Re: Proiect ciclide

Ciclat este intradevar de mult timp....insa nu reusesc sa gasesc ceea ce imi doresc pt popularea lui...:(

Adica:
Pseudotropheus elongatus mpanga
Maylandia membe deep
Maylandia Callainos
Labidochromis Caeruleus
Pseudotropheus Acei

Voi avea doar 2 familii (mai mult nu imi permite marimea acvariului), din primii pe care ii gasesc.

Momentan am bagat 3 Kribensis sa se obisnuiasca filtrul cu ceva mai multa mizerie, am bricolat si un "moonlight" care arata excelent...imi place sa privesc acvariul mai mult noaptea decat ziua smile)

Fii natural !

42 Editat de Alexandrovici (2010-06-17 02:48)

Re: Proiect ciclide

Mi-ar placea sa stiu si cum sa mai pun o poza, doua!!! Sau tot in lucru???

Fii natural !

43

Re: Proiect ciclide

Frumos smile
Pietrele alea ciudate de unde le-ai luat? Arata destul de interesant smile

Re: Proiect ciclide

Iasi, Buciu, Releu...Am folosit un ciocan si o dalta pt a le putea sparge.

Fii natural !

45

Re: Proiect ciclide

Si cele din fata?

Re: Proiect ciclide

Pai cele din fata sunt din Bucium iar cele din spate le la barajul Vidraru.
Vrei sa iti faci un decor asemanator? smile

Fii natural !

47 Editat de pelly67 (2010-06-18 22:09)

Re: Proiect ciclide

Deși sunt adeptul total al acvariilor plantate ,tu ai reușit sa faci deosebit cu acvariul tău   :sok  și dacă te vei răzgândi vreodată cred ca poți face ceva de vis cu ceva plante așezate cu gust și câțiva pești gen scalari + un card de neoni sau rasbora-arlechin.  wink

48

Re: Proiect ciclide

Foarte frumos hard scapeul,dar ai atinge apogeul smile daca ai face una din "gramezile" de pietre un pic mai mare,sa nu aibe acelasi nivel  :sok

Re: Proiect ciclide

Chiar am facut lucrul asta azi...Am mers la spart calcaroase cu un amic (ia placut decorul meu) si m-am gandit ca nu ar fi rau sa mai adaug o pietricica doua in partea dreapta, pt ca in partea stanga impreuna cu un anubias sta creanga ce plutea la suprafata.
O sa pun si poze imediat ce se va termina de lucrat la forum.

Fii natural !

Re: Proiect ciclide

Frumusetea unui acvariu cu ciclide consta in faptul ca pestisorii au un comportament mai interesant fata de ceilalti si faptul ca poti redecora oricand,Nu astepti niciodata sa creasca pietrele smile
:noroc

Fii natural !

51

Re: Proiect ciclide

Alexandrovici A scris:

Frumusetea unui acvariu cu ciclide consta in faptul ca pestisorii au un comportament mai interesant fata de ceilalti si faptul ca poti redecora oricand,Nu astepti niciodata sa creasca pietrele smile
:noroc

Asa este, cu pietrele care nu cresc, am priceput aluzia subtila.... însă în cazul plantelor ...acra-i așteptarea dulce-i finalizarea  wink

52

Re: Proiect ciclide

Alexandrovici A scris:

Vrei sa iti faci un decor asemanator? smile

Nu, eu l-am facut deja pe al meu smile
Doar eram curios.

Re: Proiect ciclide

Asa e pelly, foarte dulce e finalizarea dar la un mom dat iti pica fisa ca te-ai saturat de acel decor, vrei sa aranjezi altfel...si atunci sa vezi munca si iar asteptare acra smile

Fii natural !

Re: Proiect ciclide

Riccia in fostul acvariu plantat  big_smile
Imi este cam dor de el... sad

Fii natural !

Re: Proiect ciclide

Imi pare rau ca nu am un aparat foto mai bun sad

Fii natural !

Re: Proiect ciclide

In partea stanga cred ca voi mai pune ceva plantute...

Fii natural !

57

Re: Proiect ciclide

Felicitari!  :sok și fostul și actualul sunt unele dintre cele mai frumoase acvarii văzute pana acum!  :sok

58

Re: Proiect ciclide

Imi place dar ca trebuie sa existe si-un "dar",daca ai scoate lemnul,plantele si ai incerca sa pui alt gen de pietre care sa "dea" mai bine cu decorul ar arata cu mult mai bine

59 Editat de Alexandrovici (2010-06-20 14:45)

Re: Proiect ciclide

Lemnul sunt de acord cu tine ca trebuie scos... nu prea imi place nici mie smile insa plantutele raman acolo, chiar daca stiu ca rup din originalitatea decorului dau o pata de culoare  :noroc

Fii natural !

60

Re: Proiect ciclide

Eu nu pot spune decat Bravo! Sunt fana acvarii de ciclide si al tau este foarte reusit dupa parerea mea. O singura frunza o vad in plus, aia de pe centru care iese dintre pietre pare cam pierduta:). Frumos oricum, numai bine tie si pestisorilor.

Etiamsi omnes, sed non ego.