Subiect: ...pe timp de furtuna ?

da... pe timp de furtuna. atunci cand trebuie sa scoateti aparaturile din priza ca sa nu trazneasca in ele. ce faceti cu incalzitoarele si filtrele ??

2 Editat de pelly67 (2010-05-03 23:21)

Re: ...pe timp de furtuna ?

bogdan666 A scris:

da... pe timp de furtuna. atunci cand trebuie sa scoateti aparaturile din priza ca sa nu trazneasca in ele. ce faceti cu incalzitoarele si filtrele ??

iti iei prelungitor cu protectie si nu mai scoti nimic din priza! sau asiguri acvariul!

3 Editat de polar bear (2010-05-03 23:23)

Re: ...pe timp de furtuna ?

incalzitorul?niciodata nu-l tin in priza.chiar nu stiu cum sa scad temp apei!mereu ramane pe 25 de grade deci la mine nu ar fii o priblema incalzitorul,filtrul......
voi inventa un filtru pe baza de bateriii  lol

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

Re: ...pe timp de furtuna ?

pelly67 A scris:

...sau asiguri acvariul!

asta insemnand ?

5

Re: ...pe timp de furtuna ?

bogdan666 A scris:
pelly67 A scris:

...sau asiguri acvariul!

asta insemnand ?

exista posibilitatea asigurarii bunurilor de valoare. eu de exemplu am asigurate timbrele,CD,betele de pescuit!

Re: ...pe timp de furtuna ?

aaaa.asigurare in sensul asta..acum am inteles.desi nu sunt foarte increzator in prelungitoarele astea cu protectie o sa iau unul. si o sa-l desfac sa vad ce are in el lol

7 Editat de Andi66 (2010-05-03 23:31)

Re: ...pe timp de furtuna ?

pelly67 A scris:
bogdan666 A scris:

da... pe timp de furtuna. atunci cand trebuie sa scoateti aparaturile din priza ca sa nu trazneasca in ele. ce faceti cu incalzitoarele si filtrele ??

iti iei prelungitor cu protectie si nu mai scoti nimic din priza! sau asiguri acvariul!

E cea mai buna solutie, si eu folosesc un prelungitor cu protectie si cred ca nu este prea scump, 25-30lei cu 6 prize. Daca e sa faci o socoteala rapida pagubele ar fi mai mari.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: ...pe timp de furtuna ?

@polar bear daca ai un filtru de 8-10W ia-ti un UPS o sa-l tina ceva vreme..
apropos tu stai la ecuator ?

9

Re: ...pe timp de furtuna ?

bogdan666 A scris:

aaaa.asigurare in sensul asta..acum am inteles.desi nu sunt foarte increzator in prelungitoarele astea cu protectie o sa iau unul. si o sa-l desfac sa vad ce are in el lol

personal le folosesc de ani buni si am trecut cu brio peste zeci de furtuni! nu numai de la pericole naturale cat si de la cele interne, adica socurile fortuite de energie din retea.

10

Re: ...pe timp de furtuna ?

bogdan666 A scris:

@polar bear daca ai un filtru de 8-10W ia-ti un UPS o sa-l tina ceva vreme..
apropos tu stai la ecuator ?

Poate are centrala termica si are 30 de gr. in casa...

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

11

Re: ...pe timp de furtuna ?

Andi66 A scris:
pelly67 A scris:
bogdan666 A scris:

da... pe timp de furtuna. atunci cand trebuie sa scoateti aparaturile din priza ca sa nu trazneasca in ele. ce faceti cu incalzitoarele si filtrele ??

iti iei prelungitor cu protectie si nu mai scoti nimic din priza! sau asiguri acvariul!

E cea mai buna solutie, si eu folosesc un prelungitor cu protectie si cred ca nu este prea scump, 25-30lei cu 6 prize. Daca e sa faci o socoteala rapida pagubele ar fi mai mari.

ar depasi cu mult mie cu o priza ar fi de ajuns ca o sa bag in el prelungitorul care merge la acvarii si la calculator
cu protectie pentru RJ45 nu stiti daca este ca eu am vazut doar pt RJ11 ??

12 Editat de Andi66 (2010-05-03 23:35)

Re: ...pe timp de furtuna ?

bogdan666 A scris:
Andi66 A scris:
pelly67 A scris:

iti iei prelungitor cu protectie si nu mai scoti nimic din priza! sau asiguri acvariul!

E cea mai buna solutie, si eu folosesc un prelungitor cu protectie si cred ca nu este prea scump, 25-30lei cu 6 prize. Daca e sa faci o socoteala rapida pagubele ar fi mai mari.

ar depasi cu mult mie cu o priza ar fi de ajuns ca o sa bag in el prelungitorul care merge la acvarii si la calculator
cu protectie pentru RJ45 nu stiti daca este ca eu am vazut doar pt RJ11 ??

Pai pentru calculator ti-as recomanda un UPS si eu folosesc pe langa priza cu protectie sau ai putea folosi 2 prize.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

13

Re: ...pe timp de furtuna ?

din acestea folosesc wink

14

Re: ...pe timp de furtuna ?

pelly67 A scris:

din acestea folosesc wink

Eu am la fel dar cu 6 prize, sunt foarte bune.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

15

Re: ...pe timp de furtuna ?

Andi66 A scris:
pelly67 A scris:

din acestea folosesc wink

Eu am la fel dar cu 6 prize, sunt foarte bune.

si eu ,poza e de pe net ca cele reale sunt pe dupa mobilier wink

16

Re: ...pe timp de furtuna ?

Si dupa toate astea,ca o completare ar trebui sa vezi daca priza ta ,cea la care conectezi prelungitorul,are si protectie,adica "inpamantarea",dupa care va trebui sa o verifici si pe asta,simplu,achizitonezi un Megohmetru si vezi daca "priza de pamant"are maxim 4 Ohmi ! Enjoi

17 Editat de Andi66 (2010-05-04 17:48)

Re: ...pe timp de furtuna ?

FURTUNA

Erau impreuna in aceeasi casa
Doar ei doi

Era frig... intuneric... era o noapte intunecata ... ploioasa.  Furtuna incepuse dintr-o data
Si de fiecare data cand bubuia tunetul el privea tresaritul  ei
Ea se uita din capatul camerei si-i admira statura puternica
... si
Isi dorea ca el s-o ia in bratele-i puternice
si sa-i daruiasca protectia in fata stihiilor dezlantuite
Deodata, cu o zvacnire s-a aratat ... puterea lui.  Ea a ... suspinat
El s-a repezit la sofaua pe care era ea intinsa.
Nu a ezitat sa o ia in bratele-i puternice
El stia bine ca ceea ce face ii este interzis si se astepta ca ea sa-l respinga.
A fost surprins sa vada ca, dimpotriva, ea s-a ghemuit la pieptul lui.
Furtuna se delantuia, mai puternic afara ...
Amandoi stiau bine ca fac ceva interzis...
Familiile lor n-ar fi inteles niciodata.
Erau atat de preocupati si pierduti in sentimentele contradictorii incat n-au auzit deschiderea usilor...
Au realizat doar declansarea unui blitz ... prea tarziu

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

18

Re: ...pe timp de furtuna ?

Acum, daca a-ti zambit, ii puteti ajuta si pe altii sa faca acelasi lucru...

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

19

Re: ...pe timp de furtuna ?

narcis.b A scris:

Si dupa toate astea,ca o completare ar trebui sa vezi daca priza ta ,cea la care conectezi prelungitorul,are si protectie,adica "inpamantarea",dupa care va trebui sa o verifici si pe asta,simplu,achizitonezi un Megohmetru si vezi daca "priza de pamant"are maxim 4 Ohmi ! Enjoi

mai bine il lasa in priza si dupa ce se va praji de la fulger, va lua unul nou!...e mai simplu asa!