221

Re: Pe nepregatite

Ce n`am facut ok? Acum vad ca baga o bula la o sec, o sec jumate...ce nu`i bine?

Etiamsi omnes, sed non ego.

222

Re: Pe nepregatite

Bula se ridica la suprafata?

223

Re: Pe nepregatite

Wei...da..bula trece prin seringa si se duce pe furtun...si in acvariu ies bule multe si mici prin piatra poroasa

Etiamsi omnes, sed non ego.

224

Re: Pe nepregatite

Asa, glumind....! E super! numara cate bule scoate si cu atat co2 vei avea mai mult! In camera...

Serios acum. Ideea este sa nu iasa nicio bula la suprafata. Cazul ideal. Tu ai nevoie de co2 in apa din acvariu, nu in camera!

Iti aratam la munte! E simplu!

225

Re: Pe nepregatite

Jeeez...cu pisici sa iasa in camera Dzeule...Sa fie explicita. Am o sticla in care e reteta, de la ea pleaca furtun. Pe furtun am pus un robinet de reglaj, dupa el o valva antiretur, dupa am seringa ca numarator de bule, dupa o alta valva antiretur. Furtunul, din ultima valva se dulce in acvariu pana aproape de substrat si elimina bule printr`o piatra poroasa. Ori sunt eu grea de cap, ori faci tu misto de mine. Doar nu ma apucam sa bag Co2 in camera...

Etiamsi omnes, sed non ego.

226

Re: Pe nepregatite

si din piatra care e f aproape de substrat, bulele ce traseu urmeaza si unde le vezi ultima data?!

227

Re: Pe nepregatite

Unele umbla prin acvariu, bilute mici asa si altele se duc la suprafata.

Etiamsi omnes, sed non ego.

228 Editat de ciprian01 (2010-06-26 19:47)

Re: Pe nepregatite

si de la suprafata apei unde se duc?!
de la suprafata apei ies in camera! foarte putin co2 se dizolva in timp ce bula strabate coloana de apa!
daca ai avea un test co2 o sa constati ca nu se modifica nimic. co2 trebuie sa intre in apa si sa ramana acolo cat mai mult timp. se pierde oricum, dar trebuie sa se piarda foarte putin!

229

Re: Pe nepregatite

Pai..si ce e de facut? As poza da nu cred ca se vede. Toata masa apei e plina de bule mici mici si unele plutesc asa la suprafata apei.

Etiamsi omnes, sed non ego.

230

Re: Pe nepregatite

E f simplu! Iti aratam la munte. E mai greu de exlicat, dar o sa intelegi in 2 minute cand ai sa vezi!

231

Re: Pe nepregatite

Vrei sa`mi desenezi ca la copii idioti?! lol  lol  incearca sa`mi explici te rog, poate reusesc sa inteleg.

Etiamsi omnes, sed non ego.

232 Editat de ciprian01 (2010-06-26 20:13)

Re: Pe nepregatite

Se ia o sticla de plastic de 05.
Se taie putin mai sus de fund.
Se pastreaza partea mare a sticlei, cea cu gatul.
Gatul sticlei se fixeaza in returul uni filtru intern mic.
Sticla se pune in acvariu vertical si cu gatul in sus.
Pe la baza, unde ai taiat fundul, se introduce co2.
co2 urca in sticla dar nu poate sa ias pt ca nu mai are cum si pe unde. In acelasi timp, jetul de apa care iese din filtru agita bulele de co2, le dizolva, dar nu le lasa sa paraseasca apa.

P.S.
Nu aveam dubii cu privire la capacitatea ta de a intelege ci la posibilitatile mele de a exlica...!

233

Re: Pe nepregatite

Ok. De inteles am inteles, dar asemenea tiganie nu fac in borcanul meu de 35 l brut. Aia care au doar difuzor, degeaba il au? ca si ala imprastie bulele tot vertical catre suprafata apei. La mine le trimite in bataia filtrului, si filtru le agita prin acvariu.

Etiamsi omnes, sed non ego.

234

Re: Pe nepregatite

Poti masca sticla!
Difuzorul scoate bule cu mult mai fine decat orice piatra de aer!

235 Editat de bogdivaio (2010-06-26 20:36)

Re: Pe nepregatite

inceraca cu filtrul de tigara...

p.s.Dane am rectificat  :noroc

236

Re: Pe nepregatite

Narcis nu recomanda asa ceva nici sa-i dai bani lol Timi e cel cu filtrul de  tigara, de la el am invatat multi. Merge brici.

237

Re: Pe nepregatite

Pai...am filtru de tigara dar m`am gandit ca e mai eficient sa pun piatra. Am sa pun un filtru, dar nu stiu cum sa`l fixez...asta`i baiu.

Etiamsi omnes, sed non ego.

238

Re: Pe nepregatite

Indeasa-l! Pe lungime!

239

Re: Pe nepregatite

Nice precizarea cu "pe lungime" lol  lol  chiar nu`mi trecea prin cap sa`l bag pe latime...Eu ziceam ca nu incape nici pe lungime.

Etiamsi omnes, sed non ego.

240 Editat de bogdivaio (2010-06-26 20:49)

Re: Pe nepregatite

incape..stai ca iti posteaza Dan un filmulet sa vezi cum trebuie sa arate ^:)^