1

Subiect: neon osram

stie cineva cum se numeste neonul pentru plante si eventual codul lui sa fac comanda?cineva e dispus sa ma ajute dar am nevoie de detalii...thx

O sa mor tanar.Dar peste foarte,foarte,mult timp...

2

Re: neon osram

Sunt mult prea multe neoane bune pentru plante,asa ca reformuleaza intrbarea si chiar particularizeaza,astfel poate reusim sa te lamurim

3

Re: neon osram

http://www.nevertebrate.ro/Iluminare-Tu … index.html
citeste si apoi comanda! wink

4

Re: neon osram

mii de scuze..neon de la osram.am uitat sa specific.este mai accesibil la pret fta de philips

O sa mor tanar.Dar peste foarte,foarte,mult timp...

5

Re: neon osram

sile A scris:

mii de scuze..neon de la osram.am uitat sa specific.este mai accesibil la pret fta de philips

ai citit?

6

Re: neon osram

mda
cel care ma ajuta mi-a zis ca are o cunostiinta furnizor la osram.pretul ptr un tub este de sub 20 lei.deci...sunt mai multe tipuri de neon ptr acv de mi-a zis de acest pret?

O sa mor tanar.Dar peste foarte,foarte,mult timp...

7

Re: neon osram

poate imi da alt neon de acv,dar eu vroiam ptr plante unul special

O sa mor tanar.Dar peste foarte,foarte,mult timp...

8

Re: neon osram

sigur ca sunt! de aceea te-am indrumat pe acel site sa-ti faci o parere despre ce vrei tu raportat la acvariul tau . wink

9

Re: neon osram

de fapt,intrebarea e alta:osram produce si altfel de neoane speciale pt ptr acv,sau numai ala de e bun ptr plante?

O sa mor tanar.Dar peste foarte,foarte,mult timp...

10

Re: neon osram

osram produce o gama larga de neoane dintre care "ala bun pentru plante" e unu dintre ele.
pana la urma unde vrei sa ajungi ?

11

Re: neon osram

demult,am avut un neon de la juwel,ptr acentuare culorii pestilor.extraordinar de bun.a tinut vre4 ani si ceva,dar sunt mult prea scumpe..ptr bugetul de acum...

O sa mor tanar.Dar peste foarte,foarte,mult timp...

12

Re: neon osram

sile A scris:

de fapt,intrebarea e alta:osram produce si altfel de neoane speciale pt ptr acv,sau numai ala de e bun ptr plante?

osram produce si becuri de lanterna! dar asta este alta poveste....chiar nu vrei sa citesti ce neon iti trebuie?

13

Re: neon osram

bogdan,stiu ca produce mai multe tipuri de neoane,dar ptr acvaristica,produce doar un singur tip de neoane sau mai multe?ce nu pricepi?asta vreau sa stiu.

O sa mor tanar.Dar peste foarte,foarte,mult timp...

14

Re: neon osram

imi trebe codul culorii si nimeni nu da specificatii tehnice,credeam ca stie careva.vad eu.va anunt daca imi iau teapa:)...

O sa mor tanar.Dar peste foarte,foarte,mult timp...

15

Re: neon osram

sile A scris:

demult,am avut un neon de la juwel,ptr acentuare culorii pestilor.extraordinar de bun.a tinut vre4 ani si ceva,dar sunt mult prea scumpe..ptr bugetul de acum...

l-ai tinut 4 ani? nu prea inteleg...l-ai folosit sau il tineai undeva?

16

Re: neon osram

sile A scris:

imi trebe codul culorii si nimeni nu da specificatii tehnice,credeam ca stie careva.vad eu.va anunt daca imi iau teapa:)...

de ce nu citesti informatiile din link?

17

Re: neon osram

la-m folosit zilnic minim 4 ore.cam 9 ore mergea pe zi.sunt f bune si fiabile in timp.

O sa mor tanar.Dar peste foarte,foarte,mult timp...

18

Re: neon osram

sile A scris:

la-m folosit zilnic minim 4 ore.cam 9 ore mergea pe zi.sunt f bune si fiabile in timp.

da sunt foarte fiabile....insa 4 ani.....cred ca daca le scriai la cei de la osram iti trimiteau o lada de neoane cadou!

19

Re: neon osram

nu vad nici un fel de cod al culorii. scrie doar neon t8 fluora iar la informatii nu scrie nimic.in fine...o sa vad cind imi aduce tuburile ce e cu ele,si cum sunt.trebe sa fie scris ceva pe ele si atunci o sa compar cu altcineva care are si osa vad daca sunt tuburile bune sau nu...

O sa mor tanar.Dar peste foarte,foarte,mult timp...

20

Re: neon osram

lol Da Fluora e un tub horticol deci un tub bun pentru plante,probabil 8000-8500K, cu lumenii sta mai prost si un alt punct in minus are o durata de viata scurta dar buna!Amplifica putin culorile cele rosii cu precadere