1

Subiect: Buna ziua

Sunt Mihai din Gorj si sunt pasionat de acvaristica smile
nu am nici un acvariu si experienta e aproape nula deki de aceeea mi-am facut cont pe acest forum ..pentru a ne impartasi experiente

Re: Buna ziua

salut si bine ai venit.
presupunand ca vrei un acvariu fara sa dai aceasta informatia, si pentru a putea beneficia de ajutor, dezvolta putin problema. fiind incepator recomand urmatorul topic citit in intregime pentru a evita posibile greseli
http://www.acvariidevis.ro/forum/viewtopic.php?id=2998

3

Re: Buna ziua

Bine ai venit!

4

Re: Buna ziua

ronnyosullivan A scris:

Sunt Mihai din Gorj si sunt pasionat de acvaristica smile
nu am nici un acvariu si experienta e aproape nula deki de aceeea mi-am facut cont pe acest forum ..pentru a ne impartasi experiente

Mihai bine ai venit...despre ce experiente vrei sa ne impartasim?

5

Re: Buna ziua

ce iti dam noi tie si ce ne dai tu noua ? lol
glumeam doar

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

6

Re: Buna ziua

daca zici ca experienta ta e nula,o sa ne inveti despre ciclare cand o sa avem toti acvarii marine lol

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

7

Re: Buna ziua

aqua A scris:

daca zici ca experienta ta e nula,o sa ne inveti despre ciclare cand o sa avem toti acvarii marine lol

acuma de ce ii transformi postarea intr-o carciuma?

Re: Buna ziua

Ce rai sunteti azi lol speriati baiatul lol
Salut Mihai si bine ai venit
iti raspund aici la intrebarile din celalalt topic in care voi face eu maine curatenie tongue
Aparatura : filtru : intern sau pompa de aer cu burete bolborositor (asta e vibratorul in termen vechi)
                            eu recomand filtrul intern.
                  incalzitor: pentru acvariu tau de 40 L merge si unul de 25 W  dar indicat ar fii 1 W/ L (nu 
                                stiu daca se gasesc de 35 W dar nu cred)
                  Lumina:  acvariul acela cumparat, are capac? ce lumina are? (scrie pe el) daca nu are iti
                               recomand sa improvizezi ceva cu un bec economic de 25 W sau cu un neon wink
Plante: NATURALE
Pesti: Vivipari, considerand ca esti incepator.


NU poti sari peste ciclare (precum a spus si aqua)
Recomandare personala; pune mana si citeste bine de tot pe aici ce probleme au avut altii inaintea ta wink, si mai ales nu te supara la glumele colegilor wink  mai radem si noi tongue

Re: Buna ziua

Bine ai venit! cool

10

Re: Buna ziua

Ce peste e asta ?

11

Re: Buna ziua

ronnyosullivan A scris:

Ce peste e asta ?

Este Trichogaster Leeri din familia Anabantidae.

Este un peste pasnic, chiar sfios, foarte sensibil la raniri si destul de dificil de crescut. Are nevoie de o apa cu temperatura de 24-30° C. Mananca orice fel de hrana, chiar si uscata, dar i se va oferi doar hrana mica pentru ca are gura foarte mica. Si la aceasta specie, abdominalele s-au transformat in fire (antene) cu care-si cauta hrana. La fel ca la specia Trichogaster trichopterus, masculul are aripioara dorsala ma lunga si ascutita la capat, in timp ce femela o are mai scurta si rotunjita, fiind si mai umflata in zona abdomenului. Ajung pana la 10 cm, masculii, femelele ramanand mai mici. Culoarea de fond a corpului este de un albastru-violet-argintiu, acoperit cu pete neregulate sidefii, pete care acopera corpul precum si o parte din aripioare. Are o dunga laterala neagra, intrerupta din loc in loc, care merge de la bot pana la radacina cozii.

Au nevoie de acvarii mari, bine plantate, pentru a-i crea locuri de ascuns. Reproducerea ca la specia Trichogaster trichopterus cu care se inrudeste foarte mult. Pentru reproducere are nevoie de acvarii de 30-40 l, cu fundul si geamurile laterale acoperite cu hartie inchisa la culoare. Construieste un cuib mare in care depune cateva sute sau mii de icre (in functie de varsta si marimea pestilor).

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

12 Editat de Lucia (2010-05-04 18:05)

Re: Buna ziua

Bine ai venit!

Imi place tare mult jucatorul de snooker al carui nume l-ai luat...


Scuze!
Nu m-am putut abtine!

On topic: Mult succes! si spor la citit! Sunt foarte multe etape pe care trebuie sa le parcurgi.

Dar, cu un pic de dedicare si vointa vei reusi, cred eu, sa ajungi sa ai un acvariu de vis...
Aici sunt persoane de o calitate deosebita, care te pot ajuta/indruma in a-ti gasi ceea ce doresti...

Numai bine! Mult succes!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

13 Editat de Andi66 (2010-05-04 18:08)

Re: Buna ziua

Trichogaster trichopterus

Scuze m-am luat cu vorba si am uitat esentialul.
Bine ai venit si numai ape limpezi !

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

14

Re: Buna ziua

am revenit !!!
am introdus pietrisul de 2-3 mm cum mi-ati spus...acum vreau sa ma axez pe ornamente

15

Re: Buna ziua

ATATA AI FACUT !!!
DE CAND TI-AM EXPLICAT SI DE CICLARE..TU AI INTRODUS DECAT PIETRISUL...INCREDIBIL FRATE..
oricum...lasa-le incolo de ornamente...acuma ocupa-te de aparatura daca nu ai...

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

16

Re: Buna ziua

mai aqua. nu-l lua asa tare. sunt sigur (sau nu) ca pana acuma omu a studiat cate una alta si s-a hotarat cum si ce sa faca.intradevar lipseste ambitia din dorinta lui de a avea un acvariu dar asta e.

17

Re: Buna ziua

aqua A scris:

ATATA AI FACUT !!!
DE CAND TI-AM EXPLICAT SI DE CICLARE..TU AI INTRODUS DECAT PIETRISUL...INCREDIBIL FRATE..
oricum...lasa-le incolo de ornamente...acuma ocupa-te de aparatura daca nu ai...

tu vorbesti aqua??? iti explica cate 5 persoane ce ai de facut si tu  nimic si pe deasupra tot fac cum vrei tu!!!

asa ca lasa caps lock-ul in pace ca ne suparam.

Re: Buna ziua

Bine ai venit!

19

Re: Buna ziua

Bine ai venit !
Esti pasionat si de snoocer din cate observ smile