1

Subiect: dozare fertilizanti

astazi m-am hotarat sa imi fac bomba de CO2. din cate am inteles, CO2 va duce la asimilarea substrantelor fertilizante mai bine, mai repede, mai mult. dozarea zilnica a fertilizantilor ar trebui sa creasca o data cu adaugarea bombei?
mom acv 63l: 1.5 ml PPS Pro, 1.5 ml EasyCarbo, 2 picaturi Ferropol 24; saptamanal 10ml Ferropol, 2 pastile Ferrotabs.
Ar trebui sa modific ceva? daca va ajuta pun si poze cu acvariul.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

2

Re: dozare fertilizanti

zimi cati litri are acvariul ?? si cat de plantat este ?

3

Re: dozare fertilizanti

uite o poza. are 63l brut.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

4

Re: dozare fertilizanti

mi se pare 2 picaturi de ferropol 24,  cam mult pt 63 de litri , eu pun doar o picatura. si cred ca sunt in plus cele 2 pastile de ferootabs. stai sa vina cineva mai cu experienta sa vedem ce zice el.

5

Re: dozare fertilizanti

la ferrotabs spune pe prospect o pastila la 25l. ferropol 24 spune ca in cazul plantelor cu crestere rapida se pot pune si 2 si eu am vallisneria multa, plus ca am observat o moleseala a plantelor care a disparut dupa aditia unei picaturi suplimentare.
mersi mult sece4u, asteptam pareri

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

6

Re: dozare fertilizanti

si eu am valisneria si creste ca porumbul si numai pui imi scoate,plus ca este gigantea smile) insa ma limitez la o picatura ca tot la 7 zile trebuie sa tund si nu prea imi place sa imi bag mana prin el. big_smile

7 Editat de pelly67 (2010-05-04 13:37)

Re: dozare fertilizanti

JBL Ferropol 24 este concentrat,de aceea se recomanda administrarea a 1-2 picaturi/50 l .alaturi de bomba de CO2
JBL Ferropol este recomandat sa se foloseasca la schimburile de apa (10 ml / 40 L) sau saptamanal 10 ml / 80 L . Daca vrei sa inlocuiesti JBL Ferropol 24 cu JBL Ferropol poti sa faci un calcul la cat ai nevoie tu saptamanal si imparti la 7

8 Editat de allexya (2010-05-04 13:39)

Re: dozare fertilizanti

nu vreau sa inlocuiesc nimic, pastrez schema de fertilizare prezentata la primul post. doar ca voiam sa stiu daca valorile zilnice/saptamanale trebuie modificare dupa aditia de Co2.

ferropol adaug saptamanal la schimbul de apa 10ml.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

9

Re: dozare fertilizanti

sece4u20 A scris:

si eu am valisneria si creste ca porumbul si numai pui imi scoate,plus ca este gigantea smile) insa ma limitez la o picatura ca tot la 7 zile trebuie sa tund si nu prea imi place sa imi bag mana prin el. big_smile

a mea era exact la fel inainte de noul setup, acum e si pusa in spate, adevarat, dar nu mai creste sad nu cred ca are suficienta lumina. sper dupa neonul nou sa isi revina si ea

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

10

Re: dozare fertilizanti

allexya A scris:

nu vreau sa inlocuiesc nimic, pastrez schema de fertilizare prezentata la primul post. doar ca voiam sa stiu daca valorile zilnice/saptamanale trebuie modificare dupa aditia de Co2.

ti-am mai dat o solutie alternativa, nu este obligatoriu inlocuirea! CO2 ajuta, nu trebuie marite cantitatile de fertilizanti

11

Re: dozare fertilizanti

grozav, ma gandeam sa nu creasca nevoia de macro sau micro, dar daca ramane la fel, este perfect. mersi mult

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

12

Re: dozare fertilizanti

allexya A scris:
sece4u20 A scris:

si eu am valisneria si creste ca porumbul si numai pui imi scoate,plus ca este gigantea smile) insa ma limitez la o picatura ca tot la 7 zile trebuie sa tund si nu prea imi place sa imi bag mana prin el. big_smile

a mea era exact la fel inainte de noul setup, acum e si pusa in spate, adevarat, dar nu mai creste sad nu cred ca are suficienta lumina. sper dupa neonul nou sa isi revina si ea

fara lumina se va topi! atunci cand vei vrea sa o muti s-ar putea sa nu mai ai ce.

13

Re: dozare fertilizanti

Daca vrei sa inlocuiesti JBL Ferropol 24 cu JBL Ferropol poti sa faci un calcul la cat ai nevoie tu saptamanal si imparti la 7

Gresit!..nu se pot inlocui una pe alta,adica Ferropol cu Ferropol 24...folosind impreuna produsele vei avea rezultatetele dorite.ele se completeaza una pe alta deci in nici un caz nu se substituie una alteia

"JBL Ferropol este optimizat special pentru a oferi plantelor acvatice toti nutrientii esentiali. Pentru ca multe microelemente vitale nu sunt adaugate la fertilizantii pe termen lung, din cauza instabilitatii lor crescute, a fost creat Ferropol 24, un fertilizant special, care, adaugat zilnic, permite crestearea sanatoasa a plantelor. Folosit impreuna cu fertilizantii de baza, JBL Ferropol si JBL AquaBasis plus, plantele de acvariu vor primi o doza optima de nutrienti minerali si microelemente. Se recomanda aditia de CO2.."

14

Re: dozare fertilizanti

pelly67 A scris:
allexya A scris:
sece4u20 A scris:

si eu am valisneria si creste ca porumbul si numai pui imi scoate,plus ca este gigantea smile) insa ma limitez la o picatura ca tot la 7 zile trebuie sa tund si nu prea imi place sa imi bag mana prin el. big_smile

a mea era exact la fel inainte de noul setup, acum e si pusa in spate, adevarat, dar nu mai creste sad nu cred ca are suficienta lumina. sper dupa neonul nou sa isi revina si ea

fara lumina se va topi! atunci cand vei vrea sa o muti s-ar putea sa nu mai ai ce.

atunci nu stiu ce sa ii fac, in fata nu o aduc pentru ca e mare si creste ca nebuna. in spate nu ii convine.. ori o dau ori asteapta neonul aditional.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

15

Re: dozare fertilizanti

ferropol adaug saptamanal la schimbul de apa 10ml.

Gresit!...dozajul este direct proportional cu cantitatea de apa inlocuita!,astfel se va pune dozajul standard la inceputul fertilizarii cu acest produs,respectiv 10ml pentru 40l de apa(in cazul tau daca zici cai ai 63 de litri de apa bagi 15ml de solutie) si apoi la fiecare sfarsit de spatamna cand se face schimbul de apa se adauga acel raport(cantitatea de apa inlocuita/solutie)...sa zicem in cazul tau schimbi spatamanal 20 de litri de apa,deci aduagi dupa schimbul facut 5ml de solutie..daca pui mai mult risti sa dai in alge!

16

Re: dozare fertilizanti

exact, 20l saptamanal. deci de acum inainte doar 5ml saptamanal, ca inceputul fertilizarii cu ferropol a fost acum ceva timp.
pana acum inseamna ca am fost norocoasa ca nu am facut alge

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

17 Editat de bogdivaio (2010-05-04 13:57)

Re: dozare fertilizanti

doza de 2 picaturi de Ferropol 24 este buna..la plantele care le ai tu in acvariu ai si un consum mai mare

1.5 ml EasyCarbo

poti mari dozajul la 2 ml pe zi linistita,chiar iti recomand

18

Re: dozare fertilizanti

eu valisneria  am pus-o pe laterale. am inceput din coltul din spate si sa intins pe laterale pana in fata. acum ce mai scoate pui o sa donez .:D
http://s3.postimage.org/sn1kS.jpg

19

Re: dozare fertilizanti

valisneria stagneaza in crestere atunci cand este prea deasa,prea des plantata...la mine in acvariu asta am si vrut,am plantat-o des si cu lastarii ce i-au mai dat fiecare planta s-a facut cam de o mica padurice lol si nu a crescut mai mult de 15-20 cm inaltime,perfect pentru inaltimea acvariului meu de 34 cm din care scadem 4 cm fara apa,5-7 cm substratul deci raman cu vreo 23-24 cm inaltime cu apa big_smile

20

Re: dozare fertilizanti

este deasa, am vreo 3 perdele lungi .. si am schimbat putin cam des locurile, adevarat. se vede in poza in coltul din stanga al nostru, in spate de tot stuful de vallisneria. este micuta ca inaltime, mai are si frunze care se lungesc in tot acvariul, dar per total sta la aceasta inaltime. dar nu are lumina deloc acolo, nu stiu cum se face ca ala e coltul intunecat.
bogdivario, chiar e perfect, nu te mai chinui cu cositul la 2-3 zile. tongue

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....