1

Subiect: ACVARIU NOU

salut cine stie la ce bani ma duce un acvariu de  : lung 100 latime 42 inalt 50  cu intarituri geam de 10 mm sau de 12? ... ) astpt propuneri)    si dak exista cineva care sa stie sa il lipeasca si toate cele.. sau unde sa fac comanda de unul  : ;    cati litri are? smile

MULTUMESC ANTICIPAT

2 Editat de eragon (2009-02-11 09:27)

Re: ACVARIU NOU

Asta inseamna un acvariu de 210 litri.De unde esti ca sa vad daca te pot ajuta cumva.

Ajuta si vei fi ajutat,respecta si vei fi respectat.

Re: ACVARIU NOU

Sticla de 10mm o gasesti pe la 80-90lei/mp cred (nu sunt sigur, dar iti poti face o idee).

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: ACVARIU NOU

Ca sa-ti faci o idee. Acvariul meu este de 180 L, sticla de 10 mm si a costat 700 lei. Sticla + lipit. Am gasit in alta parte cu 100 de lei mai ieftin dar nu dadeau nici un fel de garantie.

5

Re: ACVARIU NOU

ok mc ...incerc sa mi fac unul nou dar nu am gandeam ca ajung la 210l smile udneva la 150-170 era de ajuns .. care ar fi dimensiunile ideale pt asa ceva?

6

Re: ACVARIU NOU

Laurentiu A A scris:

Ca sa-ti faci o idee. Acvariul meu este de 180 L, sticla de 10 mm si a costat 700 lei. Sticla + lipit. Am gasit in alta parte cu 100 de lei mai ieftin dar nu dadeau nici un fel de garantie.

pune-mi si mie o poza cu acvariul tau .. multumesc smile

7 Editat de Laurentiu A (2009-02-11 18:18)

Re: ACVARIU NOU

http://www.acvariidevis.ro/forum/viewtopic.php?id=339

pe la mijlocul paginii, integrat in mobila.

Nu stiu daca tu vrei unul patrat.

8

Re: ACVARIU NOU

Administratorul, adica domnu` Florin iti poate face unu smile

Re: ACVARIU NOU

Depinde cu `dimensiunea ideala`, depinde in primul rand de spatiul disponibil, de pesti, de bani, etc...
Acvariul il construiesti in functie de acesti factori. Acvariu cu dimensiuni echilibrate poate fi si 100x50x50 (adica 250l)

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: ACVARIU NOU

Buna baieti.
Vreau sa imi deschid un magazin de acvaristica si as vrea si eu niste sfaturi in legatura cu rafturile de prezentare sau peretii de acvarii cum vreti sa ii spuneti.
Gandul meu este sa fac niste rafturi din cornier sau tzeava rectangulara pe care sa pun, pe intaltime, 3 randuri de acvarii. Problema mea este ca nu stiu ce dimensiuni ar fi ideale la acvarii.
Trebuie sa tineti cont ca: in fiecare acvariu este introdusa o singura specie de pesti.
Ma gandeam ca, pot face lungimea raftului la 120cm. Iar in astia 120cm sa intre 4 acvarii cubice ma gandeam eu, cu toate laturile de 30cm. Eu cred ca ar fi suficient pentru 20 de pestisori (pui) de o singura rasa.
Ar mai fi o varianta, sa le fac de 40cm lungime si sa bag 3 acvarii pe fiecare rand. asta inseamna 9 acvarii pe un raft in loc de 12.
Eu vreau sa fac cat mai multe insa nu am nici spatiu foarte mare. Plus ca mai fac acvarii pentru plante si altele. initial as avea loc de 3 rafuti. Asta inseamna ori 36 de acvarii la 30cm sau 27 la 40cm. Spuneti si voi cum credeti ca e mai bine.
Sau daca aveti si alte sfaturi pentru un magazin le astept cu cea mai mare placere.
Va Multumesc

Din tot ce am, cel mai scump lucru nu costa nimic...

Re: ACVARIU NOU

salut si bine ai venit,
in primul rand te rog deschide un topic nou si posteaza-ti intrebare pentru a nu discuta mai multe subiecte pe acelasi topic wink in al 2-lea rand fiind acvarii comerciale in care pestii nu vor sta un timp indelungat ci doar pana vor fii cumparati, poti face fara probleme acvariile de 30.
De unde esti si unde vrei sa deschizi magazinul? da-ne detalii.

DAR te rog deschide un topic nou si vorbim acolo.
Multumesc wink