvariu e potrivit doar pentru cei doi carasei sau alti cativa pestisori...
Un carasel singur are nevoie de circa 50 l de apa, numai pentru el... asa ca pe viitor.. daca tot sunt sanse la inca un acvariu mai mare, poate iei in calcul ori sa ramai cu ei ori sa-i dai surorii tale...

Pana atunci.. numai sanatate si bucurii sa ai!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Buna

o intrebare...acvariul este ciclat ?
si pietrisul ala albastru nu da bine acolo.poti sa-l pastrezi daca vrei doar dadeam si eu cu parerea...

9

Re: Buna

Salut Sebi si bine ai venit!
La o prima vedere ar trebui sa faci niste schimbari. Ai o combinatie de decoruri. In primul rand daca te-ai hotarat la un acvariu pe care sa-l populezi cu vivipari eventual anabantidae s-au characidae ai nevoie de un substrat unicolor de o granulatie 2-3mm (cat bobul de orez) ceva frumos si ieftin poate fi Hobby Bonalit Black s-au Red. In al doi-lea rand iti mai trebuie ceva plane, aici nu pot sa-ti dau sfaturi pentru ca sunt o sumedenie de plante si tine si de ce gasesti pe piata locala in prima faza. Ideal ar fi ceva mai putin pretentios pentru inceput. Pentru fundal un colant albastru inchis ar mai scoate in evidenta tot designul interior. Dupa cum spuneam acele pietre sunt ideale pentru un acvariu amenajat pentru cichlidae, iar daca n-ai de gand un astfel de acvariu le poti schimba pentru o roca vulcanica sau o buturuga de vita netratata. Cat despre aparatura si furtune ideal ar fi sa le pui pe peretele din spate si cumva mascate pentru ca nu se vad prea frumos. Nu stiu ce ai gandit cand ai lasat doar jumatate din acvariu plin cu apa dar normal ar fi sa mai completezi pana mai ai cca. 5-6 cm de a fi plin. In rest ape limpezi si multa bafta!

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

10

Re: Buna

:lol:bazinul ala de 4 m fa-l de ciclide africane este ideal lol

natura un rau necesar smile

11 Editat de Andi66 (2010-05-02 21:58)

Re: Buna

marian75 A scris:

:lol:bazinul ala de 4 m fa-l de ciclide africane este ideal lol

Ce ai vrut sa spui...mie nu mi se pare nimic de ras in toata chestia asta. Daca tie ti se pare ceva amuzant zi-ne si noua sa radem si noi, poate nu ne-am prins...

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

12

Re: Buna

Duapa cum am mai spus cand am facut filmuletul, abia adusesem in casa acvariul...acum este plin. Furtunele au disparut de la vedere. Urmeaza repede niste plante

13

Re: Buna

Asteptam poze....:rolleyes:

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

14

Re: Buna

salut si bine ai venit pe acest forum. si astept sa vad ce ai modificat la el. cu respect

nu profitati de naivitatea incepatorilor pentru ca si voi ati fost ca noi.    http://profile.imageshack.us/user/ignatcostel41/

15

Re: Buna

Bine ai venit! Bun bazinu-l mare spatios,te poti juca cu ce vrei!

16

Re: Buna

buna si bine ai venit intre noi smile mie imi place asa in mare, dar cum au spus si colegii mei, bilele albastre nu-si au locul. si plantele or sa fie papica de carasi, oricum e acvariul micut pentru ei.
am vazut si un scalar foarte frumos. personal imi place si pietrele dar astept sa vad acvariul aranjat tongue

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....