241 Editat de Cezara (2010-06-26 20:50)

Re: Pe nepregatite

Cu multa ambitie si perseverenta lol  lol  Un fel de "insista vere, insista!"

Etiamsi omnes, sed non ego.

242

Re: Pe nepregatite

Ma abtin sa nu scot o perla.....! smile

243

Re: Pe nepregatite

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0gBlMbujlCw[/youtube]

mai vechi el asa, dar cam asa merge si acum, fara mila smile

244

Re: Pe nepregatite

Multumesc mult pentru lamurire. Pune fata in practica in seara asta. Asta`i usor. Mie imi era ca n`o sa functioneze cum trebuie bomba. :sbr

Etiamsi omnes, sed non ego.

245

Re: Pe nepregatite

atenție mare cu instalația pe care Ciprian ți-a descris-o! eu am probat-o și după câteva ore juma de pești erau deja cu șprițu in nas! nu mai iese nici urma de co2 din apa cu asa ceva!este un fel de reactor intern DIY

246

Re: Pe nepregatite

uite aici și o schema

247

Re: Pe nepregatite

Vezi ca are Dan la Brick difuzoare pentru bomba, sunt vreo 20 -30 de lei su nu-ti mai bati capul.

248

Re: Pe nepregatite

Si ia-ti un test de co2 sa stii daca are vreun efect bomba ta, daca trebuie sa bagi mai mult, mai putin...

249 Editat de Avatar (2010-06-26 22:53)

Re: Pe nepregatite

Scuze ca intervin si cu riscul ca par absurd. Spuneai ceva intr-un topic creat adineaori bondo, ceva legat de mesajele succesive, care s-ar fi putut incadra intr-un singur post sau ai uitat de butonul "editeaza", probabil !
Daca tot criticam lumea, macar sa fim noi corecti, nu ?  :sok

Cu respect,

Dan.

250

Re: Pe nepregatite

smile Corect, multumesc pentru atentionare, si imi cer scuze.

251

Re: Pe nepregatite

Revin...Bomba baga foarte bine. Daca las "robinetul" deschis total baga cam 3-4 bule pe secunda, sincer stau cam prost cu numaratul lor ca baga repede. Asa ca este jumatate inchis si baga cam una la secunda. Am pus un filtru in loc de piatra, si baga foarte fin, exact ca in filmuletul pus de Dan, doar ca baga mai slab. Pare ca am facut`o bine. Pestii nu s`au dus deloc de astazi dupa`amiaza la suprafata, inoata normal. Precizez ca am plecat 2 ore de acasa, timp in care bomba cam o luase la galop, acum am reglat`o iar, dar pestisorii sunt bine sanatosi merci. Care e treaba cu reactorul? Oricum nu bag in acvariu ce zicea ciprian. Multumesc de idee, dar e prea mult ptr borcanasul meu.

Etiamsi omnes, sed non ego.

252

Re: Pe nepregatite

Sa iti iei un test de Co2, cum zicea si bondo  :sok

253 Editat de ciprian01 (2010-06-27 00:37)

Re: Pe nepregatite

Reactorul de care ti-am povestit are probabil cel mai bun randament! Fara un control al niveluilui de co2 risti ca pestii sa se intoxice! Dar si daca ai un ph controler...! E cel mai bun!

Fara sa poti controla ph-ul mergi la oha...! Variatiile de co2 (ph) pot fi mari in perioade scurte de timp! Asta afecteaza pestii cahiar daca nu este vizibil imediat.

In cazul tau, avand o duritate f mare la apa totusi, ma indoiesc ca ai avea ceva variatii indiferent de cantitatea de co2...!

254

Re: Pe nepregatite

Revin la intrebarea mea pusa mai devreme. Ce rol are reactorul? Si ma duc maine sa`mi cumpar si test de Co2...

Etiamsi omnes, sed non ego.

255

Re: Pe nepregatite

reactorul dizolva mai bine bulele de Co2 in apa..deci o sa ai mai putine pierderi de CO2 deci mai mult gaz in apa!

256

Re: Pe nepregatite

Ia-o usor Cezara!Intai treci prin  1 bula pe secunda,o saptamana,apoi mai ridici usor,daca lasi nonstop  1-1,5bule/sec ,la o miscibilizare buna a gazului ar trebui sa fie mai mult decat ok.Daca nu poti sa numeri bulele direct pe secunda ,recurge la un cronometru pe timp usor mai lung ,numeri bulele si vezi cat revine per sec,asta pt ca de la un 3 bule in sus e destul de greu altfel.Tine cont ca in afara de intoxicarea pestilor cu prea mult CO2,mai sunt algele care asteapta la cotitura cea mai mica gresala a ta

257

Re: Pe nepregatite

Ok Guru...a bagat fata la cap. Acum le`am dat stingerea si am oprit si alimentarea cu co2.

Etiamsi omnes, sed non ego.

258

Re: Pe nepregatite

cezara, cati litri are acvariul tau? nu mai tin minte!

259

Re: Pe nepregatite

ai grija cu oprirea de co2 cu acumularea de gaze in sticla. eu cel putin bomba home made cu difuzor din filtru de tigara o las sa mearga non-stop. nu am oprit-o niciodata. si de 3 kuni de cand o am nu am avut probleme.

260

Re: Pe nepregatite

35l are acvariul. N`am oprit din robinet am scos furtunul, dupa recomandari. Oricum ca idee ma gandeam ca e posibil sa se acumuleze presiune...

Etiamsi omnes, sed non ego.