21 Editat de Baracuda (2010-05-11 15:08)

Re: Pe nepregatite

Cezara A scris:

Eu sper din suflet sa n`aibe nimic, referindu`ma la boli, infectii, etc. Mare pacat de cat de frumos este. Am sa pun o poza cu ei imediat ce va arata cat de cat decent acvariu, ca mi`e rusine sa pun asa:|

Preventiv, chiar daca este numai batut, poti sa pui in vasul in care ii tii, putin albastru de metil sau permanganat de potasiu. Ambele sunt dezinfectante f. bune.
P.S. Pentru cultura mea generala, te rog pune si traducerea logo-ului pe care il folosesti. Sper sa ma ajute sa fac o conexiune intre mesaj si personalitatea ta. smile Multumesc!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

22

Re: Pe nepregatite

Deci e ok sa pun in acvariu, pentru ca acum ei stau in acvariu. De dimineata au parasit borcanul de muraturi:). Sa pun acolo cam cat albastru de metil, in conditiile in care acvariul are 35l ?

P.S. Chiar daca toti, eu nu.

Etiamsi omnes, sed non ego.

23

Re: Pe nepregatite

Cezara A scris:

Referitor la bacterii si restul. E ok sa cumpar multe tipuri de bacterii, sau mai bine zis de la mai multi producatori si sa le amestec? Sunt cam sceptica in ceea ce priveste amestecatul:)

Eu am amestecat bacteriile de start... findca n-am avut de ales...
Nu avusesem de unde sa cumpar din Oradea, atunci produse sera. Si am pus o parte Sera o parte JBL.


Stiu sa-ti spun doar ca nu cred ca s-au batut... au intemeiat familii pana la urma.. lol lol lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

24

Re: Pe nepregatite

In cazul asta, am sa mai cumpar. Preventiv, am citi pe acolo ca se poate pune doza dubla la inceput si am pus dubla sa fiu sigura. Ei par in regula..off mai am atatea de facut, si recunosc ca nu sunt chiar pregatita. Cel putin cand o sa incep cu plantele, sper sa nu iasa rau, ca sincer nu prea stiu multe despre acvariile plantate, dar am sa ma chinui sa citesc in timp util, cat sa nu fiu nevoita sa cumpar plante sa le arunc:D

Etiamsi omnes, sed non ego.

25

Re: Pe nepregatite

Din cate stiu eu nu exista o reteta fixa pentru albastrul de metil.
Se pun atatea picaturi cat apa sa capete o culoare albastra foarte putenica... cobalt cumva..

Poate intra cineva cu reteta..:lol:

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

26

Re: Pe nepregatite

Cezara A scris:

Deci e ok sa pun in acvariu, pentru ca acum ei stau in acvariu. De dimineata au parasit borcanul de muraturi:). Sa pun acolo cam cat albastru de metil, in conditiile in care acvariul are 35l ?

P.S. Chiar daca toti, eu nu.

Albastru de metil: babeste - pina apa devine bleu-pal. Am inteles traducerea, semnificatia in ceea ce te priveste imi scapa. Poate ca este mai bine asa...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

27

Re: Pe nepregatite

Lucia A scris:

Din cate stiu eu nu exista o reteta fixa pentru albastrul de metil.
Se pun atatea picaturi cat apa sa capete o culoare albastra foarte putenica... cobalt cumva..

Poate intra cineva cu reteta..:lol:

Cobalt: daca este vorba de tratament, pentru o simpla dezinfectie bleu-pal.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

28 Editat de Cezara (2010-05-11 16:04)

Re: Pe nepregatite

Ok, am sa cumpar azi, ca sincer nu cred ca e asa ceva prin casa. Si am sa pun. Multumesc pentru sfaturi.

Nu stii ?! femeile nu`s menite a fii intelese:))

Etiamsi omnes, sed non ego.

29

Re: Pe nepregatite

hm..
bacteriile care transforma nh4(cred ca asta este amoniacu) in no2 se formeaza in 7-10 zile, (no2-ul ucide tot..) bacteriile care trasnforma no2 in no3(mai putin toxic, consumabil de catre plante) intre 14-21 de zile..
sfatul meu este sa pui un acvariu, separat la ciclat si atentie, fara ramirezi in el, sunt pesti sensibili.. si sa ii ti in cei ii ai acum, cum schimburi dese de apa, as zice cam 1/3 din volum la 3 zile..
parerea mea..

unii revin, altii pleaca..(aqua)

30

Re: Pe nepregatite

Lucia A scris:

Din cate stiu eu nu exista o reteta fixa pentru albastrul de metil.
Se pun atatea picaturi cat apa sa capete o culoare albastra foarte putenica... cobalt cumva..

Poate intra cineva cu reteta..:lol:

la icre se pune 1ml / 2 L apa!
dar distruge plantele si nu este dezinfectant!!!!
il folosesc ca o ultima solutie daca din neglijenta am uitat sa iau apa oxigenata!

Varianta buna, daca nu stii exact afectiunea, este sa pui sare de muraturi in apa! Are rol in protejarea si regenerarea tegumentului!

31

Re: Pe nepregatite

Pai, in ce directie s`o mai iau nu stiu. Pana acum au fost numai pareri pro mutat in acvariu, si sa fac schimburi dese de apa, pentru ca date fiind conditiile, doi pesti ar trece peste aceasta perioada. Ce ma oftic cu asta, ca nu vreau sa`i chinui si sincer nu stiu cum s`o apuc...

Etiamsi omnes, sed non ego.

32

Re: Pe nepregatite

Deci, concluzia...ma duc sau nu sa cumpar albastru de metil....sau ce sa pun ca deinfectant. Mentionez ca momentan nu exista alta vietate decat perechea, plante canci:) ce le pun?! ce nu le pun?

Etiamsi omnes, sed non ego.

33

Re: Pe nepregatite

Cel mai simplu este sa cauti informatia aceasta pe net! Poti cauta pe google info despre efectele albastrului de metilen.

Apoi mai e un principiu care se poate aplica si in acvaristica...,,Nu umbla intr-un motor care functioneaza!,,
Daca pestii manaca, inoata, si sunt ok, de ce trebuie sa torni o gramada de chimicale...?! Daca numai coada este putin stricata, lasa-i in pace! Poate fi de la manipulare, transport, etc! Eu as pune doar apa cu sare si atat!

Doar in ceea ce ma priveste:
Sunt ani buni de cand nu am mai cumparat vreun medicament sau vreo solutie de tratare a apei!
Doar sare si metronidazol, sau cel mult, rar, medicamente de uz uman! Sunt mai ieftine si bacteriile sunt aceleasi in cea mai mare parte! Si unde nu sunt, cu siguranta au sensibilitate la o clasa de antibiotice de uz uman!
De ce sa dau pe un baktopur direct cat as da pe o perche de ramirezi nuni, si mi-ar ramane si rest...?! Nu trebuie decat sa te uiti pe ce tip de bacterii actioneaza si sa vezi ce alt antibiotic de uz uman are acelasi efect!

34

Re: Pe nepregatite

eu albastru de metil le puneam din cand in cand ca sa mai curat cat de cat apa. plantele nu se vad sa fi avut de suferit. acum ca cantitatea era prea mica sa afecteze plantele nus tiu cert este ca plantele nu au patit nimic.
albastrude metil se gaseste la orice farmacie. big_smile

35

Re: Pe nepregatite

sece4u20 A scris:

eu albastru de metil le puneam din cand in cand ca sa mai curat cat de cat apa. plantele nu se vad sa fi avut de suferit. acum ca cantitatea era prea mica sa afecteze plantele nus tiu cert este ca plantele nu au patit nimic.
albastrude metil se gaseste la orice farmacie. big_smile

cum sa cureti apa cu albastru de metilen?!?!?!

36

Re: Pe nepregatite

prin adaugarea albastrului de metil unele particule din apa  sunt , nu stiu cum sa iti zic , dispar, ca sa zic asa. oricum cine mi-a zis chestia asta are ani buni de acvaristica in spate. acum nu stiu cat de curata devine insa cert este ca e mai clara.

37

Re: Pe nepregatite

Ok..pun sare atunci. Cata?

Etiamsi omnes, sed non ego.

38

Re: Pe nepregatite

nu pune multa! 1 lingura la 20-25 L!
dar inainte sa pui...pesti tai sunt ok?!

39 Editat de Cezara (2010-05-11 18:37)

Re: Pe nepregatite

Ei sunt ok. N`am mai avut ramirezi pana acum, dar din cate am vazut pe net nu sunt mari inotatori. Adica inoata, dar nu cine stie ce, mancare am pus foarte putina dar s`au dus repede si`au cules`o de pe jos. Singura chestie care nu e ok, sunt inotatoarele masculului. Atat.

Etiamsi omnes, sed non ego.

40 Editat de ciprian01 (2010-05-11 18:59)

Re: Pe nepregatite

Sunt f. faini sa stii! Inoata normal Si sunt lacomi la mancare! Manaca orice!
Daca doar asta e problema, doar inlocuieste-le 1/3 din apa o perioada, zilnic si in rest lasa-i in pace!
Da-le sa manace si pune-le o piatra, plata, cam cat o palma de-a ta! Si apoi vezi ce vor face in ceteva zile...! smile Apoi ne spui!