41

Re: papagal bolnav

eu zic ca este un semn bun ca sapa..
foloseste sera aquatan..
eu in locul tau as face schimburile de apa asa.. 20l de la robinet, 30l veche..

pai hai sa vedem.. e700 are debit real cam 500 cea ce inseamna de 2 ori si jumatate volumul acvariului intr-o ora.. mult prea putin..
eu as merge pe e1500 clar..
stiu ca este mai scump.. dar la asa acvariu nimic nu este ieftin..

42

Re: papagal bolnav

da asa e.. nimic nu e ieftin smile

totusi aquatan`ul se poate pune direct in apa de la robinet si dupa aceea direct in acvariu sau se pune in apa invechita si dupaia in acvariu ?

o sa ma uit la e1500 sa vad ce gasesc. ms de info.

43

Re: papagal bolnav

Aquatan-ul eu il pun in recipientul cu care pun apa de la robinet, inainte de a varsa apa in acvariu.
Ideea e ca trebuie sa apuce sa neutralizeze clorul si celelate chestii nedorite din apa inainte de a o pune in acvariu.
Eu folosesc bidon de apa de 5 l.
La Sera Aquatan, exista si beneficiul ca daca ai pus in plus cativa mililitri nu se intampla nimic rau.

De siguranta pun si in apa invechita cativa stropi smile

Pune cu incredere;)
E un produs foarte bun, si vei vedea ca apa se mentine cristal, o peroada mai lunga de timp si pestii se vor bucura de un mediu mult mai sanatos si propice pentru ei. smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

44

Re: papagal bolnav

A propos! Este un subiect "care filtru este mai bun?"sau ceva de genu, mai poti sa te inspiri de acolo. smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

45

Re: papagal bolnav

ok multumesc de lamuriri acum am venit de la petshop si nu aveau sera doar de la tetra dar o sa mai caut, ma duc sa fac un test de no3 sa vad ce iese.

46

Re: papagal bolnav

deci daca am facut bine testul no3 este undeva pe la 12.5g/l.

47 Editat de Lucia (2010-05-06 21:52)

Re: papagal bolnav

Daca nu ma insel, nu e foarte grav. Si asta doar pentru ca ai schimbat ieri 30 l de apa.:)

Oricum vor intra mai tarziu, cei care se pricep mai bine decat mine, si iti vor da raspunsul corect 100%.

Tu de unde esti?
Te intreb fiindca nici eu nu gasesc in Oradea produse Sera si le comand de pe internet.

Tetra..hm... ma abtin.
Din ceea ce am testat eu, cam lasa de dorit. Doar hrana Tetra Premium mi s-a parut OK.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

48

Re: papagal bolnav

din ce am citit si eu pe foaia aia de la test nu e grav e prima treapta peste ok. eu sunt din tm dar nu am cautat inca peste tot sera..am fost doar la un petshop langa mine ZooCenter.

Am vazut ca de ieri cand am schimbat 30l au inceput sa dispara petele..acum mai sunt cam 20% din cate erau.

49

Re: papagal bolnav

Atunci, clar au fost intoxicati...

Acum trebuie doar sa faci marea investitie intr-un filtru extern.
Pana atunci, schimburi de apa ti-as recomanda de 2 ori pe saptamana, cate 40 l de apa, dar cu aquatan.

Cand vei da drumul la filtrul extern, vei face doar un singur schimb de apa pe saptamana. de un schimb de apa pe saptamana nu scapa nimeni. smile

A propos de filtru extern, eu la acvariul meu de 250 l am Jbl e 1500, si sunt multumita de el.
Pot regla debitul si a venit cu tot ceea ce ii trebuie in pachet. (asta nu inseamna ca altele nu sunt bune) smile

Abia astept sa vad pe ce te-ai decis.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: papagal bolnav

Salut! Am si eu niste pesti papagal 7 bucati pusti intr'un acvariu de 250 litri cu 1 midas si 2 flowerhorn pui .. Si pe ce'i papagl au aparut niste pete negre nustiu ce sa cred o fi de la stress sau in perioada de inmultire . Va rog anutati'ma ca nu vreau sa'i pierd ca imi e foarte drag de ei. Multumesc !