41 Editat de allexya (2010-05-11 21:11)

Re: Pe nepregatite

Cezara ai grija ca nu prea suporta nici o medicatie! sunt sensibili la orice schimbare si cand sunt bolnavi daca le dai tratamente risti sa ii omori mai repede. Eu am 2, unul a fost foarte aproape de moarte dupa ce am schimbat tot prin acvariu si s-a decilat si abia l-am scapat cu chiu cu vai.

Pana sa adaugi sare eu zic sa astepti putin, sa vezi daca se "lipesc" inotatoarele, o sa vezi ca daca au vreo problema, cat de mica, imediat se va vedea, devin mai apatici, se freaca de substrat sau plante si/sau isi modifica culoarea.

in primul rand sa le dai fishtamin, eu asa l-am scapat pe al meu. ii ajuta mult indiferent daca au sau nu probleme si reduce stresul.
Nu recomand schimburi foarte dese de apa caci la orice schimbare de PH, temperatura etc incep problemele, ai mei cateodata dupa schimburi incep sa se frece de plante. Daca vezi ca incep sa respire greu, sa se ascunda sau, doamne fereste, sa se innegreasca, atunci trebuie sa iti faci griji. Cat timp sunt veseli si colorati este ok. dar fishtamin tot iti recomand, nu m-as desparti de el cat timp am ramirezi.

Legat de bacteriile bune... eu am pus la schimbarea setupului bactozym in filtru si apoi la fiecare schimbare de apa nitrivec de la sera. personal nu am avut probleme deloc cu amestectul, precizez ca e doar parerea personala.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

42

Re: Pe nepregatite

Haideti sa nu o mai panicam...! smile
E ca drobul de sare! Multi avem ramirezi! Daca cineva imi spunea tot ce i s-as spus Cezarei , la inceput, ii dadeam imediat, ingrozit de chinurile si stresul prin care ar fi urmat sa trec (dupa spusele multora)
In realitate sunt pesti normali care se cresc normal, respectand regulile de baza!

43

Re: Pe nepregatite

sunt pesti normali dar dificili cateodata tongue putin mai pretentiosi decat restul si trebuie avut putin mai multa grija. sunt haiosi, frumosi si foarte pofticiosi, Cezara sa ii strapanesti sanatoasa si fericita si sa te bucuri mult timp de ei smile si te rog sa pui si niste poze, abia astept sa iti vad frumusetile big_smile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

44 Editat de catag (2010-05-12 02:16)

Re: Pe nepregatite

Am vazut ca m-ai strigat. Sa imi dau si eu cu parerea:

Da, intradevar ramirezii sunt foarte pretentiosi ,chiar mai pretentiosi decat discusii, nu degeaba multi crescatori de discusi folosesc ramirezii ca pesti etalon in bazinele lor. Trecand la subiect, ma bucur ca ai si tu in sfarsit dorita specie la tine in acvariu, dar imi pare rau ca i-ai primit pe "nepusa masa" cum se zice (adica nu ai avut nimic pregatit). Pentru inceput incearca pe langa indicatiile colegilor sa adaugi cat mai repede ceva pistia sau orice planta cu crestere rapida, care consuma nitrati si schimburi mici si dese (cheia marilor succese) sa nu destabilizezi ph ( ca de ciclare nu se pune problema), la care sunt mai sensibili ca restul pestilor si sa te scape de nitriti care inca nu pot fi in totalitate anihilati de bacteriile nitrificatoare deoarece inca nu le ai neavand ciclare si de asemenea si de nh4, dar nici acesta, inca nu se pune problema sa ai neavand ciclarea facuta.
Nu baga chimicale (orice chimicala intarzie procesul de ciclare) (poate sare in caz ca ai ceva probleme cu pestii si bineinteles poti folosi bacteriile pentru acelerarea procesului de cilcare), dar in rest nici un tratament, mai bine ii mai observi un timp (daca nu au culori inchise, daca nu inoata cu aripioarele stranse, daca nu respira accelerat, daca nu inoata dubios, daca nu are pete pe corp, daca abdomenul nu-i unflat, atunci sa nu-ti faci probleme). Oricum testele te-ar ajuta mult dar deja ai cam cheltuit banii si e greu sa le iei toate odata dar in aceasta perioada cruciala totusi recomand 2 teste de no2 si nh4.

45 Editat de Baracuda (2010-05-12 10:35)

Re: Pe nepregatite

ciprian01 A scris:
Lucia A scris:

Din cate stiu eu nu exista o reteta fixa pentru albastrul de metil.
Se pun atatea picaturi cat apa sa capete o culoare albastra foarte putenica... cobalt cumva..

Poate intra cineva cu reteta..:lol:

la icre se pune 1ml / 2 L apa!
dar distruge plantele si nu este dezinfectant!!!!
il folosesc ca o ultima solutie daca din neglijenta am uitat sa iau apa oxigenata!

Varianta buna, daca nu stii exact afectiunea, este sa pui sare de muraturi in apa! Are rol in protejarea si regenerarea tegumentului!

Daca albastrul de metil(en) nu este dezinfectant, in ce clategorie l-ai incadra? Chiar in instructiunile de folosire scrie ca este un antiseptic local si dezinfectant. Nu stiu daca se mai foloseste metoda, dar in cazul unor inflamatii/dureri ale gitului (amigdalita) se fac badijonari locale cu albastru de metil. Imi pare rau ca te contrazic, am folosit si voi folosi albastru de metil in acvarii super-plantate si nu am observat vreun efect negativ asupra plantelor. E drept ca se poate intimpla de acum inainte. Un efect negativ poate avea, dar nu sint sigur, asupra coloniilor de bacterii, de aceea nu recomand folosirea frecventa sau in cantitati/concentratii mari. La urma urmelor, fiecare stie si aplica ce metode doreste, importanta mi se pare sursa informatiilor, care trebuie "filtrate" de fiecare in parte. I-am recomandat Cezarei acest procedeu pentru ca sint adeptul prevenirii si nu al tratarii unei boli. Mi se pare mult mai benefic un tratament preventiv, atunci cind exista suspiciunea de boala, decit tratarea bolii in momentul in care deja se manifesta. Spun asta luind in calcul si lipsa de nocivitate a acestor tratamente preventive, in comparatie cu efectele medicamentelor de tratare a bolii in sine. Pina si unui motor care functioneaza bine, ii adaugi preventiv un aditivant pentru benzina sau ulei lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

46

Re: Pe nepregatite

Multumesc tuturor pentru indrumari. Acum sa prezint situatia actuala....Cei doi mananca, cred eu, cat sa traiasca. Am citit pe undeva ca nu le place hrana uscata, dar de foame vad ca iau una 2 granule si le ajunge. Cu toate ca femela e de ieri agitata, acum vad ca s`a mai calmat. Ieri fugea pe geam, si avea o culoare fumurie, ea mananca mai mult decat el. El e colorat superb si are in continuare culori aprinse. Ce ma intreb eu este, de ce nu sunt mai inotatori. Ma gandesc ca e din cauza ca e acvariul gol si lor se place un loc mai "intim". Ea e plimbareata, el mai static asa. In schimb ma apuca dracii cand vad ca mi`a aparut o pelicula la suprafata apei...doamne ce ma fac:))....ce usor era cu ciclidele:(. Astept in continuare sfaturi, ca pana duminica dimineata cand ies din tura n`or sa aibe plante, si eu sper sa duca pana atunci:(

Etiamsi omnes, sed non ego.

47

Re: Pe nepregatite

Cezara A scris:

Multumesc tuturor pentru indrumari. Acum sa prezint situatia actuala....Cei doi mananca, cred eu, cat sa traiasca. Am citit pe undeva ca nu le place hrana uscata, dar de foame vad ca iau una 2 granule si le ajunge. Cu toate ca femela e de ieri agitata, acum vad ca s`a mai calmat. Ieri fugea pe geam, si avea o culoare fumurie, ea mananca mai mult decat el. El e colorat superb si are in continuare culori aprinse. Ce ma intreb eu este, de ce nu sunt mai inotatori. Ma gandesc ca e din cauza ca e acvariul gol si lor se place un loc mai "intim". Ea e plimbareata, el mai static asa. In schimb ma apuca dracii cand vad ca mi`a aparut o pelicula la suprafata apei...doamne ce ma fac:))....ce usor era cu ciclidele:(. Astept in continuare sfaturi, ca pana duminica dimineata cand ies din tura n`or sa aibe plante, si eu sper sa duca pana atunci:(

Pai... Ramirezi nu sunt ciclide? lol Despre pelicula (biofilm) exista un topic special aici pe forum.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

48

Re: Pe nepregatite

da...funny thing:) chiar sunt ciclide...n`am zis eu bine...Ce bine era cu africanii mei...n`aveau nicio durere, dar la astia mici cand ma gandesc doamne doamne, stau cu sufletul puric, sperand sa traisca pana duminica dimineata si sa se remedieze situatia cand le aduc plante si vitamine. Am sa cumpar si alta hrana. Am citit ca le plac larvele de Chironomus de apa sarata si sunt recomandate. Am sa caut sa le iau, sper sa le manance. N`as vrea sa moara de inanitie:))

Etiamsi omnes, sed non ego.

49 Editat de catag (2010-05-12 11:27)

Re: Pe nepregatite

Usor cu hrana, ce-i prea mult strica (mai ales apei), stai linistita ca nu mor de foame. In legatura cu biofilmul, posibil sa fie de la prea multa papa si incarcare biologica mare (ca doar acum se cicleaza) si se recomanda agitarea suprafetei apei si indepartarea biofilmului exsitent.

aaa, si chiar sunt ciclide, dar ca sunt americane.

50

Re: Pe nepregatite

Ia-le Chironomus congelat, nici un peste sanatos nu refuza asa ceva, ba dimpotriva...e bataie la masa pe larvele astea. In Bucuresti le cumpar din Hornbach, dar nu stiu in Constanta...exista magazinul ?!

51 Editat de Cezara (2010-05-12 11:32)

Re: Pe nepregatite

Stiu ca sunt ciclide...am citit si eu macar atata lucru...doar ca sus am zis "ce bine era cu ciclidele mele" si trebuia sa fi completat cu "ciclidele mele...africane". Mancare n`am dat multa deloc. Cred. Ieri le`am dat cred ca maxim 8 granule erau si azi la fel. E prea mult? Sunt granule de la JBL Grana Cichlid.

Nope, nu exista, dar sigur gasesc pe undeva.

Etiamsi omnes, sed non ego.

52 Editat de catag (2010-05-12 11:39)

Re: Pe nepregatite

Incearca la magazinele dedicate de pesti sau de pescuit (la cele de pescuit posibil sa gasesti si vi).
Am vazult ca te-ai documentat despre ramirezi, dar nu am vazut ce ai postat inaintea mea si m-a luat gura pe dinainte (fabricam si eu mseajul tongue ). In legatura cu papa, cu cat le dai mai putin cu atat mai putine fecale care descompuse duc la otravirea apei (o sabie cu 2 taisuri (vrei sa se lafaie in mancare sufera dupa aceea, ii ti la regim, le va merge mai bine)).

53 Editat de Baracuda (2010-05-12 11:51)

Re: Pe nepregatite

Cezara A scris:

da...funny thing:) chiar sunt ciclide...n`am zis eu bine...Ce bine era cu africanii mei...n`aveau nicio durere, dar la astia mici cand ma gandesc doamne doamne, stau cu sufletul puric, sperand sa traisca pana duminica dimineata si sa se remedieze situatia cand le aduc plante si vitamine. Am sa cumpar si alta hrana. Am citit ca le plac larvele de Chironomus de apa sarata si sunt recomandate. Am sa caut sa le iau, sper sa le manance. N`as vrea sa moara de inanitie:))

Larvele de Chironomus nu au nimic comun cu apa sarata... Confunzi cu Artemia Salina. Ambele se gasesc in magazinele de acvaristica care se respecta, adica mai maricele, cel putin in Bucuresti.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

54

Re: Pe nepregatite

Cezara A scris:

Stiu ca sunt ciclide...am citit si eu macar atata lucru...doar ca sus am zis "ce bine era cu ciclidele mele" si trebuia sa fi completat cu "ciclidele mele...africane". Mancare n`am dat multa deloc. Cred. Ieri le`am dat cred ca maxim 8 granule erau si azi la fel. E prea mult? Sunt granule de la JBL Grana Cichlid.

Nope, nu exista, dar sigur gasesc pe undeva.

Nu aveam de unde sa stiu ca te gindeai la "africani". Din ce ai scris, am inteles ce era de inteles. Acum nu inteleg un alt lucru: de ce era mai simplu cu africanii?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

55

Re: Pe nepregatite

bradraqua A scris:
ciprian01 A scris:
Lucia A scris:

Din cate stiu eu nu exista o reteta fixa pentru albastrul de metil.
Se pun atatea picaturi cat apa sa capete o culoare albastra foarte putenica... cobalt cumva..

Poate intra cineva cu reteta..:lol:

la icre se pune 1ml / 2 L apa!
dar distruge plantele si nu este dezinfectant!!!!
il folosesc ca o ultima solutie daca din neglijenta am uitat sa iau apa oxigenata!

Varianta buna, daca nu stii exact afectiunea, este sa pui sare de muraturi in apa! Are rol in protejarea si regenerarea tegumentului!

Daca albastrul de metil(en) nu este dezinfectant, in ce clategorie l-ai incadra? Chiar in instructiunile de folosire scrie ca este un antiseptic local si dezinfectant. Nu stiu daca se mai foloseste metoda, dar in cazul unor inflamatii/dureri ale gitului (amigdalita) se fac badijonari locale cu albastru de metil. Imi pare rau ca te contrazic, am folosit si voi folosi albastru de metil in acvarii super-plantate si nu am observat vreun efect negativ asupra plantelor. E drept ca se poate intimpla de acum inainte. Un efect negativ poate avea, dar nu sint sigur, asupra coloniilor de bacterii, de aceea nu recomand folosirea frecventa sau in cantitati/concentratii mari. La urma urmelor, fiecare stie si aplica ce metode doreste, importanta mi se pare sursa informatiilor, care trebuie "filtrate" de fiecare in parte. I-am recomandat Cezarei acest procedeu pentru ca sint adeptul prevenirii si nu al tratarii unei boli. Mi se pare mult mai benefic un tratament preventiv, atunci cind exista suspiciunea de boala, decit tratarea bolii in momentul in care deja se manifesta. Spun asta luind in calcul si lipsa de nocivitate a acestor tratamente preventive, in comparatie cu efectele medicamentelor de tratare a bolii in sine. Pina si unui motor care functioneaza bine, ii adaugi preventiv un aditivant pentru benzina sau ulei lol

Pot sa il incadrez cel mult in categoria antisepticelor f slabe. cu indulgenta! Tocmai pt ca are un rol si un efect limitat si dovedit, s-a restrans f mult utilizarea lui. Merge pe fungi. Dar pe bacteri...! Cunosti vreo unitatea sanitara care il foloseste?! Mai pune mama acasa la pui in apa, si se minte ca i-a dezinfectat pana la primele decese...! LOL
Cat de eficient crezi ca este daca trebuie sa albastresti toata apa ca sa te astepti la ceva...? Da, merge pt icre, este adevarat! Prefer totusi apa oxigenata!

56

Re: Pe nepregatite

ciprian01 A scris:
bradraqua A scris:
ciprian01 A scris:

la icre se pune 1ml / 2 L apa!
dar distruge plantele si nu este dezinfectant!!!!
il folosesc ca o ultima solutie daca din neglijenta am uitat sa iau apa oxigenata!

Varianta buna, daca nu stii exact afectiunea, este sa pui sare de muraturi in apa! Are rol in protejarea si regenerarea tegumentului!

Daca albastrul de metil(en) nu este dezinfectant, in ce clategorie l-ai incadra? Chiar in instructiunile de folosire scrie ca este un antiseptic local si dezinfectant. Nu stiu daca se mai foloseste metoda, dar in cazul unor inflamatii/dureri ale gitului (amigdalita) se fac badijonari locale cu albastru de metil. Imi pare rau ca te contrazic, am folosit si voi folosi albastru de metil in acvarii super-plantate si nu am observat vreun efect negativ asupra plantelor. E drept ca se poate intimpla de acum inainte. Un efect negativ poate avea, dar nu sint sigur, asupra coloniilor de bacterii, de aceea nu recomand folosirea frecventa sau in cantitati/concentratii mari. La urma urmelor, fiecare stie si aplica ce metode doreste, importanta mi se pare sursa informatiilor, care trebuie "filtrate" de fiecare in parte. I-am recomandat Cezarei acest procedeu pentru ca sint adeptul prevenirii si nu al tratarii unei boli. Mi se pare mult mai benefic un tratament preventiv, atunci cind exista suspiciunea de boala, decit tratarea bolii in momentul in care deja se manifesta. Spun asta luind in calcul si lipsa de nocivitate a acestor tratamente preventive, in comparatie cu efectele medicamentelor de tratare a bolii in sine. Pina si unui motor care functioneaza bine, ii adaugi preventiv un aditivant pentru benzina sau ulei lol

Pot sa il incadrez cel mult in categoria antisepticelor f slabe. cu indulgenta! Tocmai pt ca are un rol si un efect limitat si dovedit, s-a restrans f mult utilizarea lui. Merge pe fungi. Dar pe bacteri...! Cunosti vreo unitatea sanitara care il foloseste?! Mai pune mama acasa la pui in apa, si se minte ca i-a dezinfectat pana la primele decese...! LOL
Cat de eficient crezi ca este daca trebuie sa albastresti toata apa ca sa te astepti la ceva...? Da, merge pt icre, este adevarat! Prefer totusi apa oxigenata!

Am inteles! Intuiesc ca ai cunostinte medicale, asa ca nu pot sa nu fiu de acord cu tine. Mi se pare corect sa recunosc autoritatea celor care stiu mai multe decit mine.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

57

Re: Pe nepregatite

bradraqua A scris:
ciprian01 A scris:
bradraqua A scris:

Daca albastrul de metil(en) nu este dezinfectant, in ce clategorie l-ai incadra? Chiar in instructiunile de folosire scrie ca este un antiseptic local si dezinfectant. Nu stiu daca se mai foloseste metoda, dar in cazul unor inflamatii/dureri ale gitului (amigdalita) se fac badijonari locale cu albastru de metil. Imi pare rau ca te contrazic, am folosit si voi folosi albastru de metil in acvarii super-plantate si nu am observat vreun efect negativ asupra plantelor. E drept ca se poate intimpla de acum inainte. Un efect negativ poate avea, dar nu sint sigur, asupra coloniilor de bacterii, de aceea nu recomand folosirea frecventa sau in cantitati/concentratii mari. La urma urmelor, fiecare stie si aplica ce metode doreste, importanta mi se pare sursa informatiilor, care trebuie "filtrate" de fiecare in parte. I-am recomandat Cezarei acest procedeu pentru ca sint adeptul prevenirii si nu al tratarii unei boli. Mi se pare mult mai benefic un tratament preventiv, atunci cind exista suspiciunea de boala, decit tratarea bolii in momentul in care deja se manifesta. Spun asta luind in calcul si lipsa de nocivitate a acestor tratamente preventive, in comparatie cu efectele medicamentelor de tratare a bolii in sine. Pina si unui motor care functioneaza bine, ii adaugi preventiv un aditivant pentru benzina sau ulei lol

Pot sa il incadrez cel mult in categoria antisepticelor f slabe. cu indulgenta! Tocmai pt ca are un rol si un efect limitat si dovedit, s-a restrans f mult utilizarea lui. Merge pe fungi. Dar pe bacteri...! Cunosti vreo unitatea sanitara care il foloseste?! Mai pune mama acasa la pui in apa, si se minte ca i-a dezinfectat pana la primele decese...! LOL
Cat de eficient crezi ca este daca trebuie sa albastresti toata apa ca sa te astepti la ceva...? Da, merge pt icre, este adevarat! Prefer totusi apa oxigenata!

Am inteles! Intuiesc ca ai cunostinte medicale, asa ca nu pot sa nu fiu de acord cu tine. Mi se pare corect sa recunosc autoritatea celor care stiu mai multe decit mine.

Vagi...!
In trecut era considerat un antiinfectios, antiseptic, etc!
Acum este cel mult un slab antiseptic local!
Dar nu a fost si nu este bactericid!

Dar am spus ca in lipsa de altceva, il folosesc! Plantele, la concentratia ceruta (1ml /2l apa) le ,,toaca,, daca sta cateva zile! Ca si oxalatul verde de malachit!

58

Re: Pe nepregatite

si cu apa oxigenata care ar fi reteta ???

59 Editat de Baracuda (2010-05-12 18:46)

Re: Pe nepregatite

ciprian01 A scris:
bradraqua A scris:
ciprian01 A scris:

Pot sa il incadrez cel mult in categoria antisepticelor f slabe. cu indulgenta! Tocmai pt ca are un rol si un efect limitat si dovedit, s-a restrans f mult utilizarea lui. Merge pe fungi. Dar pe bacteri...! Cunosti vreo unitatea sanitara care il foloseste?! Mai pune mama acasa la pui in apa, si se minte ca i-a dezinfectat pana la primele decese...! LOL
Cat de eficient crezi ca este daca trebuie sa albastresti toata apa ca sa te astepti la ceva...? Da, merge pt icre, este adevarat! Prefer totusi apa oxigenata!

Am inteles! Intuiesc ca ai cunostinte medicale, asa ca nu pot sa nu fiu de acord cu tine. Mi se pare corect sa recunosc autoritatea celor care stiu mai multe decit mine.

Vagi...!
In trecut era considerat un antiinfectios, antiseptic, etc!
Acum este cel mult un slab antiseptic local!
Dar nu a fost si nu este bactericid!

Dar am spus ca in lipsa de altceva, il folosesc! Plantele, la concentratia ceruta (1ml /2l apa) le ,,toaca,, daca sta cateva zile! Ca si oxalatul verde de malachit!

Cum spui tu! Am insa mari rezerve, mai ales in privinta efectului substantelor mentionate de tine asupra plantelor. Cu multi ani in urma, cind nu existau medicamente pentru pesti, foloseam verde de malachit in stare pura (cristale), diluat in apa. Dilutia o turnam in acvariu pina devenea apa verde (nu existau dosaje recomadate). De schimbat partial apa dupa acest tratament, nici nu se punea problema, deci substanta actiona pe termen lung, in concentratia primara. Niciodata nu am avut probleme cu plantele. Acelasi lucru il pot spune si despre albastrul de metil si permanganatul de potasiu pe care le folosesc si in prezent. Este posibil ca proverbul "cite bordeie, atitea obiceie" sa functioneze?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

60

Re: Pe nepregatite

si eu de 5 ani de cand mesteresc la acvariu tot cu albastru de metil si verde de malachit l-am intretinut. deci acum fiecare este cu parerea lui insa o doza de preventivitate nu strica nimanui, si atat timp cat nu imi afecteaza in primul rand pestii si apoi plantele o sa folosesc in continuare albastru de metil pe post de ,ca sa zic asa, pre-dezinfectant.

si o experienta inedita pe care am facut-o este ca am incercat sa imi fac apa cristal cu clynol de la jbl binenteles ca efectul nu a fost cel scontat insa cu albastreala am avut o apa cristal. acum nu stiu daca intradevar este efectul total al albastrului sau si a altui factor.